Живината в региона се поддържа от най-голямото работещо предприятие- Атомната електроцентрала в Козлодуй. Добрите заплати оттам, както и пари, които изпращат местни емигранти помагат за поддръжката на стандарта на живот и хубавите, големи къщи.
Посещението ни в село Крива бара беше по обяд, цареше пълна тишина, само комините на селските къщи показваха къде има живот. Хора навън нямаше, отворено беше само местното заведение-ресторант. То се стопанисва от Изабела Христова, която заедно със съпруга си управлява семейния бизнес- местния селски магазин и ресторант в центъра на Крива бара. Оборотът на обектите им не е кой знае какъв, признава собственичката, но им позволява да оцеляват, макар че имат пълен с вересии тефтер. Защото без храна не може, казва Изабела Христова:
"Трудно се поддържа собствен бизнес на село, защото хората от година на година намаляват все повече, младите предпочитат града или чужбина, там се реализират. Хората тук пазаруват основните неща, като хранителни продукти, другото си произвеждат сами, гледат си животни. Ограничени са им покупателните способности на хората, занимават се със земеделие или с добитък, предимно за собствени нужди."
Стандартът на живот в цяло Козлодуйско се поддържа от работещите в АЕЦ-а, не скриват хората. Достатъчно е по един от семейство да има стабилен солиден доход оттам, за да оцелеят месечно, казва още Изабела Христова.
Така тече животът в Крива бара, Козлодуйско. Замрели са и кражбите, като за цялата минала година имат само три домови кражби, и то в скромен размер- няколко бали сено и шест буркана зимнина. Кметът Илиян Иванов не е голям оптимист за по-доброто бъдеще на селото си и признава, че ако не е другият му бизнес- земеделският, изобщо не би стоял на село, а би потърсил поминък в големите градове, както са направили много от неговите връстници.
Още за село Крива бара може да чуете в звуковия файл.
Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..
Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание. Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта? Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..
България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..
Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..
Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..
"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града. "Ние от около 8..
В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път. Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи? Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания? Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки? Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков..