Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо градски хора сменят дома си с къща на село

Снимка: Радио ВИДИН

20 646 души са се изселили от градовете в селата през 2016 година, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ) за вътрешната миграция на населението. 23 696-ма са избрали да сменят селото с града, а 9 073-ма- едно село с друго. Според статистиката 30 570 души през миналата година са се изселили от страната. В градовете живеят 5 204 385-ма, а в селата- 1 897 474-ма. Какви са причините, заради които градските хора сменят апартамента с къща на село?

Илка Василева и семейството ѝ доскоро са живели във Видин. Решението да напуснат града и да се преместят на село обмислят отдавна. Условието било имотът да е близо до Видин, защото семейството работи, а едно от децата все още е ученик. Избират си къща в село Капитановци на около 5 километра от града. Казват, че Видин не им липсва, защото пътуват всеки ден.

"Минахме в един дъждовен ден, харесахме къщата и така, спонтанно всичко се получи. Там се чувстваме по- добре. Хората са по- задружни, природата е по- чиста."


Снимка
Снимка
В селата около Видин напоследък се забелязват все повече ремонтирани домове, закупени от семейства, сменили апартамента и съседите със самостоятелна къща с двор. Като Велко Костов, който от няколко седмици живее постоянно в село Иново. Къщата ремонтира три години. Семейството избира селото, защото искат да са самостоятелни:

"Сам човек като е, си го прави по негов вкус. Основното е, че селото е близо, иначе няма някакви предимства. То няма магазин като хората в това село."

Плюсовете обаче си заслужават- самостоятелен двор, който може да си озелениш както искаш, къща, стопанска постройка, може да си вземеш и куче, което няма да пречи на съседите. Иново е на около 3 километра от Видин и освен пенсионерите в селото живеят и семейства с деца.

Снимка
Снимка
Цвета Йорданова
е кметски наместник на село Комарево, община Берковица. Преместила се от София преди три години в родното село на своята майка. Пред Анжела Каменова разказа, че животът в столицата не ѝ липсва:

"Страшно много обичам този край. Тук ми е минало детството. Преди да се преместим за постоянно дъщеря ми всяка ваканция беше тук. Като човек от големия град, който е избрал да живее в малко населено място, трябва да ви кажа, че за мен удоволствието е голямо- да знам, че мога да живея спокойно, без задръствания, без шум, без тълпи."

Селото е на 90 километра от София, на 7 километра от Берковица и на 16 километра от Монтана.

За Цвета Йорданова животът в Комарево е по- пълноценен. Кметският наместник е и приемен родител. Момченцето и дъщеря ѝ пътуват всеки ден до своите училища в Берковица и Монтана, но това не я притеснява, защото ежедневно транспортът им е точно в определен час.

Арх. Георги Георгиев живее в белоградчишкото село Извос.

Снимка
Снимка
"Според данни на НСИ, миграцията от градовете към селата превишава тази от селата към градовете. Аз направих една справка и се оказа, че за последните години 20 000 души са се преселили от градовете към селата. Аз ги наричам тези хора "нови селяни", самият аз съм един от тези нови селяни. Това е една тенденция, която ще продължи, затова местните власти и държавата трябва да е подготвена и да реагира на тези процеси. Проблемите, с които се срещам аз в моя живот на село не са свързани с техническа инфраструктура, защото и пътищата се пооправиха, но има един въпрос, на който аз не виждам решение. Това е образованието, качеството на образованието",
коментира мъжът.

Снимка
Снимка
Село Паволче е близо до град Враца, само на 3 км. Заради интереса към имоти там селището има нов квартал. Спокойствието и природата привличат гражданите. Като семейството на Емилия Петкова, които са в Паволче от две години. Първо си купили парцел, след това продали апартамента във Враца и си построили свой дом в селото:

"Тук е невероятна природата, изгледът е невероятен. Съжаляваме, че не сме предприели това малко по- рано. В града е страшно напрегнато. Събуждайки се, първото нещо, което виждаш е Балкана."

Селото е с добра инфраструктура, близо е до Враца, а и зимата пътищата са почистени.

Врачанското село Тишевица става родно място на Десислава Василева. Семейството взима решението да се премести от Перник случайно. Идвайки в Тишевица, нейните баба и дядо харесват селото и заради спокойствието се местят там. Въпреки, че то е на около 20 километра от Враца, сутрин има автобус, който пътува до града и вечер се връща обратно.

"Баба и дядо живеят с мен. Те са стари хора, искат спокойствие, искат на село да гледат животни, с градината да се занимават."

Най- трудно след като се преместили било да свикнат с работното време на магазините. Сега си правят предварително сметката какво им трябва и кога да си го купят.

"Селата опустяха. По селата няма здравеопазване, няма работа, няма образование. Млади родители дали ще бъдат на 50 километра от областен град и ако нямат работа, дали ще стоят в селата", коментира темата слушател от Враца.

Снимка: Габриела Раловска
Снимка: Габриела Раловска
Къща с дворно място в село Търнава, община Бяла Слатина купува Ангел Митев. Преди да се преместят са живели в общинския център. Избират имота на село, защото има двор и ще могат да си произвеждат в градината зеленчуци. Селото е голямо, оживено, с автобус до Бяла Слатина се пътува 10-ина минути, от общинския център е на около 5 километра.

"Моите деца са големи, синът има едно малко, което е за детска градина. Има и училище в село Търнава. Мисля, че на село по- спокойни ще бъдем. Търсили сме къща и в Попица, и на друго място, но тук ни хареса повече."

Синът на Ангел Митев работи в строителството и за него няма да е проблем намирането на работата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45