Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безводие мъчи хората в Извор махала, Кулско

7
Снимка: Радио Видин
Хората в село Извор махала са малко и предимно възрастни. Липсата на поминък обезлюдила селото, което е на километри от границата със Сърбия, при граничния пункт Връшка чука. Хората тук разказват с мъка за занемареното училище, закупено от чужденец за неизвестни цели и оставено без покрив да се руши.

"Училището е затворено през 70-те години. Отглеждаха гъби в него по едно време, от Плевенско караха материал. После дойде един италианец и купи училището. Започна да го разгражда, взеха греди, керемидите. Жалко за труда на хората, тухлите сами са си правили..."  

Хората разказват и за честите преминавания на мигранти през тяхното село. Според местните, проблеми не създават, минават по маршрута си, организиран от трафиканти:

Снимка"Минават от тези бежанци, дойдат с превоз, оставят ги на разклона, и оттам за границата. Имат си водачи. Проблеми не създават, само си показват коремите, че са гладни"


А най-големият им проблем е безводието през летните месеци. Кладенците пресъхват, а водопровод нямат и няма и да имат, казват жителите на Извор махала.

Кметски наместник там е Станислав Стойков, който се справя с хорските проблеми няколко мандата. С болка отчита обезлюдяването на селото, но според него, процесът вече е необратим. Кабинетът му се помещава в просторна двуетажна сграда, в която навремето, както сам казва, кипял живот.

Снимка"70 са жителите на селото, намаляват прогресивно, за 40 дни трима изпратихме... Проблеми винаги има, все нещо изниква, нямаме хора за поддръжка на селото, само аз съм. Запустели имоти, наследниците са по държавите, по другите градове, хич и не идват. Така опустя селото с годините...", каза кметският наместник Станислав Стойков. Питаме го как вижда селото след 20 години, тъй като тенденцията е това да продължи:

"Това е необратим процес. Хората, за да се върнат, трябва да имат поминък. Земята е изкупена от големите арендатори..."
 
Село Извор махала е основано от преселници от Велики извор, Сръбско. Първата къща в селището е построена през 1829 година. 

"Първите преселници са били нашите пра-прадеди от Велики извор, заселили се в местността "Караджовица". Занимавали са се с говедовъдство и с търговия през границата. Заселването е станало преди освобождението ни от турско робство. Купували от турците земя и гори като ги мерели с въжета, не са имали метри. Има преселници от съседните села Киреево, Старопатица, Големаново, както и от Влашко. Първите строители са били преселници от Червена ябълка. В добрите си години Извор махала е имало около 1800 жители", разказаха Петко Йончев и Красимира Петкова.


Още за живота и историята на Извор махала може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00