Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как заключенията и препоръките в евродоклада засягат живота на българина?!

Снимка: архив
В "Посоките на делника" гледната точка е на юристите Боряна Мусева, Петър Кичашки и Борислав Василев.

Преди дни излезе докладът на Европейската комисия за напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка. От него става известно, че мониторингът ще продължи и през следващата година, а по 17-те препоръки от последния доклад има малко напредък, предстои още работа. За година са изпълнени цели 3 от общо 17 препоръки, дадени през януари. В този доклад се говори за "непрекъснато политическо лидерство и решимост за постигане на напредък в реформата".

По думите на Боряна Мусева, адвокат, доцент по международно частно право, значителен напредък не може да отбележим. 

"Това е не само моето мнение, това е и мнението на нашите партньори, на Европейската комисия, която всъщност защитава интереса на Европейския съюз, в който пък България участва. Общият ни интерес е България да бъде една държава със стабилни институции, които отстояват демокрацията, отстояват правовата държава, отстояват човешките права. ЕК всъщност реално най-добронамерено дава препоръки. И миналата година имаше една социална комисия, която пък даде специални препоръки, много конкретни, за работата на прокуратурата. Такива препоръки се даваха и във връзка със създаването на инспектората, след това във връзка с начина на функциониране и разделение на колегите във Висшия съдебен съвет. Ние се опитваме реално да правим това сами, но липсва политическа воля. Тя липсва точно там, където е и разковничето във функционирането на съдебната система у нас, именно наказателното правосъдие, правораздаването, което е гарант за всичко останало. Точно там, както забелязвате са най-големите пропуски", коментира адвокат Мусева.


"Този доклад отдавна няма това сакрално обществено-политическо значение за българската обществена среда, каквото имаше в първите години след присъединяването ни към Европейския съюз. Нормално е управляващите, които и да са те, да четат в този доклад само позитивните оценки. Също така е нормално опозицията, която и да е тя, да чете пък в този доклад само негативните оценки. Това е част от партийно-политическата обстановка в държавата и то е нормално. Политическите оценки да ги оставим на партийните централи. Това, което за мен е важно, обаче, като юрист е това, че всъщност в този доклад за поредна година сякаш не се вижда нищо съществено. Вижда се обаче, че някак си в последните години този мониторингов доклад се превърна в ретранслатор на позициите на една група от обществото, която има една конкретна визия за това, какво трябва да се случва в съдебната власт, една конкретна визия за ролята и мястото на главна прокуратура и т.н. Вижда се, че сякаш през годините в този доклад е опорочена неговата независимост. Виждат се оценки, които по-скоро имат партийно-политически характер, отколкото биха могли да донесат някакъв значителен експертен принос за развитието на държавата. Мина му времето на този мониторингов доклад, той трябва да отпадне", подчерта Петър Кичашки.   


"Аз лично не виждам нищо политическо в този доклад с изключение на някои фрази в него, че политическата несигурност е забавила определени процеси относно съдебната реформа в определени периоди от време. Иначе се дават едни конкретни препоръки, които основно засягат структурирането на органите в съдебната система и законодателния процес. Това, което се дава като препоръки, според мен, е нормално, защото в крайна сметка вътрешна работа на България е да реши въпроса с реформите в съдебната система. Защото никой друг не би могъл да го направи. Остават едни препоръки, които в крайна сметка можем да приемем или можем да не приемем, но съдебната ни система е факт, че не работи ефективно. Доста е дълъг пътят, който има да извървим затова, защото наистина липсва политическа воля. Ние все още се въртим в принципа и в оня омагьосан кръг, дето крадецът вика, дръжте крадеца", заяви Борислав Василев.   


Юристите коментират и в какво виждат България да е постигнала значителен напредък в различните области на правосъдието. Както и как можем да постигнем трайни резултати в областта на ефективното разследване, разкриване и наказателно преследване на корупцията. Още по темата за евродоклада, чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45