Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За обичаите и традициите в Златия

9
Снимка: Радио Видин
Златия се намира в Северозападна България и е част от община Вълчедръм. Разположено е на десния бряг на река Цибрица, на разстояние около 5 км от река Дунав. Селото се намира в едноименната местност "Златията", известна като една от най-плодородните в България. Преди години селото било многолюдно, над 2300 били жителите му. В избирателните списъци днес са вписани около 730 души. Имат млади семейства, работи детската градина, в която се възпитават децата от трите села- Златия, Разград и Игнатово. В основното училище "Хр. Ботев" се обучават 27 деца. Преди 15 години е затворено другото училище с голяма, просторна сграда, което било до осми клас. За някогашната община Златия, сега село от община Вълчедръм разказва дългогодишният кмет Александър Панов.

"Повечето от хората бягат в чужбина, имотите се рушат за жалост. Положението е такова, каквото е и във Видин, и в Монтана, и изобщо в Северозапада.
СнимкаВсе пак селото се задържа с малко повече хора заради АЕЦ Козлодуй. Заплатите са по-високи и когато има поне един от семейството да работи там, той поддържа цялото семейство"

 
Надеждата за съживяване на село Златия и региона около него идва от бъдещото изграждане на фабрика за преработка на копринени буби. Тя ще бъде в съседното село Игнатово. С уникалното производство се е заела софийска фирма.  Технологията ще е нова и много модерна.

"Ще се добиват и развъждат буби, ще се източва готовата коприна, а пашкулите и какавидите ще се преработват на брашно. Преди десетилетия в района на Вълчедръм бубарството е било много развито. Местните хора се надяват отново да започнат да изкарват пари с отглеждане на буби. Софийската фирма е заявила намерение да осигурява кутии с излюпено семе и после да изкупува готовите пашкули", разказа кметът на Златия.

По исторически данни село Златия е създадено около 1800 г. Образувано е от две махали - Куле махала и Калугер махала.

СнимкаЦърквата "Св. Троица" е възстановена с много усилия и благодарение на кмета на селото. Запазен е старинният облик и на пространството около нея с дърво и камък.

"След 90-та година църквата е изоставена. Бяха откраднати 14 икони от иконостаса, ти от тях големи, които с дарения от хората ги поръчахме на иконописци, и ги възстановихме. Направихме ремонт преди 6 години- с 4000 лева от Комитета по вероизповеданията и с доброволен труд на хората. Ремонтирахме покрива, закърпиха се някои дупки. Оправихме двора, беседка, съхранихме я. Но тя има нужда от един по-сериозен ремонт", каза кметът.

В близост до кметството се намира историческият паметник на загиналите в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Паметникът е построен през 1932 година в чест на падналите бойци от селото. Той представлява красив постамент с войник на пост. Другият паметник се намира в долния край при влизане в селото и е построен през 1941 година в чест на падналите в Първата и Втората световни войни. Около него има парк.
Съборът "Калуша"  се провежда се всяка година в петък, събота и неделя на седмицата след "Св. Дух". Кметът на селото разказва и за възстановения феномен на българското фолклорно наследство - Русалийски обред.

"Събират се хора от много краища. Съборът е известен с обредния танц "Калуш", който е за здраве. 2010 година създадохме нов танцов състав, тъй като старият се е разпаднал след 90-та година. Ушихме им дрехи, имаме много участия- на Копривщица, имаме и едн международно участие в Каракал, Румъния, на "Златия пее и танцува".


Още за традициите в Златия може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Изкуственият интелект променя пазара на труда, препоръката е да се инвестира в обучение

Изкуственият интелект създава нови възможности на пазара на труда, трансформирайки работните места, професиите и работната сила, сочи анализ на Икономическия и социален съвет . Препоръката е да се инвестира в обучение. Анализът "Очакваните ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България. Предложения за конкретни..

публикувано на 09.10.24 в 13:10

Каква подкрепа за местните общности осигурява МИГ- Лом

Местна инициативна група- Лом е регистрирана през 2017 година. Какви са ползите от сдружението за местните хора показа екипът на организирана обиколка на част от бенефициентите. "Смисълът е за формиране на една общност и хора като междинно звено и хора, които да подпомагат местния бизнес, земеделците и неправителствените организации в лицето..

публикувано на 07.10.24 в 12:04

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07