Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скоростният път Видин-Ботевград ще е готов до 2022 година?

Видинчани готови на протест

Снимка: Радио ВИДИН, архив

Катастрофите по направлението Видин-Ботевград вече станаха ежедневие. Докога Е-79 ще взима жертви, а изграждането на скоростен път ще бъде само предизборно обещание? Отговорите потърсихме в "Посоките на делника".

След отварянето на Дунав мост 2 при Видин-Калафат тежкотоварният трафик в региона рязко се увеличи. Статистиката на моста показва, че среднодневно през него преминават по около 2500, а всяка седмица между 15 000 и 20 000, моторни превозни средства, голяма част от тях- тирове. Ясно е, че състоянието на международния път Е-79 в частта си от Видин до Ботевград не отговаря на засиления трафик. Решението е изграждане на по-широк- четирилентов или магистрален, път. Обещание, което слушаме от години. То беше обявявано като приоритет на всяко от последните няколко правителства, но досега нищо реално не се случи, а преди седмица 21-годишно момиче от Белоградчик загуби живота си и 11 пътници пострадаха, след като ТИР отнесе автобус край монтанското село Смоляновци. На следващия ден новото правителство на Бойко Борисов встъпи в длъжност, а премиерът отново обяви, че модернизирането на пътя Видин-Ботевград е основен приоритет. Изключително важна за следващите години ще е отсечката Видин-Ботевград, потвърди и министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков.

СнимкаМеждународният път Е-79 преминава през центъра на град Димово. Заради трафика от тежкотоварни автомобили се отвориха огромни дупки, къщите около пътя се напукаха и преди година хората излязоха на протест. В резултат на това бе извършен основен ремонт, а старият паваж бе подменен с асфалт. Сега обаче тировете и автомобилите преминават с доста над разрешената скорост през Димово. До пътното платно е местното училище, а най-близкият магазин, в който учениците пазаруват, е на отсрещния тротоар.

"Много е опасно. Непрекъснато дежури учител или някой от персонала. Колите изобщо не спазват ограниченията, няма и кой до контролира. Задължително трябва да се направи околовръстен път и да се пренасочи това движение. Тук е прах, живо чудо, къщите се напукаха. На магия сме се опазили до момента, да не загине някое дете... Постоянно живеем в страх... Голям е проблемът с тези тирове, постоянно сме нащрек... Този път не е подходящ за този трафик... Никъде в Европа няма такова нещо... Много рядко спират на пешеходната пътека... Страх ме е да пресичам, ще ме блъснат...", разказаха пред Красимир Каменов учители и ученици.

Проектът за нов скоростен път Видин-Ботевград включва изграждане на обходен път на Димово, което би успокоило обстановката:

"Това ще реши проблема, иначе чакаме да стане тежко произшествие, за да се вземат някакви мерки. Живея на главната улица и къщата се тресе при всеки преминал тир... Онзи ден един ме блъсна в ръката... Преминават с 80 км/ч, онзи ден щяха да сгазят една жена... От колко години се говори за това обаче нищо не се случва... Пътят е много опасен... Говорят за този път от години наред, ама няма да стане и още две петилетки да минат...", казаха още жители на Димово. Слушатели на Радио ВИДИН добавиха, че абсолютно наложително е изграждането на нов по-широк път до Ботевград и че ако не се вземат мерки, сегашният път скоро ще се превърне в "алея на жертвите на катастрофи".

За Дунав мост 2 тировете пътуват главно по две направления след Монтана- или по международния път през Димово, или през Студено буче-Славотин-Доктор Йосифово-Арчар, който е с около 20 км по-къс. Жителите на монтанските села обаче инициираха подписка с искане тежкотоварният трафик по това направление да бъде забранен, защото пътната настилка е в окаяно състояние, а тежките камиони преминават с висока скорост, често катастрофират и предизвикват вибрации, от които къщите се напукват. Официално вече е въведена такава забрана, но тя ежедневно се нарушава.

СнимкаСпоред Александър Александров- кмета на Община Ружинци, през която също преминава международният път Е-79 и която служи и за връзка с третокласния път през Арчар, е необходимо да се засили контролът на движението, а където трябва да се поставят легнали полицаи и стационарни камери за контрол на скоростта. Преди дни автоцистерна, за щастие- празна, се заби в къща в ружинското село Тополовец.

"Ако и ние в община Ружинци съберем подписка и спрем трафика на тировете, откъде ще минават? Такива забрани не бива да бъдат налагани, но трябва да има засилен контрол. Тези камиони създават страшни неприятности и проблеми на населението. Всяка седмица по 1-2 катастрофи, по 1-2 жертви- нещата стават извън контрол. Относно модернизацията на пътя зная, че Оценката за въздействие върху околната среда е преминала и в момента няма никакви пречки за по-нататъшното изпълнение на този проект. До колкото зная до 2020 година е срокът за очакваното начало на този проект", обясни Александър Александров.

СнимкаЗачестилите катастрофи и рисковете, които крие разминаването с летящите тирове предизвикаха реакцията на жители на Северозапада. В социалните мрежи вече има групи, които настояват за взимане на ефективни мерки. Видинският лекар Емил Мушанов пък обяви, че започва инициатива за протестно спиране на движението по Е-79:

"Откакто отвориха Дунав мост 2 зачестиха катастрофите по Е-79. Смъртните случаи са се увеличили повече от 3 пъти за последните 2 години. Пътят, който е проектиран преди 35 години, не е подходящ за сегашния трафик. Този път два пъти беше изваден от националните приоритети. Положението е плачевно. В момента е опасно да се пътува по този път. Държавата трябваше паралелно с изграждането на Дунав мост 2 да направи и магистрала. Всяко друго решение е компромис със здравето, с живота на хората, които пътуват по това направление. От 5-6 години са приказки за скоростен път, но нищо реално не се случва. Ако политиците и държавата продължават по същия начин да се държат към една не малка част от населението, защото тук са засегнати не само жителите на трите области Видин, Монтана и Враца, а и останалите участници в движението от цяла България и цяла Европа, не виждам друг вариант освен чрез ефективни протести, за да ги накараме да започнат някакъв строеж."

Отправихме официално запитване до Агенция "Пътна инфраструктура" приоритет ли е модернизирането на главен път I-1 в участъка Видин-Ботевград, има ли яснота как може да бъде финансирано изграждането, какъв е реалистичният краен срок за изграждането на този път, какво сочи статистиката за среднодневния трафик в този участък. Ето и отговорът на пътната агенция:

СнимкаНаправлението Видин - Ботевград, който е част от път І-1 (Е-79) Видин - София - Кулата, е сред приоритетните пътни инфраструктурни проекти до 2022 г. Построяването на участъка е от национално и международно значение, тъй като съществуващият първокласен участък не може в достатъчна степен да поеме трансграничния трафик от граничните пунктове при Видин, Оряхово и Дунав мост ІI, обясниха от Агенция "Пътна инфраструктура" и добавиха, че направлението Видин - Ботевград е с обща дължина 167 км и индикативната стойност за неговото изграждане е 846 млн. евро с ДДС. Разделен е на 4 подучастъка, които са с различна степен на проектна готовност.

Агенция "Пътна инфраструктура" търси различни варианти за реализирането на проекта.

През миналата година правителството осигури 27 млн. лв., с които бяха ремонтирани 65 км от международния път Е-79 на територията на областите Видин и Враца. Тежкотоварният трафик от и към Дунав мост 2 вече преминава по ремонтирания първокласен път, с което се повиши безопасността и удобството при пътуване, твърдят от пътната агенция.

Средно на денонощие в периода януари - април м. г. по път I-1 Видин - Монтана са преминали между 2 000 до 3 100 превозни средства, показват данните от автоматичните преброителни пунктове на Агенция "Пътна инфраструктура" в близост до Димово. От тях между 1100-1800 са леките автомобили, между 170-250 лекотоварните превозни средства, а между 450-1000 тежкотоварните МПС с ремаркета средно на денонощие.


Депутатът от Враца Николай Иванов също е поставил актуален въпрос към министъра на регионалното развитие и благоустройството "какъв е времевият разчет и кога ще започне изграждането на скоростния път София-Видин, каква е проектната готовност". Очаква се отговор да бъде даден по време на парламентарния контрол утре.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13