Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евродепутати и автомобилисти с кампании за пътна безопасност

Да върнем вниманието на пътя

Говоренето по телефона докато шофираме е сред най-честите причини за инциденти

Снимка: Радио ВИДИН

Дали само шофьорите създават опасни ситуации на пътя, когато си отвличат вниманието с разговори по телефона, или един пешеходец е не по- малко опасен за себе си и другите участници в движението, когато си пише с приятели в социалните мрежи или слуша музика и пресича пътното платно?

"Шофьорите карат и си говорят... Аз внимавам, защото е опасно е да го използвам на пешеходна пътека... Когато пресичам, свалям слушалките и се оглеждам... Слушам музика като карам колелото, често. Внимавам... Участниците в движението по- скоро да не използват мобилните телефони, защото е опасно за движението, за тях и за другите...", казаха видинчани.

Устройства "свободни ръце" раздаваха пътните полицаи във всяка една дирекция на МВР на шофьорите, които регистрират автомобили.

"Инициативата е на евродепутати, с подкрепата на министъра на вътрешните работи Валентин Радев. Кампанията е стартирала на 25 септември и са раздадени 80 устройства "свободни ръце" на гражданите. Това устройство помага на водачите да не си отвличат вниманието с телефона. По принцип не е хубаво да се ползва и това устройство, защото отвлича вниманието. Като продължи разговорът повече от 2-3 минути, не се знае вниманието на водача дали няма да е в разговора по телефона и по този начин може да се реализира всякакво ПТП", заяви Радослав Марков, инспектор "Пътна полиция"- Монтана пред Красимир Каменов.

СнимкаОт 1 януари 2017 година до 26 септември 2017 година на територията на Областната дирекция на МВР- Монтана са регистрирани 97 тежки пътно- транспортни произшествия, при които са загинали 14 души и са ранени 133.

Разсейването на водачите на автомобили води до тежки последствия. Миналата година има 245 загинали при пътно- транспортни произшествия с един автомобил, като в повечето случаи тези инциденти са настъпили при разсейване на вниманието, а говоренето по телефона е една от причините за загуба на контрол над управлението на автомобила. Статистиката е на полицията във Враца.

България е водеща в Европейския съюз по брой на жертви по пътищата. Тревожната статистика дава повод на двама евродепутати да инициират кампанията по раздаване устройства "свободни ръце" на шофьорите, които регистрират автомобили в КАТ.

СнимкаЕдин от инициаторите да се случи тази кампания е евродепутатът Емил Радев:

"Поводът да организираме такава кампания с колегата Андрей Новаков е тревожната статистика, че България е водеща в Европейския съюз по брой на жертви по пътищата. 99,7 на 1 милион души са жертвите в България. За сравнение, средно- европейските стойности са под 50 жертви на 1 милион души. Трябва да се направят много неща- да се подобри пътната инфраструктура- доказано е, че на магистралите има много по- малко жертви при пътно- транспортни произшествия, новите системи в автопарка също действат за намаляване на жертвите, но основното е да спазваме правилата за движение по пътищата. С тази наша кампания да се подари на всеки "хендс фрии", който регистрираше автомобил, е да напомним, че все пак е много важно вниманието на пътя да не бъде заето с други дейности."

Съюзът на българските автомобилисти започна кампания за пътна безопасност "Паркирай телефона". Кампанията е на Международната автомобилна федерация, а представител за България е Съюзът на българските автомобилисти /СБА/. Основно тя е насочена към децата. Инструкторите ще раздават листовки, а децата на тях ще разиграват със стикери различни ситуации, които са виждали или знаят, че са нередни и могат да доведат до пътен инцидент.

Снимка"Целта на кампанията е да обърне внимание на един от основните проблеми на пътя- при пътни инциденти разсеяността на участниците в движението е основната причина. В масовите случаи тя се причинява от мобилните устройства, към които вече малки и големи са привързани. СБА напомня, когато ние се движим, телефонът да бъде паркиран в джоба ни", заяви Николай Николов- председателя на клона на СБА във Видин.

По време на кампанията над 4000 листовки ще бъдат раздадени в цялата страна. Радио ВИДИН присъства на първата среща на автоинструкторите с деца от видинското училище "Цар Симеон Велики", които получиха от листовките. Камелия Трифонова е класен ръководител на 3 "г" клас. Тя обясни, че в училище често говорят за пътната безопасност:

Снимка"Всеки ден завършваме с 5-минутка по безопасност на движението. Говорим и за мобилните телефони. Децата са много технически грамотни, ползват много техника, затова е необходимо да знаят къде и кога да я използват и къде не бива. Смятам, че кампанията е много необходима. Начинът, по който виждам, че е поднесен материалът, е много интересен, достъпен и виждам, че с много голям интерес децата работят."

Александра Борисова: "Единият автомобил е спрял на пешеходната пътека, за да пресече другият. Колоездачът пресича безопасно... "

Ихтиандър Цветанов: "Според мен съм се справил. Този е в нарушение, защото цъка на телефона и докато кара може да се блъснат..."

Красимир Иванов: "Колоездачът не внимава, защото говори по телефона. Човекът, който е със слушалките не го чува, което е неправилно..."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00