Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна Седмицата на гората

Радослав Николов: Незаконната сеч, в какъвто и да е размер, е проблем

Снимка: Радио Видин

Всяка първа седмица на април се отбелязва Седмицата на гората. Първата Седмица на гората в България се провежда от 15 до 22 април 1934 година. Идеята е лесовъдите от всички райони на страната да се нагърбят с разяснителна дейност за значението на горите и залесяването.

Тази година мотото на Седмицата на гората е "Гората е живот". Венцислав Величков попита видинчани какво за тях е гората:

"Чрез гората дишаме. Трябва да я опазваме... Всичко, белият дроб на планетата. Обаче те я отсякоха вече и няма и бели дробове... Вече няма гори... Гората е богатство. Всички знаем, че листата на дърветата отделят кислород, пречистват въздуха, дърветата предпазват почвата от ерозия. Сред природата е красиво, приятно, въздухът е свеж... Нашият въздух... Гората е филтър за човечеството... Гората е спокойствие... Гората за мен е свежест, красота. Изобщо на нас ни е нужна гората. Дърветата са белите дробове на земята. Но ние изсичаме много безразсъдно дърветата..."

СнимкаДържавно горско стопанство (ДГС)- Белоградчик стопанисва 30 хиляди хектара горска площ. 40% са държавните гори, 20% са общинските гори и 40% са на физически лица. През Седмицата на гората е планирало залесяване в района на стадиона, където е правено едно от първите залесявания в района от 15 пехотен Ломски полк.

"Там дървесината е изживяла своя живот и съхне културата, затова предвидихме възобновяване с нова, млада гора. Поканихме да участва Община Белоградчик, която се отзова на нашата покана. Също така Начално училище "Васил Левски", което ще се включи с 200 деца. Залесяването ще бъде с черен бор", каза директорът на ДГС- Белоградчик Илиян Илиев пред сътрудника ни Иванка Петрова.

Горското стопанство тази година предвижда заселяване в района на село Раяновци и в землището на град Белоградчик, на обща площ 44 декара. Залесяването ще бъде с бял бор и зимен дъб. Миналата година са залесени 49 декара със зимен дъб и благун в района на селата Гюргич и Яньовец. Една от основните задачи е усвояването на падналата дървесина от ледолома през 2014 година.Ще бъдат усвоени 16 500 кубика повредена дървесина, предимно от принудителни сечи.

След въвеждане на по- строг контрол намаля и незаконната сеч. Конфискувани са 2 коли, 10 каруци, 7 моторни триона в рамките на 2 месеца. Съставени са 46 акта на нарушители за незаконна сеч.

СнимкаОт днес започва почистването от храсти и паднали дървета от Боровата гора в Белоградчик. На 7 април е планирано залесяването, в него ще участват и общинските служители.

"Ползвайки повода на Седмица на гората, съвместно с държавното предприятие на горите, организираме едно масово участие на техните и нашите специалисти, заедно с дечица, ще поканим да участват с цел възпитателни действия, свързани с поддържането на гората. Залесяването ще стане в иглолистната зона до стадиона, която е вече над 115 години. Големи петна има празни, където ще извършим насаждането с иглолистна дървесина. Тази Борова гора е насадена от 15 пехотен Ломски полк. Там ще имаме и паметник на загиналия командир", коментира кметът на Белоградчик Борис Николов.

Основната цел на Седмицата на гората е да се почете делото на горските служители.

Снимка"За територията на Горско стопанство- Видин планираме няколко мероприятия. Ще започнем от вторник, 4 април, съвместно със Средно училище "Цар Симеон Велики" планираме един изнесен ден на обучение на деца в местността "Божурица", където ще им бъде предоставена възможността да засадят фиданки, да видят как става гасенето на горски пожари с демонстрация на нашия специализиран автомобил, ще се разходят в околните гори, ще им покажем някои видове растения, които растат в нашия регион. Предвиждаме и раздаване на определен брой дървета за залесяване", каза директорът на Държавно горско стопанство- Видин Радослав Николов пред Цветомир Цветанов.

Работата на горските служители е трудна и отговорна. Независимо от метеорологичните условия, горският трябва да си е на мястото. Поради това, че сме с равнинен релеф и горите са достъпни отвсякъде за незаконни сечи, това прави охраната им трудна. Горските надзиратели трябва да проявяват голяма мобилност, за да покриват всички територии. В територията на горското стопанство попадат 87 населени места. В стопанството работят 14 горски надзиратели, които са пряко ангажирани с опазване на горските територии, като служители с лесовъдско образование и отговарящи за горските територии има още 5 души, които са инженери и помощник лесничеи. Последното посегателство срещу служител е било през декември.

"Ние изпълняваме предимно залесявания в района около реката. За тази зона най- подходящите дървесни видове са различни видове тополи и върби. В останалата част подходящ вид за залесяване е акацията."

Горското стопанство планира да залеси 540 декара. Пролетта са залесени около 120 декара, до края на годината остават още 420 декара. В момента се залесява в района Дунавци- Арчар, по течението на река Дунав, над Видин на остров до село Кошава, има и заселяване върху голина, т.е. създаване на нова горска култура в района на кулското село Големаново.

В региона два са районите с по- големи концентрации на незаконна сеч- около село Арчар и Бяла Рада- Войница. Как се справят горските служители с незаконната сеч чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00