Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ощетен ли е Северозападът откъм доходи

Снимка: Радио ВИДИН

72% от българите получават заплати под жизнения минимум, обявиха експертите на КНСБ. За едно четиричленно семейство месечно са необходими 2325 лева- за покриване на разходите за храна, режийни, здравеопазване, образование, транспорт и почивка. За да живее нормално, един човек от семейството трябва да разполага с 581 лева. Под линията на бедността, която в момента е 314 лева, са 1 милион 955 хиляди души или 27% от домакинствата. 45% получават доходи между линията на бедността и минималната издръжка, т.е. 72% от населението получава доходи под жизнения минимум.

Според данните на националната статистика средната заплата в София за последното тримесечие на 2017 година е 1476 лева.  Средната заплата за същия период в област Видин е 693 лева- почти два пъти по-ниска, за област Враца е 1024 лева и за област Монтана- 806 лева.

В пограничната община Брегово безработицата за януари е 27.70%. Регистрираните безработни са 429 човека. Официално населението на община Брегово е 4 808 човека, в общинския център живеят 2 291 души. Хората казват, че този край е най- ощетен откъм заплати:

"Тук заплатите са минимални, няма по- високи заплати. На ръба се справяме. Лишаваме се от доста неща, за почивки е абсурд да се мисли. Добре, че сме здрави... Повечето са на минимални заплати, токът се вдига, водата се вдига, всичко се вдига..."

СнимкаСобственичката на един от хранителните магазини в Брегово каза пред Анжела Каменова, че хората пазаруват на вересия, а доходът й е според оборота:

"Мъжът ми е безработен, синът ми и той. Имам пенсионери, които вземат пенсията, дойдат да си разплатат вересиите и започват на следващия ден отново."

Жената работи от сутрин до вечер. Каквото изкара, отива за сметките вкъщи и разходи за магазина. Казва, че мнозина от жителите разчитат на парите, които техни близки изпращат от чужбина.

Крива бара е село с около 1000 души население в община Брусарци, област Монтана. Ани Цекова разговаря с Изабела Христова от селото:

"Тук по мои наблюдения има пенсионери с по 150 лева. Като основно трябва да си закупят лекарства, след това да мислят за храната, която могат да си набавят и успяват по някакъв начин. Идея си нямам как. Хората, които се занимават със земеделие или имат странични доходи, имат някакви над тези или около 500 и няколко лева на човек. Като проценти това да са 10% от това население."

Според статистическите данни 3766 са жителите на община Ружинци. Безработицата е висока, работа няма. 740 социално слаби лица получават подпомагане по програма "Топъл обяд".

"Нищо не плащаме. Това е много добре. Колко сме бедни, душице...", каза пенсионерка от село Дреновец в общината.

СнимкаХората са доволни и от програмите за временна заетост:

"Това е добро, за младите да не ходат да правят пакости, а да изкарат некой лев. Спасението е да има работа, никой не идва тука, фирми не отварят... Нямаме доходи отникъде, а са ни нужни пари. Млади хора сме, искаме работа. Няма с какво да се прехранваме..."

153 души са наети по програма "Работа", други 100 младежи работят по младежка програма за заетост.  До началото на 2017 година безработицата в община Ружинци е била 72%. Сега, с мерките за временна заетост, е 48%.

На едно четиричленно семейство с две деца са му необходими около 1500-2000 лева на месец, смята Валентина Вълчева от Видин.

"Най- големият разход е за битовите сметки. За храна не са по- малко, но зависи от режима на хранене, зависи от хранителните продукти, които се купуват. Има семейства, които дават много повече пари за храна, но си позволяват по- качествени продукти, други се задоволяват с възможно по- евтините варианти. Пенсионерите няма какво да ги коментираме, те са на оцеляване. Едва ли има пенсионер, който не дава поне 100 и няколко лева за лекарства месечно, минимум"
, каза Валентина Вълчева.

Семейството може да спестява, защото съпругът на Валентина Вълчева е международен шофьор и получава по- висока заплата:

Снимка"Ако се налагаше и двамата да работим на някакви средни заплати, просто нямаше дори да успяваме да оцеляваме, както се казва, камо ли да заделим нещо странично."

Експертите от Института по социални и синдикални изследвания към КНСБ изчисляват, че за едно четиричленно семейство в София са нужни малко над 3000 лева месечно. За всеки от двамата работещи в семейство средната работна заплата не трябва да бъде по- ниска от 1512 лева, за да се осигурят необходимите средства за нормален живот в столицата.

Тихомир Асенов е видинчанин, който работи и живее в столицата. Семейството му е тричленно. Казва, че за нормален живот на едно тричленно семейство в София са необходими около 1700 лева.

"Най- големите разходи са за храна, след това са режийните и накрая отиват за дрехи. Моето семейство може да спестява. За последната година нямаме увеличение на доходите", заяви Тихомир Асенов.

Снимка"70% от българите нямат никакви спестявания в банка. От останалите 30% 2/3 имат средно около 150 лева на влог. Това, че забогатява българската нация е вярно, но за високодоходните групи. Което, според мен, води след себе си една неустойчивост и усещането за несправедливост продължава да тласка българите да емигрират. Решението трябва бъде увеличение на заплатите, съобразно това, което произвеждаме", обясни Пламен Димитров- президент на КНСБ.

Доходите и работните заплати в България остават най- ниските, сравнени с останалите страни- членки на Европейския съюз.

Слушател от село Дондуково в община Брусарци ни написа: "Не е вярно, че в Северозапада се живее трудно. Напротив, живее се много мизерно. При положение, че ток, горивата, газта, храните, лекарствата, данъците и таксите, и всички отчисления от заплатите са като в останалите региони на страната, а може би и малко по- скъпи, доходите са с пъти по- малки, не може да се говори за нормален живот. Ако това не е политика за стръкване на този регион, здраве му кажи."

Слушателка от село Селановци в община Оряхово се обади да каже, че тричленното й семейство живее с малко над 400 лева месечно. И попита: "Живот ли е това или съществуване?"

На страницата ни във фейсбук потребител от Лом, който пожела да остане анонимен, написа: "В Лом има 3 големи машиностроителни предприятия и производителността им ежегодно се качва. Но съглашателството между собствениците им е очевадно. Заплатите в тях са 600-700лв. Аналогични предприятия в другата България плащат двойно!"

Друга слушателка се обади, за да упрекне днешните млади, че не искат да работят за заплата от 500 лева:

"Аз съм от онова време, много стара. И съм живела с две деца, и ние двама, и всичките, и съм ги издържала със 100 лева. Вие приказвате сега за хиляди, просто ме учудвате. Тия- младите пият кафета, пушат, чакат много пари и не щат да работят."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Росица Кирова: Надявам се Новата година да ни донесе стабилност

Политическото безвремие силно ограничава развитието на страната през последните години. Това заяви народният представител от ГЕРБ от Видин Росица Кирова . Тя направи равносметка за свършеното и за изпуснатите възможности през изтичащата година: "Ще си плащаме цената на това, което преживяхме през последните три години с липсата на някакъв..

публикувано на 24.12.24 в 11:01