Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За живота в Цар Шишманово- тихо и спокойно...

7
Снимка: Радио Видин

Днес ви представяме видинското село Цар Шишманово, което е част от община Макреш. Хората там не са много и са предимно в третата възраст. Живеят на други обороти- бавно и спокойно преминава животът им, не както в градовете. Нямат кой знае какви грижи, освен, че ги безпокоят от време на време по телефона измамници, в опит да оплетат в мрежата си поредния наивен старец. Да, но в селото казват, че с тях ударили на камък. Защото са предупредени от кметицата си- пари на ръка да не дават на никого, без да са проверили случая, а ако искат помощ- телефонът е винаги с нея, обаждат ѝ се и тя се заема.

"Преди време се обаждаха тези, телефонните измамници, на жена ми с версията за катастрофа, но тя познала по гласа, че я мамят, и затворила. Друга жена от селото им повярвала, но се обадила на внука си, и така разбрала, че я мамят. Толкова са заблудени хората... Иначе какво да кажем, селата пропадат, пари няма, взели сме пенсията днес, да се почерпим по чашка...", разказаха хората пред магазина в центъра на Цар Шишманово.

СнимкаКметски наместник е Емилия Петрова. Приела поста, защото е убедена, че има сила да се справя с всякакви проблеми. Хвали се с ремонта на кметството и с клуба, в който се събират по всякакви поводи. Чисто и боядисано е и в лекарския кабинет, който се помещава в стая на същия етаж от кметството. Без работа не стоят и хората по програмата за заетост, които чистят шахтите от падналите листа и боклуци. Нерядко им помага и кметицата.

"Старая се всяка година да се направи в селото нещо, което да е в полза на хората. Кабинета, клуба, пейките на центъра, бунара, градинката, всичко сме си направили ние. Малките селца такива възможности имаме...", каза Емилия Петрова.

Най-голямата грижа на кметицата са пожарите. Паленето на стърнища е абсолютно забранено и се следи за изпълнение на разпореждането. Близостта на горите до селските къщи прави опасността от един евентуален пожар много голяма:

"Палежите са абсолютно забранени, особено есента. Информираме хората, ходим от къща на къща. Отдалечени сме и имаме много необитаеми къщи, представяте ли си какво ще стане, ако огънят достигне до нея- ще пламне и ще запали и следващата", обясни Петрова.

Животът в Цар Шишманово иначе е тих и спокоен. Предимно възрастни са хората, които обитават селцето и са тук зимата. Двама са земеделските производители, които обработват земята. Грижа на кмета не създават и обирджии, нямат и хора от малцинствата.

С кметицата на Цар Шишманово си говорим още за сечта на дървесина от близките гори. По думите ѝ, това е процес, който се извършва неспирно. Бързат да секат докато още не е паднал снегът, което ще затрудни дървосекачите да влязат в гората, каза Емилия Петрова. Хората от селото пък са предупредени да изискват винаги документ, когато получават дърва за огрев.

"Ние имаме достатъчно гора, но те не спират. То ще се сече, сече, до един момент, а никой не залесява. А тук трябва да имаме дърва, и то по много кубици, греем се с тях само. Възрастни хора, трябва на топло постоянно да са."


Войнишкият паметник в селото е построен преди четири години. С дарения е построен и параклисът в близост до паметника на загиналите във Втората световна война жители на Цар Шишманово.

До 1883 г. селото се е казвало Малък Турчин или Горни Турчин. След това става Цар Шишманово. От 1951 г. - Шишманово, а след падането на тоталитарния режим името Цар Шишманово е възстановено.

Още разкази от село Цар Шишманово може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14