Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли партиите да съществуват без държавната субсидия?!

Снимка: БГНЕС
И какво следва, ако политическа формация не иска държавно финансиране. В "Посоките на делника" говорят от "Възраждане“- партията, която отказа субсидия, както и юристи, и народни представители.

По думите на Ангел Георгиев от "Възраждане", на отминалите предсрочни парламентарни избори водеше листата на партията за Видински регион, "парите от държавната субсидия са ни необходими, но сме против нея изобщо. Защо? Защото много хора не знаят, но в момента субсидията в България е най-високата в света. Не е нормално българският данъкоплатец да плаща най-високата субсидия в света, при положение, че ние сме една от най-бедните държави в Европа. Проблемът е особено остър в Северозападна България. Партиите функционираха и преди да има партийна субсидия в България. Възможно е да се направят и редица компромиси, като например субсидия да взимат само партиите, които не са парламентарно представени. Тези, които са в парламента получават изключително широко медийно отразяване, имат предоставени офиси от общините на символични суми и биха могли съвсем спокойно да функционират без субсидия. Навсякъде по света партиите се финансират от членски внос и от дарения. Ние, от партия "Възраждане" искаме да се откажем от субсидията и да я дарим за благотворителност. Все още чакаме отговор от Сметната палата, имаме ли възможност да се откажем от държавната субсидия."

Явор Хайтов, депутат в предишното 43-тото Народно събрание заяви в ефира на Радио ВИДИН, че три пъти е правил предложение за намаляване на държавната субсидия за партиите. 

"Ясно посочвам- да се намалят, а не да изчезнат, да бъдат сведени дори и до 1 лева. Споменавам 1 лев, защото това беше един от въпросите в референдума, организиран от "Шоуто на Слави". И го казвам с ясното съзнание, че партиите не могат да функционират без финансиране, защото в противен случай те са принудени да прибягват до т. нар. черни каси, до финансиране извън правилата. И затова към онзи период от време, само до преди 4-5 месеца беше, че около 4-5 лева на глас е нормално финансиране, но с горен праг. Защото, когато една партия е спечелила 100 народни представители например, получавайки една такава голяма субсидия, тя започва да разполага с неимоверно много средства и се нарушават правилата на свободната конкуренция."

"В БСП сме заложили и в нашите предложения промяна ще има най-вероятно в начина на формулиране на субсидията, т. е. в изчисляването на тази субсидия надолу. Тя не може съвсем да изчезне", каза народният представител от БСП Филип Попов.

В момента партиите, получили над 1% на последните парламентарни избори, вземат по 11 лв. годишно за всеки спечелен глас. Сумата се определя ежегодно със закона за държавния бюджет.

Още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55