Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За живота в Цар Шишманово- тихо и спокойно...

7
Снимка: Радио Видин

Днес ви представяме видинското село Цар Шишманово, което е част от община Макреш. Хората там не са много и са предимно в третата възраст. Живеят на други обороти- бавно и спокойно преминава животът им, не както в градовете. Нямат кой знае какви грижи, освен, че ги безпокоят от време на време по телефона измамници, в опит да оплетат в мрежата си поредния наивен старец. Да, но в селото казват, че с тях ударили на камък. Защото са предупредени от кметицата си- пари на ръка да не дават на никого, без да са проверили случая, а ако искат помощ- телефонът е винаги с нея, обаждат ѝ се и тя се заема.

"Преди време се обаждаха тези, телефонните измамници, на жена ми с версията за катастрофа, но тя познала по гласа, че я мамят, и затворила. Друга жена от селото им повярвала, но се обадила на внука си, и така разбрала, че я мамят. Толкова са заблудени хората... Иначе какво да кажем, селата пропадат, пари няма, взели сме пенсията днес, да се почерпим по чашка...", разказаха хората пред магазина в центъра на Цар Шишманово.

СнимкаКметски наместник е Емилия Петрова. Приела поста, защото е убедена, че има сила да се справя с всякакви проблеми. Хвали се с ремонта на кметството и с клуба, в който се събират по всякакви поводи. Чисто и боядисано е и в лекарския кабинет, който се помещава в стая на същия етаж от кметството. Без работа не стоят и хората по програмата за заетост, които чистят шахтите от падналите листа и боклуци. Нерядко им помага и кметицата.

"Старая се всяка година да се направи в селото нещо, което да е в полза на хората. Кабинета, клуба, пейките на центъра, бунара, градинката, всичко сме си направили ние. Малките селца такива възможности имаме...", каза Емилия Петрова.

Най-голямата грижа на кметицата са пожарите. Паленето на стърнища е абсолютно забранено и се следи за изпълнение на разпореждането. Близостта на горите до селските къщи прави опасността от един евентуален пожар много голяма:

"Палежите са абсолютно забранени, особено есента. Информираме хората, ходим от къща на къща. Отдалечени сме и имаме много необитаеми къщи, представяте ли си какво ще стане, ако огънят достигне до нея- ще пламне и ще запали и следващата", обясни Петрова.

Животът в Цар Шишманово иначе е тих и спокоен. Предимно възрастни са хората, които обитават селцето и са тук зимата. Двама са земеделските производители, които обработват земята. Грижа на кмета не създават и обирджии, нямат и хора от малцинствата.

С кметицата на Цар Шишманово си говорим още за сечта на дървесина от близките гори. По думите ѝ, това е процес, който се извършва неспирно. Бързат да секат докато още не е паднал снегът, което ще затрудни дървосекачите да влязат в гората, каза Емилия Петрова. Хората от селото пък са предупредени да изискват винаги документ, когато получават дърва за огрев.

"Ние имаме достатъчно гора, но те не спират. То ще се сече, сече, до един момент, а никой не залесява. А тук трябва да имаме дърва, и то по много кубици, греем се с тях само. Възрастни хора, трябва на топло постоянно да са."


Войнишкият паметник в селото е построен преди четири години. С дарения е построен и параклисът в близост до паметника на загиналите във Втората световна война жители на Цар Шишманово.

До 1883 г. селото се е казвало Малък Турчин или Горни Турчин. След това става Цар Шишманово. От 1951 г. - Шишманово, а след падането на тоталитарния режим името Цар Шишманово е възстановено.

Още разкази от село Цар Шишманово може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00