Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 1 ноември- за смисъла на израза "Аз съм българин"

На днешния 1 ноември отбелязваме Деня на народните будители. Този ден носи особена и неповторима стойност за нас. Днес можем да седнем и да обърнем поглед назад, в десетилетията, във вековете, да си дадем сметка защо сме тук и да благодарим на всички онези, посветили живота си за издигане на националния ни дух в годините на мъчителното петвековно иго. Първи ноември не е само празник, той е и символ на вярата, на спомена за миналото, което ще проправи пътя на бъдещето. Днес ние често говорим в колко опасна действителност живеем и как героите на нашето време вече ги няма. Така ли е всъщност? 

Владимир Велков е богослов по образование и инициатор на подписка, в подкрепа на епископ Поликарп за Видински митрополит. Днес той бе гост в "Посоките на делника"

Владимир Велков, богослов"Върху нашата идентичност влияят най- добре живите примери. Днес можем да дадем много такива примери като дядо Добри или отец Иван, който продължава да се грижи за много бездомни хора. Въпреки всичките неволи и трудностите той продължава да се справя с предизвикателствата. Много малко са хората, които знаят защо денят на народните будители се чества на тази дата. Личният пример днес може да има голяма сила и ние трябва да даваме добър пример на младите и на хората около себе си всеки ден" - каза Владимир Велков.


Видинчани бяха лаконични по темата. Според тях днес народните будители не се срещат толкова често. 

"Всеки си търси начин за препитание, така че дори и от чужбина пак можем да работим за страната си днес ... Аз съм патриот и никога и за нищо на света не бих заменила България" - бяха част от техните коментари.


Ученици от клуб БдинциМлади хора от Видин, по свое желание приеха да участват преди дни като доброволци към видинския патриотичен клуб "Бдинци" в церемонията и тържествената заря, по случай Димитровден, духовния празник на града ни. Те са ученици от десети клас в СУ "Цар Симеон Велики" в крайдунавския град. 

"Чувството бе неописуемо и няма да го забравим никога. Когато започна зарята на площада, направо настръхнахме и изпитахме гордост от това, че сме българи. Отново бихме се включили, ако ни поканят от патриотичния клуб" - казаха младите хора. 

Денят на народните будители е светлина, която ни кара да си спомним, да се поучим, да се борим и да продължаваме, да умеем да се преклоним и да подражаваме. За ролята на учителите днес разговаряхме с преподавателя по български език и литература във видинското училище "Цар Симеон Велики" Светломира Пешева

Светломира Пешева, преподавател БЕЛ в СУ Цар Симеон Велики Видин"Учениците трябва да са запознати с делата на народните будители и те да са пример за подражание. Учителят, който е направил това със своите ученици или поне с част от тях, наистина е успял. Младите хора са енергични и горят в желанието си да се реализират днес. За да се родят будителите, трябва да има нужда от тях. В момента в обществото има ценностна криза и младите хора трудно остават в България, за да работят тук. Но пък младите хора обичат трудностите и може би това ще е причината да се саморазвиват в живота си и ще ги накарат да се завръщат по родните си места" - посочи Светломира Пешева

Днешният празник за първи път се чества през 1909 г. в Пловдив, а от 1 ноември 1922 г. до 1945 г. е общонационален празник и неприсъствен ден за учащите се. Възстановен е официално със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-то Народно събрание на 28 октомври 1992 г. Днес дори в покоя си народните будители са именно там, където ни трябват - в спомените и песните, в книгите и сърцата ни. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27