Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ценност ли е българският книжовен език

Татяна Арнаудова: "Да се отнасяме с уважение към българския език"

Снимка: Радио ВИДИН, архив

Започна "Изследване на обществените нагласи и ценностните ориентации към съвременния български книжовен език като фактор при кодификацията на нормите му". По-просто казано, ще се проучва дали българите искат отпадане на пълния член, формите, при които има т.нар. "мекане" да станат дублетни и доста други явления, които са широко разпространени в устната реч, но са квалифицирани като грешка в писмения език. Чрез представителна анкета учените ще установяват как днешните българи от различни поколения, населени места, с различно образование и социален статус се отнасят към правилата на съвременния български книжовен език. Кои от тях ги затрудняват, на кои държат, кои са излишни и остарели. В изследването участват няколко институции, координирани от Института по български език към Българската академия на науките.

Венцислав Величков попита видинчани кои правила в българския език ги затрудняват и дали поощряват опростяване на нормите:

"Правилата не трябва да се опростяват, защото не са сложни... Според мен правилата трябва да станат по-прости, защото са ми трудни... Граматиката ми е трудна, но не трябва да се премахва нищо, просто трябва повече учене. Зависи и от преподавателя... Пълният и краткият член са ми най-трудни, би било добре да се премахне това правило... Трябва учителите да си вършат по-добре работата, а децата да не са толкова мързеливи... Определителният член ме затруднява, но не трябва да се премахва, защото ще се загуби смисълът. Езикът няма да е толкова благозвучен... Би било добре, ако книжовният език и ежедневната реч са по-близки, ще е по-лесно за учениците... Не мисля, че трябва да се опростява българският език, защото той е част от нашата култура и всеки трябва да го знае, нищо че е по-труден от английския."


Ето и част от коментарите по темата на страницата на Радио ВИДИН във Фейсбук:

"Пълна простотия! Вместо да измислят по-привлекателен начин на преподаване, за да събудят интереса на децата към знанието, те ще ми въвеждат шльокавица, щото видиш ли било по-лесно за неграмотниците. НЕ на НЕГРАМОТНОСТТА!... Колкото и да се опрости, простите хора ще го направят още по-прост... Няма нужда неграмотността да се узаконява!... Според мен трябва да се опрости. Да вземем пример от сърбите, както го чуват, така го и пишат. При тях петак е петак, а при нас петък. Наистина българският език е труден. Как да обясня на сина ми, който е 4-ти клас, че не се пише "матрияла", а " материала", а вижте материята си е материя. Той го пише, както го изговаря. Много се обърква човек."

Снимка"Смятам, че има определени традиционни правила, които не трябва да се променят. По-скоро обществото трябва да се нагласи към книжовноезиковите норми, а не обратното- езикът да се опрости така, че да отговаря на определените нагласи в обществото. Българинът в 21 век е един вече космополитен човек, който пътува, реализира се в чужбина и би било обидно езикът му да се опрости, за да бъдат приобщени по-широки социални слоеве. Социалният статус на българина в никакъв случай не определя и неговата грамотност, защото сме свидетели на хора от политическия елит, които определено не са запознати с поне правоговорните норми. Моето мнение е консервативно- езиковите норми не трябва да се променят. Малко неща предизвикват гордостта на българина, защото винаги сме в черните статистики, а българският език е духовна национална ценност, която е съхранила българската идентичност през вековете и би трябвало да се отнасяме с нужното уважение към него, както е казал Иван Вазов: "Език свещен на моите деди". Всеки, независимо от социалния си статус, би трябвало да си постави за цел, да има и интелектуалната воля, за собствено ограмотяване, защото това е задължително условие за успешното общуване и професионалната реализация", обясни Татяна Арнаудова, дългогодишен преподавател по български език и литература във Видин и напомни, че именно, за да се запази и съхрани езиковото разнообразие по света, по инициатива на ЮНЕСКО се чества Международният ден на майчиния език- 21 февруари.  

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00