Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илиян Бърсанов: Трябва да се преборим за ремонта на църквата в Ракитница

6
Снимка: Радио Видин
Днес пътуваме до Ракитница- малко село, близо до Брегово, основано от средногорски бежанци от Копривщица, Тетевенско и Габровско. През 1900 г. наброявало 1125 жители. През 1926 г. в селото има близо 1800 души с 280 домакинства. Картината в днешни дни е коренно различна, както и в повечето села в региона- запустели къщи, тревясали улици, застаряващо население. Единственото забавление за по-младите е кафето пред магазините, които в селото са три. Хората с безпокойство отчитат опустяващите една след друга къщи и безхаберието на управниците за бъдещето на българското село. 


"Лоша работа, гледайте улиците какви са тревясали. Не се коси, не се пръска, пролетно време буболечки ще ни изядат... Много трева има по улиците и тротоарите. Големи улици, но накъдето се обърнеш-пустош, пусти къщи, пусти дворове. Останахме само старите, като си идем и ние, това село ще бъде мъртво. Никой не идва да купува..."
, изказаха мъката си хората от Ракитница.  


80% от населението на селото е в пенсионна възраст. Жителите му са около 300. Кмет за пореден мандат е Илиян Бърсанов. Разговаряме за тенденциите, които се наблюдават с обезлюдяването на българското село и безсилието нещо да се промени. Смущаващ е и фактът, че хората в трудоспособна възраст са отвикнали да работят, а лентяйстването по кафетата е ежедневие за някои.


"1991 година бяхме 900 избиратели, сега сме към 300. Тези в трудоспособна възраст не щат да работят, хронично става при тях, взимат помощи. Десет процента от населението пък получава храна по "Топъл обяд", програмата, спряха и да готвят",  каза Илиян Бърсанов.


В Ракитница имоти за продан има колкото пожелаете, но се искат смешни пари за къщи на два етажа. Търсене обаче няма кой знае какво. Любопитна подробност е, че наскоро имот си купило младо полско семейство, което се наело само да реновира къщата. 


От години църквата "Света Троица" в Ракитница се руши. Първите пукнатини се появяват при голямото земетресение през март 1977 година. От година на година, цепнатините стават все по-големи. Храмът е построен през 1938 година, основно с дарения. Да бъде издействан спешно ремонт на храма е приоритет номер едно за кмета Илиян Бърсанов: 


"За църквата тотално се отчаях, не мога да се преборя с църковните институции. Консервирахме някои течове, но трябва сериозен ремонт, нужни са планове, да се изготвят от инженер конструктори. Ако трябва, ще предприема крайни мерки, но ще издействам ремонта на църквата."   


Борис Богоцев е най-старият жител на Ракитница, който знае добре историята на селото и помни добре времената, когато къщите били пълни с хора. Имало много деца, които селското училище едва побирало. 


"Нашето село не е било влашко. От всички села тук, само то е било българско, после са се заселили власи. Когато аз учех, имаше по две паралелки от по 30 деца. Имахме старо училище с 4 стаи, учеха и по къщите..."
, спомня си дядо Борис.


Още за Ракитница и живота в селото може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56