Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Случва ли се промяната в Бяла Слатина

Снимка: Радио Видин
В "Добро утро, кмете!" се отправяме към врачанската община Бяла Слатина. Градът се намира на около 50 км. североизточно от Враца и е един от малкото градове, строени планово - с прави и дълги улици. Покрай града от север-североизток минава река Скът. Това е информацията, която може да намерите за града в интернет. Там обаче не пише за безработицата и безпътицата пред младите хора. Попитахме жителите на Бяла Слатина как живеят, какво ги тревожи и дали одобряват работата на кмета си.

"Ежедневието ни, безработицата и безпаричието - това ни тревожи. Малко е труден животът тук, младите хора трудно успяват да намерят работа. Към кмета забележки нямаме, прави всичко според възможностите си. Градът ни е хубав. Центърът е подреден... Ние сме на гости тук, вижда ни се обезлюден градът", споделиха анкетираните хора.

Снимка
Снимка
Кмет на Бяла Слатина втори мандат е Иво Цветков. Според него, това, че хората му гласуват втори път доверие означава, че виждат промяната, която той обещал в първия мандат. Завършен на 100 % е проектът за водния цикъл на града, изграден е над 10 км. водопровод и канализация, както и пречиствателна станция. Преодолени са и последствията от наводнението през 2014 година. Имат санирани 6 жилищни блока по националната програма за енергийна ефективност, което е почти половината от допустимите за саниране сгради в малкия град.

"Видяха хората промяна, направихме няколко инфраструктурни проекта, които обаче са подземни и нямаше видимост за тях - водния цикъл на града и на 4 села, завършихме проекта през 2014 година. Това са основите за един съвременен град и една съвременна община. Подкрепата, която получих от хората ме задължава все повече да работя и да отговарям на техните изисквания", обяснява Иво Цветков.

Снимка
Снимка
Бюджетът на Община Бяла Слатина за настоящата година е 16 млн. лв. По-голямата част от средствата ще отидат за покриване на разходите на училищата, Дома за стари хора, Центровете от семеен тип. Не достигат пари за ремонти, които кметът има желание да направи, но ще се търсят допълнителни начини за финансиране по проекти и национално дофинансиране.  

Работата на кмета Иво Цветков се подпомага от Обществен съвет, създаден преди години по негово предложение. Събират се няколко пъти в годината като предлагат идеи за нови проекти за общината.

Болницата в Бяла Слатина има 7 отделения и 100 легла за болни. Сградата е ремонтирана по проекти на "Красива България", две от отделенията - рентгеновото и детското също са реновирани, разказва още кметът на Бяла Слатина.

Снимка
Снимка
Градът има характерни паметници. Освен тези на революционера Христо Ботев, на Ботевия четник Кольо Радев-Черкеза, на поета революционер Николай Хрелков, на антифашиста Благой Монов, и много други, хората се хвалят и с "Перката" - паметник на загиналите по време на Втората световна война съветски летци. Намира се на едно от възвишенията североизточно от града в "Лесопарка". До паметника във вид на част от самолетно витло, се стига по извити бетонни стъпала от местността "Езерото". Освен това, в града имат и бюст-паметник на известната в миналото партийна деятелка Цола Драгойчева на централния градски площад.
 
На финала на разговора с кмета на Бяла Слатина го попитахме коя служба е по-трудна - да управляваш града или бившата му работа на  пожарникар:

"Всяко решение на кмета е свързано с много човешки съдби, но пожарната ми е дала чувство на отговорност и ангажираност, на състрадание. Смятам, че умело ги прилагам в кметските си взаимоотношения с хората", каза още кметът на града.

Цялото интервю и анкетата с хората от Бяла Слатина чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45