Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не/толерантно ли е българското общество?

Снимка: Радио ВИДИН

16 ноември се отбелязва като Международен ден на толерантността. През 1996 година, Общото събрание на ООН призовава страните членки, да почитат датата за ден на толерантността, като с дейности да разпространяват идеята за разбирателство между народите.

"Толерантността е уважение, приемане и оценяване на богатото многообразие на културите на нашия свят, на нашите форми на изразяване и начини на човешкото битие. Тя е синоним на знания, отвореност, общуване и свобода на мисълта, съвестта и убежденията",  се посочва в член първи на декларацията на ЮНЕСКО за принципите на толерантността.

От години битува мнението, че българското общество е изключително толерантно. В "Посоките на делника" потърсихме отговора на въпроса наистина ли е отворено българското общество към различните, към чуждото, към недостатъчно познатото или напротив- българинът е ксенофоб. Толерантен народ ли сме, попитахме видинчани:

"Сега- не. Живели сме и през други години- хората се зачитаха за хора, а сега всеки се е затворил в черупката си. Има причина и най-вероятно е беднотията и злобата... Не, не сме толерантни. Има и толерантни хора, но не могат да бъдат всички такива. По-голямата част от обществото ни вече е не толерантна, защото самият живот такива ни направи... Според мен не сме толерантни, нищо не ни е, както трябва да бъде..."


Асен Митков
е от Видин, от ромски произход, успешно интегрирал се в обществото човек. От десет години работи активно за преодоляване на стереотипите и десегрегация на ромските деца:

Снимка"Българското общество е едно от най-толерантните в Европа, дори е по-толерантно от обществото в САЩ, където имах възможността да отида. Толерантността е двупосочен процес- трябва да има приемане от всички страни. В град Видин ромското малцинство е най-голямо, ситуирано на едно географско място- квартал "Нов път", в който живеят над 17 000 души, и нашият град е доста толерантен, но има още много да се работи в тази посока. Мога да кажа смело, че има признаци на дискриминация и в град Видин, и в малцинствата. За себе си мога да кажа, че съм се сблъсквал многократно с дискриминация. Завърших основното си образование в тогавашното училище "Витко Иванов- Бако"- 7-о Основно училище, което вече не съществува. Тогава между 800 ученици аз бях единственото ромско дете. Бях свидетел на разговорите на учителите с баща ми, които бяха против това аз да бъда записан в това училище, след като в "Боянова махала" има училище, в което се обучаваха циганчетата. Баща ми каза, че няма как да уча там, защото живея на 100 метра от това училище. Бях единственото циганче в 1 "г" клас, бях доста обиждан и въпреки че знаех много повече от други деца, винаги бях оценяван с "добри" резултати. От 2000 година имах удоволствието да съм част от екипа на Сдружение "Организация Дром" по процеса на десегрегация на ромското образование и съм свидетел на много, много такива примери на дискриминация във видинските училища. Но за тези 10 години успяхме да свършим доста огромна работа и в момента жънем нашите успехи. Сред децата, които се включиха в началото на процеса, вече има дипломирани инженери, адвокати, медицински сестри, лекари и т.н. Образованието е ключът за всяко едно начинание. Колкото и да си добре облечен, да караш хубава кола и пр., това по никакъв начин не те интегрира в обществото. Тук важи в пълна сила поговорката "По дрехите посрещат, но по ума изпращат". Ако си образован, винаги ще имаш място на пазара на труда, ще можеш да се реализираш, ще си равнопоставен в обществото. Ромското общество абсолютно е "за" толерантността. През август хора от кв. "Нов път" организирахме шествие под наслов "Не на омразата. Не на агресията", защото сме свидетели в социалните мрежи постоянно на нападки към циганите, дори имаше призив за война и бой между българите и циганите! Не искаме да се етнизира престъпността. Не ние сме виновни за ограбването на КТБ, за корупцията по високите етажи на властта, за всичко. Циганите не са проблемът на България и на Видин. Ние не искаме да бъдем обичани, искаме да бъдем приемани. Може да се направи още от страна на българското общество в тази насока."

Центърът за развитие на общността в Бяла Слатина по традиция отново ще отбелязва 16 септември със собствени инициативи.

Снимка"С младежи и доброволци изработихме поздравителни картички, които бяха раздадени по време на шествие в града. В ПГО "Елисавета Багряна" обсъдихме с ученици толерантността. Според мен обществото ни не е толерантно, има още на какво да се учим. Говорим да бъдем толерантни, но не го правим на дело. Трябва да показваме един към друг толерантност всеки ден, а не само на определена дата. В Бяла Слатина сме на средно ниво по отношение на толерантността. Тук, в Северозапада, хората са малко по-студени, манталитетът е по-различен, хората не са толкова любезни, общителни. Може би високият процент безработица ги е направил такива. Когато хората са бедни, са и озлобени. Но това не е повод и причина да се държим лошо един към друг. Все пак съм оптимист. Вярвам в хората и съм сигурна, че ще има положителен резултат. Имаме много добри практики. Откакто съществува Центърът за развитие на общността и се работи в тази посока, имаме най-висок процент образовани роми в целия северозападен регион- учители, лекари, прависти, икономисти- хора възпитани, образовани, реализирани, достойни граждани на обществото. Гордеем се и че всички деца са на училище, няма отпаднали- учат се, образоват се. Дори и техните родители, които са пропуснали да учат, сега се образоват. Това ни е голяма гордост", обясни Лариса Антонова от Центъра за развитие на общността в Бяла Слатина.

И Центърът за социална рехабилитация и интеграция във Видин, чиито клиенти са хора с физически и здравословни проблеми, също често жертва на дискриминация в българското общество, организира този следобед различни инициативи, с които да почете международния ден на толерантността.

Снимка"Решихме този ден да бъде отбелязан като среща на клиентите на нашия Център с доброволците от младежкия Червен кръст във Видин. От 20 години работя като психолог и мисля, че в положителна посока се променя нагласата на обществото към всички видове различия. Бавно се случва, но със сигурни стъпки върви напред. Няма вече такова отношение към осиновените деца, приемат се вече хората с различна сексуална ориентация, приемат се хората с увреждане и т.н. Все още има и някои предразсъдъци, които трябва да се преодолеят. Трябва повече да се чете и да се говори за това какво представляват различните, за да сме по-толерантни. Когато знаем за какво става въпрос, не се плашим от това, приемаме по-лесно различието и не се страхуваме от него. Тези, които са различни, ни плашат, защото не ги разбираме. Оптимист съм, защото работя с млади хора, а те са много толерантни и гъвкави, приемат всичко. Малко по-трудно е хората, които поради една или друга причина се чувстват дискриминирани, сами да се десегрегират и да станат част от обществото. Тях ги дърпат предразсъдъци и предубеждения, лесно губят самооценка. Трябва да мислят, че ако с нещо са по-различни, то с много повече неща са еднакви с другите, че с тази своя разлика допринасят животът да е красив, цветен и шарен. Хората първо сами трябва да се приемат такива, каквито са. Ако сами не се приемат, много трудно ще ги приемат другите. Важното е човек да е добър, да е честен, справедлив, достоен, да дава своя принос за обществото. Тогава няма от какво да се срамува, че е различен", каза Катя Райчева, психолог в Центъра за социална рехабилитация и интеграция.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27