Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Винарово се подготвя за фолклорен събор

Снимка: Радио Видин
Днес гостуваме в село Винарово, община Ново село, седмица преди големия им празник, който ще се проведе за шеста поредна година. Как се готвят за фолклорния събор "Бащино огнище с корени вековни" на етнографския комплекс "Средната чешма", попитахме кмета на селото и председател на читалище "Зора- 1927" Гинко Петров. Жури на фестивала са изявени и доказали се фолклористи и етнографи, а заявки за участие се приемат до 20 август. Организаторите обаче са склонни да направят компромис и за закъснелите със заявките.

"Това е събор, който има за цел съхраняване, популяризиране и предаване на поколенията спастреното фолклорно и етнографско богатство на родния край - извор на гордост и родолюбие. Досега са заявили участие над 200 участници"
, каза Гинко Петров.

Кметът се хвали иначе със завършения ремонт на читалищния салон, който предстои да се превърне и в етнографски музей. Очаква скоро да започне и асфалтирането на главната улица в селото, която го свързва със съседното село Неговановци. СнимкаОтсечката е с дължина 5 км и има одобрен проект за нея, както и обещано финансиране от общината в Ново село. Проблем за кмета на Винарово е постоянното замърсяване на улиците с кал и пясък, които се стичат от страничните неасфалтирани улици. Трудности изпитват и с почистването, тъй като хората не достигат, а Винарово е едно от големите села в общината. Заради липсата на техника за почистване, разчитат единствено на помощта от местните земеделски производители.

Радост за винаровчани е, че детската градина продължава да работи. Наесен в нея ще се грижат за 12 малчугана.


СнимкаА повечето погледи на хората са вперени в небето, тъй като скоро ще започне гроздоберът на белите сортове, а дъждът би могъл да развали качеството на гроздето.

Откриването на "Бащино огнище с корени вековни" ще бъде на 26 август на "Средната чешма" с клетва, която изпълнявали навремето прадедите на винаровчани, когато тръгвали четници. Там изпълняват и ритуала "Завръщане от гурбет".

В близост до Винарово се намира местността "Белуйна". Има три стари чешми, като най-добре запазена е "Средната чешма". Други популярни местности са "Бачова", "Селището", "Мъртвината", "Бусковия геран", "Песъците" и др. Именно на нея ще се проведе фолклорният събор. Мястото се облагородява, чешмата се освежава, ще бъде поставена шатра. На поляната отново ще се извие дълго хоро. Ще участват и децата от състава към винаровското читалище, обясни библиотекарят Босилка Александрова. А Гинко Петров допълва, че се готвят и за отбелязването на 90-годишнината на читалището.

Още за Винарово и за фолклорния събор "Бащино огнище с корени вековни" може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00