Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко (не)свободни са медиите в България

Любомир Йорданов, журналист: Свободата на словото стана стока

Снимка: Радио ВИДИН

За свободата на словото в Международния ден на свободния печат говорихме в "Посоките на делника". Има ли цензура в българските медии, използват ли се те за политически и икономически поръчки, защо страната ни е в дъното на класацията за свобода на словото?


20 април се отбелязва като Международен ден на свободния печат от 1991 г. по инициатива на организацията "Репортери без граница", а от 1992 година е обявен и от ЮНЕСКО. Свободата на словото е признак и за свободно общество, подчертават от световната организация. Но има ли свобода на медиите в България?





Снимка"Ако говорим за свобода на словото в днешно време в България, мисля, че е много сложно от гледна точка на това, че много се размиха границите, много е неясна собствеността на голяма част от медиите, а когато не знаем кой стои зад една медия, можем само да гадаем доколко свободно тя отразява това, което се случва около нас. Много често ставаме свидетели на дезинформации. Обществените медии, като Радио ВИДИН, остават най-свободните медии в България в момента. Докато има обществени медии, които си позволяват да казват това, което мислят, позволяват си да излъчват мнението на различни хора, ще има и свобода на словото", смята дългогодишният журналист и кореспондент на вестник "24 часа" от Видин Ваня Ставрева.

Снимка"Свободата на словото се влияе от много други показатели: доколко е богато населението- България е най-бедната страна в Европейски съюз; по ниво на корупция сме на едно от първите места- това са все показатели, които влачат със синджир след себе си показателя "свобода на словото". Цензура ще има винаги, защото медиите ни са икономически зависими, не са достатъчно силни, за да си позволят да застанат срещу някой управляващ, срещу някой силен консорциум. Светлината в тунела ще се появи тогава, когато нашата журналистика, нашите издатели, редактори разберат, че собственият им имидж е най-важен и трябва да продават своя имидж, а не имиджа на този, който си плаща. Надявам се, че ще направим така, че българската журналистика да бъде припозната като истинска журналистика", обясни журналистът от вестник "Знаме" в Пазарджик Тодор Гроздев.

България заема 113-о място по свобода на медиите от общо 180 страни в последната класация на "Репортери без граници". Страната е за пореден път най-ниско класираната държава-членка на Европейския съюз. За сравнение- съседна Румъния е на 49-а позиция, а Сърбия - на 59-а.

Спадът на България започна след 2006 година, когато страната беше на най-добрата си позиция- 35-о място, и оттогава се движи само надолу. Обективна ли е тази класация- попитахме Любомир Йорданов- дългогодишен журналист и кореспондент на вестник "Труд" от Монтана:

Снимка"Не се съмнявам в обективността на организацията. Предполагам, че ако друга организация направи класация, пак ще сме около това място. Класациите, които се правят, отразяват по-скоро нагласите, чувствата на хората. Мисля, че това е отношението и на журналисти, и на граждани, и на читатели, слушатели към категорията "свобода на словото". Нещата в България не са за завиждане и има какво още много да се прави, за съжаление, много години след като се смятаме за демократична държава. Спадът ни в класацията започна, когато пазарното стопанство се възцари в България и всичко започна да става стока- образованието, здравето, свободата, включително и на слово, също стана стока, а стоката се купува. Ако на един кмет му трябва манипулация или влияние, той си купува съответната медия или парче от нея. У нас има концентрация на медиите в малко ръце, което вече създава опасността от цензура, от необективна картина, от манипулация на общественото мнение. Моето впечатление е, че местните регионални медии, които са изключително затруднени и са все по-малко, стават все по-зависими, защото ако една Община не си даде рекламите в местното издание, то това издание трудно съществува, ако местните бизнесмени не си пуснат поздравленията за съответния празник или просто не спонсорират изданието, то ще загине..."

Политическият контрол върху медиите, търговското влияние и влиянието на собствениците върху редакционното съдържание са най-големите проблеми за медиите в България. Това показва анализът за медийния плурализъм, направен от Фондация "Медийна демокрация".

Повече по темата можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15