Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората в Станево искат читалището да заработи, оплакват се и от пътя

7
Снимка: Радио Видин
Монтанското село Станево има стара и интересна 2000-годишна история. Съставено било от две селища- Лабец и Чучан, възникнали през 13 г. пр. Хр. Преплетена е римската и тракийска история. През 1950 година става днешното Станево, разказа Красимир Младенов. Той се е заел със съхраняването на историята на селото, която разказва увлекателно.

"Участници в Септемврийското въстание тук има 27 души, навързани на въже и откарани в Лом. Трима души- Русин Станев Кючуков, Стан Станкулов, и един от село Ботево- Стефан Умерски са убити. Станево става 1950 година, тогава решават да се обединят двете села, били са към 3100 души", разказа Красимир Младенов.

Малина Рангелова, кметски наместник на с. Станево230 са живеещите днес в Станево, казва кметският наместник Малина Рангелова. Населението е предимно от възрастни хора, които се трудят в градините. Учудващото е, че имат и около 20 деца, които учат в съседното село Ковачица. Кметицата е дала обещание да помага на хората, кой от каквото има нужда. Тя е една от най-младите там.

"Имаме лозови масиви, в които по-младите работят, има и зърнобаза, някои и там ходят, както и в Лом. Повечето от хората обаче са възрастни, но все още гледат животни, градини. Искам да направя нещо, да подобря живота им. Пътищата са в дупки, от години чакаме да ги закърпят, сега ни обещаха", обясни Малина Рангелова.

Как се живее на село и защо са избрали селския пред градския живот- това питаме местните хора. Оплакват се, че заради запустелите имоти са се навъдили лисици и чакали. Животът на хората е изпълнен с много труд в изкарване на прехраната. Причината- ниските пенсии. С носталгия си спомнят за пълното с живот някогашно Станево. Иска им се някак си животът им да се подобри, да се отвори читалището, да дойдат инвеститори и да има работа за младите.

"На нас ни се иска това, което не може да стане- това, което беше, колко фабрики и заводи имаше в Лом, и колко автобуси пътуваха с хора работници... Всичко се изпочупи... Някак си да се подобри животът на младите поне, читалището да отвори...", поискаха хората.

В Станево имат църква, която е в добро състояние, ремонтирана е преди 5 години, но имат нужда от камбана. Сегашната е малка, а оригиналната била открадната, каза още кметицата Малина Рангелова.

Още за село Станево може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45