Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са демотивираните българи?!

И защо над 300 000 души в трудоспособна възраст не си търсят работа? В "Посоките на делника" гост в студиото е социологът Любен Добрев. Темата коментират и Николай Иванов, народен представител и член на Комисията по труда и социалната политика в Народното събрание, и писателят и публицист Мартен Калеев.

"Преброяване“ на демотивираните българи. Едно изследване на изследователски център „Тренд“ по поръчка на Института за икономика и международни отношения и Фондация „Фридрих Еберт“. Проучването е за профила на групата на демотивираните български граждани да участват на пазара на труда. Оказва се, че над 300 000 българи, които са в трудоспособна възраст, не работят и не желаят активно да си търсят работа- около 18% от всички българи в трудоспособна възраст. Най-голям дял освободени от социални ангажименти има в групата 18-29 години - те са 27% от всички „демотивирани“. Изследването посочва още, че по-голямата част от безработните и неучещите живеят в брак и разчитат на доходите на половинката си. Повече от половината демотивирани българи смятат, че държавата е длъжна да им осигури работа. За тях най-важният мотив да работят е високата заплата. В същото време има сектори, които буквално се задъхват от липса на кадри от всякакъв тип.

По думите на социолога Любен Добрев това изследване ясно показва, че нещата изначално са много сбъркани. 

"Ако попитате някой защо не работи, той ще ви каже поне петдесет причини защо не иска да работи и сигурно нито една защо би искал да работи. И това не е от вчера. Последните 50 години най-малко. Цялата система е направена така, че ние не възпитаваме желанието да се прави нещо, а по-скоро стимулираме желанието да се прави нищо. Обществото не си е направило регулатор. Ние виждаме, че куп предприемачи наемат на половин ден, за да бягат от осигуровки. Едно от нещата е законодателството. Ние на практика стимулираме мързела. Всички лежат на социала- защо да работя за еди колко си лева, като без да работя, тези пари мога да ги взема от социала. Ама никой не си дава сметка, че някой трябва да ги вкара тези пари в този социал. Отношението към хората, които не са способни да се грижат за себе си е един много добър показател за хуманността на едно общество. Но то е направено за тези, които не могат, а не за тези, които не искат."


Според Николай Иванов проблемът е в неефективната държавна политика. 

"От това изследване ясно личи липсата на ефективност на държавния посредник за търсене на работа в лицето на бюрата по труда. И заедно с това големият проблем е недостатъчната квалификация и липсата на възможности за обучение, преквалификация и шанс на пазара на труда за тези в по-голямата си част млади хора, които са демотивирани да търсят работа. Необходимо е едно огромно усилие да се намери максималната ефективност от този огромен ресурс. Само за програма "Работа" това са около 80 млн.лв., което наистина да стреля целево точно в най-тежките проблеми за даването на шанс и надежда на тези хора. Защото иначе те ще продължат да бъдат обвинявани, че са с такъв манталитет или имат липса на лична мотивация, но на практика не само това е проблемът, да стоят настрани от възможностите, които държавната политика дава."


Писателят и публицист Мартен Калеев коментира, че в разговора вниманието се е насочило към демотивирания българин най-вече в посока работа-пари. 

"Никой обаче не говори за работа-призвание. И се получава някак си така, че като че ли по нашенски непрекъснато се перифразира вица: "Абе по-добре гладен, отколкото потен." И някой се опитва да обясни защо е така. Мотивацията е движеща сила към постигане на определени цели. Това е същността на нещата. Мотивацията включва целева насоченост на поведението. Изисква получаването на пряка връзка между действие и постигнати резултати. Най-големият проблем на българите е бремето на духа. Станахме подозрителни, защото като че ли нищо няма ясен смисъл. Има и един такъв позорен факт- освен демотивираните българи- 200 000 ги издирват, за да ги вкарат в училище. Това е позор за нацията! Когато ето това като явление, като психосоциална кауза се е разпаднала изцяло, когато този модел на общуване и на съпоставяне на ценностите е разрушен или изглежда точно така изкривен, не може да очакваме да има и мотивирани българи. Само 10% се опитват да променят живота си- всички останали по някакъв начин или се приспособяват, или чакат нещо така да се случи отнякъде."

 
Анкетата на Пламен Коцев сред видинчани показва кое ги мотивира или демотивира. 


Демотивация или просто мързел?! Още от гледните точки на събеседници и слушатели чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14