Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-малко социално-икономически различия на регионите в България- кога?!

Снимка: Колаж: Полина Тодорова
Ще станем ли свидетели на реални политики за намаляване на социално-икономическите различия по региони в България? По темата в "Посоките на делника" разговаряме със социолози, бивши заместник министри и депутати.

"Трябва да има много ясна политика от страна на държавата по отношение на неразвитите райони. Един от проблемите обаче, с който челно се сблъсква държавата, е тази миграция- вътрешна и външна. Това води и до липсата на работна ръка, а всеки един инвеститор търси точно това в дадено населено място. Разбираме, че влизаме в един омагьосан кръг, който в крайна сметка е преодолим, но не толкова лесно. Тук трябва да добавя и сериозните проблеми, които има в българското образование. В изоставащите райони има много ниски нива на образованост, на грамотност. Важно е сега да видим каква ще е управленската програма на правителството и какви ще са конкретните мерки за неразвитите региони", коментира Евелина Славкова, социолог от Изследователски център Тренд, с богат опит и в социалните изследвания, не само в електоралните.   

"Всички региони в Европа се оценяват по едни и същи критерии, по едни и същи показатели. След като има единни критерии за оценка на регионите в Европа, нормално е и ние първо да търсим инструментариума и визията на регионите в България, а след това да се съревноваваме с ЕС. Така или иначе сега ние подлежим на оценка на развитието на регионите, която е негативна. Занимаваме се с реформи на реформите, със секторни реформи, а не се занимаваме с най-важните реформи- икономическо и институционално развитие на държавата, управление на европейски средства, целесъобразност на влагане на тези средства. Какво от това, че в шестте региона се вляха между 2 и 3 милиарда предния период? По-голям е дисбалансът, отколкото да бъде изравняването. Нали целта бе да се намери баланс между регионите- там, където са по-слаби регионите да тръгнем към някакъв ръст, а то се получава обратният ефект. Получава се, че трите северни региона са в дъното на класацията на ЕС", заяви Иван Аспарухов, бивш заместник министър на регионалното развитие в кабинета Борисов 2.

"Малко ми е тъжно, че целият този разговор започва отначало. За Северозапада има приета от Министерството на регионалното развитие и благоустройството програма за развитие. Тази програма бе внесена още в края на 2015 година в Министерски съвет и тогава Бойко Борисов и целия Министерски съвет оставиха тази програма без резолюция, забравиха я буквално, въпреки че тя бе описана като приоритет в управленската програма на правителството за периода 2014-2018 г. В момента Северозападният регион има такива показатели, че той не може да постигне икономически възход или да се оттласне от дъното със собствени сили. Правителството, парламентът трябва да поискат директна помощ от Брюксел, не през оперативните програми. Тук става въпрос за бяло петно на картата на Европа. Тук става въпрос за ангажимент на Европа, която не може да остави най-бедния регион в ЕС без никаква подкрепа. Това, което в момента правя, независимо, че не съм народен представител, заедно с нашия евродепутат Светослав Малинов, подготвяме специален доклад, той почти е готов, директно до ЕК. И ще искаме среща с европейските комисари, за да им връчим този доклад за състоянието на Видинския регион и на Северозапада. Този регион не може да се спаси с половинчати мерки, този регион си отива", подчерта Вили Лилков, народен представител в 43-тото Народно събрание, на последните парламентарни избори водач на листата на "Нова република" за Видинския регион.

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45