Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професионалните паралелки- панацея срещу "образованите безработни"?


Дискусията за засилване на професионалното обучение в средните училища не е от вчера. От години се говори, че на пазара на труда у нас, въпреки високата безработица, липсват професионално подготвени кадри в редица сфери. В същото време хиляди млади хора стоят без работа, защото нямат нужната квалификация. Не е тайна, че в почти всеки град има така наречените елитни гинмазии и по няколко професионални, бившите техникуми, които обаче по ред причини не са предпочитани от учениците и техните родители. В същото време заради демографската криза, броят на учениците непрекъснато намалява и почти няма никаква конкуренция при кандидатстването в което и да е училище. Във Враца решиха да стимулират и форсират процеса с  административни реформи- намалиха броя на паралелките в хуманитарните гимназии и увеличиха приема след седми клас в професионалните.

Снимка"6 фирми с различна дейност обявиха, че нямат кадри. Ако искаме да го има този град, трябва да помислим за бъдещето", призова кметът Калин Каменов, според когото е важно да има и подготвени кадри, които да работят като стругари, фрезисти и строители. Според кмета, и училищните ръководства трябва да са по-активни, когато се стремят да привличат ученици в своите училища. Родителите и децата трябва да разберат, че е по-добре да учат в професионални училища, защото така ще имат осигурена професия, каза Калин Каменов.

Срещу решението да бъдат увеличени професиналните паралелки за сметка на профилираните в езиковите и математическите гимназии се обявиха част от директорите на училища. Най-остро изказване направи директорът на езиковата гимназия във Враца Валентина Михайлова. Според нея намаляването на паралелките ще обрече гимназията на недофинансиране и издръжката на голямата сграда ще бъде непосилна.

Ръководството на най-старото училище във Враца СУ "Христо Ботев" също е против готвените промени в план-приема след 7 клас. В отворено писмо учителите заявяват, че тази реформа ще наруши традициите на учебното заведение, прочуто с успехи в хуманитарната област, и ще наруши правата на децата да учат това, което искат, в града, в който живеят.

Въпреки това бе решено паралелките след 7 клас да бъдат намалени от 29 до 26, като 16 от тях ще готвят професионални кадри. Лиляна Нелова от Индустриална-стопанска камара във Враца и Илияна Филипова, изпълнителен директор на Търговско-промишлената палата- Враца приветстваха решението.

Системата с делегираните бюджети, при която парите следват ученика, всъщност вреди. Около това становище се обединиха участниците в работна среща, свързана с план-приема във Враца. Според началника на Регионалното управление на образованието Галина Евденова врачанският регион е един от малкото в страната, в които профилираното образование има превес.

Снимка"Нужна е промяна в образователната система, затова крачката, направена в община Враца по отношение на държавния план-прием в училищата след VІІ клас, е правилна", това обяви Петя Аврамова, народен представител от ГЕРБ във Врачанско и допълни, че съвсем скоро МОН ще преразгледа делегираните бюджети на училищата и ще промени принципа "парите следват ученика", защото точно този принцип обрича едни училища на гибел, а други превръща в мегаучилища.



СнимкаНародният представител от "Обединени патриоти" Красимир Богданов, който е бивш учител и зам.-кмет по образованието в Община Враца обаче е категорично против намаляването на профилираните паралелки във врачанските училища за сметка на професионалните.

"Какво ще стане с тези деца, които искат и имат интелектуалните възможности да изучават природо-математически или хуманитарни дисциплини в профилирани паралелки в средните училища, които печелят призови места в престижни национални и международни състезания и олимпиади? Това са паралелки, които устойчиво реализират около 90% прием във ВУЗ и подготвят бъдещите учители, юристи, лекари, фармацевти, все кадри, крайно необходими за Враца и региона.", попита Богданов и обяви решението за "прибързано".

Областният управител на Враца Малина Николова представи вчера държавния план-прием за следващата учебна година. При завършващи 1535 седмокласници на територията на цялата област, общият възможен брой паралелки, които могат да бъдат реализирани, са 63, от които повече от 2/3 ще бъдат 44 професионални.

СнимкаВъв връзка с предложения план-прием на територията на община Враца, който променя съотношението на професионалните и профилираните паралелки и предизвика дебати по темата, областният управител изрази позицията си в подкрепа на решението на кмета на община Враца да съгласува реалистичен и балансиран прием.

Малина Николова представи част от инициативите и инструментите, с които ще реализира регионалните политики по образование, координирани от областната администрация. Те предвиждат на сайта на Областна администрация - Враца да бъде представяна пълна информация за нормативната уредба, програмните документи и постиженията, свързани с провеждане на държавната политика по образование, както и регионалните политики и документи за осигуряване на съответствие между националните и местни интереси. Друга иновативна инициатива е създаване на Електронна платформа „Враца - гарантирано работно място“, която да представя местните компании и фирми, техните заявки за квалифицирани кадри по години, специалности и брой работни места и даваща възможност на завършващите средно и висше образование да се регистрират и намерят работно място в област Враца.

Ше има ли ефект от тези реформи, скоро ще стане ясно...

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52