Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видин- безпътният кръстопът (част 2)

Политиците

Видин- безпътният кръстопът (част 2)
Снимка: Радио Видин
В "Посоките на делника" ви представихме втората част от поредицата теми за обезлюдяването на Видинския регион. Има ли вина за състоянието на региона местното ръководство или всичко се диктува от централната власт? Потърсихме кметове, общински съветници и депутати от видинския район през годините на прехода. 

През 90-те години на миналия век във Видин се случваха бурни събития, чертаещи днешния му облик. Закрити и приватизирани бяха редица предприятия, осигуряващи работа на хиляди семейства. През региона премина и така наречената куфарна търговия, но и от нея съществена полза нямаше. Какво, обаче правеха в онези смутни години "бащите на града"- кметове, общински съветници и народни избраници? Това е въпросът, който и днес продължават да си задават видинчани- тук, край брега на река Дунав или там, някъде далече от родния край.


"Всичко започна с рухването на големия промишлен мастодонт "Видахим". Фактически, неговото съществуване не можеше повече да продължи, защото производството му не бе рентабилно. Много хора останаха без работа и бяга принудени да търсят препитание в чужбина. Голяма вина за развитието на региона има и партийното ръководство, което се намесваше навсякъде при взимането на решения. Пречките пред инвеститорите мисля, че и до днес не са преодолени" - смята Пирин Луканов, бивш общински съветник от групата на Съюза на демократичните сили в местния парламент. 


Да си кмет на Видин не е шега работа. Спомняте ли си лозунга: "Мост ще има"? Аз си го спомням и до днес. 

"Една от основните причини за днешното състояние на региона е забавянето на строителството на Дунав мост 2. Знаете и за икономическата криза, която се стовари върху цяла Европа" - казва Иван Ценов, бивш кмет на Община Видин, в периода 1999- 2007 година и допълва: 

"Може би битката, която всички загубихме е, че не създадохме университет тук. Ембаргото на съседна Югославия също подпомогна този процес." 


Знаете ли коя е най- виновната дума в българския език през последните години? Аз не съм сигурен, но мисля, че думичката "депутат" може да се класира на едно от първите места. През годините от видинския край депутати имаше -  и по- виновни и по- малко такива, хората ги преценяваха. Едни не направиха нищо, други пък и това не си позволиха. Каква, обаче е собствената им самооценка за свършеното? 

"Аз съм се чувствала горда, че съм избрана от моите съграждани да ги представлявам, но имайте предвид, че сам човек нищо не може да свърши. Днес, обаче предпочитам да не споделям, че съм била депутат. За съжаление, тази думичка в българския език стана доста мръсна. В момента в българския парламент има доста непочтени хора, които са никому неизвестни и нямат достатъчен социален опит за тази работа. Тези хора днес са вкопани здраво в управлението и управляват страната" - казва Надя Антонова, бивш депутат от "Коалиция за България". 

Цялата тема можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00