Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да остане или да отпадне клас "прослужено време"

Снимка: РАДИО ВИДИН
Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди в началото на септември да остане ли или да отпадне класът "прослужено време". Макар че решението ще се забави с месец, общественият дебат по него не спира. Духовете разбуниха работодателски организации, които преди дни внесоха сигнал за класа "прослужено време" в Комисията за защита от дискриминацията. Основанието е, че младите служители получават по-ниско възнаграждение от по-възрастните си колеги при едно и също работно време и еднакъв положен труд. Това е и причината, заради която работодателите поискаха отпадането на добавката за стаж.

На сайта си Българската стопанска камара обяснява, че добавката е премахната за държавните служители още през 2012 година. Пет години по-късно клас "прослужено време" или "допълнително трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит", както се нарича сега, продължава да съществува и да се прилага за всички останали категории работещи - тези в частния сектор, по висшите етажи на изпълнителната власт и всички останали, които не се водят държавни служители, депутатите, работещите в съдебната власт, служителите на държавните компании. Допълнителното възнаграждение се начислява годишно, т.е. като процент, с който задължително се увеличава заплатата всяка година. То е минимум 0,6% според постановление на Министерския съвет от 2007 година, но може и да е повече - например, за депутатите е 1%. Класът прослужено време е още един стимул за преминаване в сивия сектор, коментират от организацията.

Потърсихме мнението на видинските граждани. Някои от тях казаха, че вече не получават добавката, други, които не са изгубили това право, разбира се, са категорично против тя да бъде отменена. 

Клас "прослужено време" създава едно "мързеливо поколение" и трябва да отпадне. Но трябва да се търсят други стимули, които отразяват качеството на свършената работа, смята председателят на Видинската търговско-промишлено палата Красимир Кирилов:

"Ние като работодателска организация заставаме на позицията, че този клас трябва да отпадне, защото това нещо е дискриминация по възраст. Друг е въпросът, че тези допълнителни стимули могат да отпаднат под тази си форма, но би трябвало да бъдат заменени с нещо друго, което всъщност да отразява качеството на извършената работа. Тоест като нещо ще отменим, то трябва да помислим бързо и спешно други критерии, които да удостоверяват качеството на извършената работа..."

Българската търговско-промишлена палата заяви, че защитава тезата, че по-високи доходи могат да дойдат от по-висок икономически растеж и производителност на труда, за което са нужни подготвени човешки ресурси, по-добра бизнес среда, привличане на инвестиции и увеличаване на местните вложения.

Класът "прослужено време" го няма от 2007 година в България. Той беше заменен с доплащане за професионален опит и стаж, което е доста по-различно, обясниха от най-големия български синдикат КНСБ. Областният координатор на организацията в Монтана Мария Лазарова обясни пред Любо Андреев позицията на синдиката и направи заявка за протести в случай, че добавката бъде премахната:

"Това е единственият начин да растат доходите на хората. Класът "прослужено време" са пари, които се дават за дългогодишния опит на служителите, а не за това, че са на определена възраст. Няма такова нещо да се плаща на по-възрастните повече върху заплатата. Не казвам, че младият служител не трябва да взима по-висока заплата, но в повечето случаи стартовата заплата на младия служител е малко по-висока от тази, която взима един по-дългогодишен служител... Ако стане това нещо, не мисля, че хората ще останат безучастни и ще изчакат да им се вземе клас "прослужено време"..."

35% от доходите на 75 на сто от учителите се дължи на клас прослужено време. Отпадането на добавката ще породи сериозно напрежение сред работещите в образованието, смята Светла Димитрова, председател на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа"- Враца:

"Инициаторите за отнемане на добавката за придобит стаж и професионален опит са забравили, че този клас визира натрупания с години опит. Тоест това е финансов израз на признанието за дългите години, отдадени на работното място... Премахването на добавката ще се отрази най-вече върху квалифицираните учители. Тези намерения за отнемане на отвоюваното право генерират в системата голямо социално напрежение и ще доведе до стачки и недоволство..."


За правителството въпросът за клас "прослужено време" не е сред приоритетните в момента, заяви финансовият министър Владислав Горанов. Той обаче добави, че правителството като страна в Националния съвет за тристранно сътрудничество ще участва в дебата на заседанието, свикано в началото на септември.

Позицията на синдикатите против отпадането на добавката за стаж е не само справедлива, но и почтена. Мнението е на проф. Духомир Минев, председател на Европейската антибедност мрежа - България, по повод дискусията да отпадне ли клас "прослужено време". Той отбеляза, че през последните десетилетия увеличаването на неравенствата и натискът за намаляване на правата на работещите е световна тенденция, но посочи, че тази тенденция, която е част от цикличен процес, според него ще започне да отстъпва.

Това са гледните точки, които събрахме по казуса клас "прослужено време". Коя от тях ще бъде взета под внимание и коя ще надделее ще разберем съвсем скоро, в началото на септември, когато диалогът се очаква да бъде подновен отново в тристранен формат - работодатели, синдикати, правителство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00