Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цар на лозето ще избират в село Хърлец

7
вино трифон зарезан
Снимка: РАДИО ВИДИН
Днес ви представяме Хърлец- името на селото означава геран, кладенец, бунар. Има вековна история. Културна забележителност е националният археологически резерват "Августа", намиращ се в местността "Калето", на 5 км. от селото.
 
Хърлец е голямо и добре уредено село с население около 2250 души. Животът им е спокоен, препитание намират в близкия град Козлодуй. Одобряват работата на кмета си, но се оплакват от лошия път до града. Околовръстното шосе не е ремонтирано от години, а редовно пътуващите казват, че често се налага да ремонтират колите си заради дупките.

"Всеки ден пътувам до Козлодуй, не знам колко пари за ремонти похарчих за моята кола. Нон-стоп нещо се прави по нея, удариш в дупка, и се чупи. Понякога няма начин, изпреварват те, и няма как да я избегнеш, влизаш ненадейно в нея... а те са големи и дълбоки на някои места, дупките... Дано да го оправят най-сетне, а не само обещания...", казаха хората.

СнимкаОгнемир Симов е кмет на Хърлец. Разказва, че при тях животът ври и кипи заради многобройното население и работата по благоустрояване на селото. От днес на помощ в тази дейност идват нови 15 души- младежи, които ще работят половин година на пълен работен ден.

"Очакваме Община Козлодуй да подпише договор за цялостна подмяна на ВиК инсталацията за над 5 млн. лв. Очакваме одобрение и на проект за саниране на читалищната сграда. Подготвяме и проекти за площада, тротоарите на ул. "Г. Димитров". Със собствени средства от бюджета ни ще се опитаме да възстановим спирките на градския транспорт. Искаме да поставим нов часовник на кръговото кръстовище. Имаме предвидени и дребни ремонти на здравната служба, чийто покрив подменихме миналата година. Същата година санирахме, заедно с кооперацията, която се помещава тук, и сградата на общината. Заделили сме средства и за ремонт на улици", разказа кметът за бъдещите си планове през годината.
 
Село Хърлец, читалищеВ Хърлец функционират основно училище "Васил Априлов", детска градина "Здравец", здравна служба, ЦНСТ и Дневен център за хора с увреждания. Надеждата на кмета Огнемир Симов е да не намаляват децата, които учат в местното училище, за да продължи то да съществува.

"Близостта на големия град понякога не е толкова добре. Някои от местните деца ги записват там да учат, понякога гласуваме и маломерни паралелки, само да запазим училището. Така е и общинската политика, на всяка цена да се запазят училищата, навсякъде. Имаме млади семейства, деца, те са бъдещето", каза още Огнемир Симов.

С активна дейност и 80-годишна история е НЧ "Н. Й. Вапцаров".  Подготвят се за празника на лозарите и винарите Трифон Зарезан, който ще се проведе в събота, на 3 февруари на площада. Ще има конкурс за най-отбрани вина, ракии и мезета, домашно производство.

"Eдин от хубавите български празници е това. Сутринта се събираме  на площада пред читалището, ще направим ритуалното зарязване на лозата. С духова музика, с две каручки, както подобава. Ще има вино, мезета, конкурс "Винария" за най-добри домашни вина, ракии и мезета. Решихме да включим в конкурса и обреден хляб. Жури ще избере най-добрите, накрая избираме и цар на лозята, когото коронясваме с корона от лозови листа", разказа председателят на читалището Таня Младенова.

Още за Хърлец може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14