Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Златков: "Язовирът над село Гюргич не е опасен"

В "Добро утро, кмете!" днес се срещаме с жители и кметското ръководство на село Гюргич, община Ружинци. На фона на трагедията в Бургаско, където падналите валежи предизвикаха скъсването на стените на седем микроязовира, проверяваме дали Снимкасе притесняват местните жители от водното съоръжение, разположено над селото им. С Красимир Златков, временно изпълняващ длъжността кмет на селото, говорим за състоянието на язовира, а така също и за характерните за района безработица, обезлюдяване, за проблема с болните и възрастни хора, както и - ще дочакат ли в Гюргич автобус, който да извозва хората поне до общинския център.

"За момента няма никакъв проблем с нивото на язовира, водата се следи постоянно. Пълен е на около 60%. Стената и преливникът са изчистени от бурени и храсти- няма никакви проблеми от евентуално прииждане на води и оттичането през преливника. Изчистено е и около водоизпускателната шахта. Няма опасност, няма от какво да се страхуваме. Поне веднъж месечно специалисти от Общината идват и инспектират състоянието на язовира. Когато пък има по-проливни Снимкадъждове, ежедневно даваме информация- всяка сутрин лично на господин Александров, общинския кмет, по негово лично разпореждане. Преди около три години беше подменен водоизпускателният кран, понеже не можеше да затваря напълно и имаше постоянно изтичане на вода..."

В малкото селце, разположено в живописна местност на район с богата история, днес живеят между 140 и 180 души.
 
"По избирателен списък последно, мисля че бяха 139 души постоянно живеещи тук, а иначе през летния сезон броят им нараства на около 180. Основните ни проблеми са свързани със застаряването на населението и безработицата. Имаме няколко земеделски производители, които дават някаква работа, към Общината от септември стартира и социална програма към Министерството на труда и социалната политика и в нашето село бяха назначени 6 души на 4-часов работен ден. Те се занимават с почистване на канавки, водостоци, следят също и състоянието на Снимкагробищния парк. Сега чакаме отново да стартира програма към Общината за наемане на безработни лица до 29 години, трайно безработни, на 8-часов работен ден. Имаме няколко човека, които мисля, че ще се възползват.

Проблем за нас е липсата на транспорт до селото. Нямаме никакъв автобус тук. А хората се нуждаят от медицинска помощ... Налага се всеки да търси начин сам да се спасява. Имаме обещанието от Общината, че се водят преговори с няколко транспортни фирми, но знаем, че никой няма да се наеме да работи на загуба.

Хубавото е, че след 40-годишно чакане, бе ремонтирана 4-километровата отсечка до селото. Това лято изцяло бе подменен и покривът на местната църква и със събрани собствени средства сменихме входната ѝ врата с нова алуминиева дограма. СнимкаСега инициирахме благотворително събиране на средства за евентуална подмяна на дограмата и на цялата църква. Преместихме и камбанарията, защото бе поставена зад олтара, а според каноните на църквата, това не е редно...

Решен е и проблемът с водата в Гюргич. От есента на 2016 година стартира и една програма за "топъл обяд". В цялата община Ружинци се хранят около 900 души. В нашето село 54 жители получават ежедневно топъл обяд, включващ супа, основно ядене и 6 филийки хляб. Така мисля че бе решен проблемът на по-бедните и изнемогващите хора в селото. Важното е, че няма гладуващи...",
допълни Красимир Златков.

Какви задачи още стоят за решаване пред кметството в Гюргич, какво мислят местните хора за настоящето и бъдещето на селото, както и традиционни готварски рецепти от този край, може да чуете в звуковия файл.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27