Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца се учат на любов към книгите

Снимка: Радио ВИДИН

Международният ден на детската книга се отбелязва на 2 април. Чества се от 1967 година. Празникът съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен (1805 - 1875).От днес започва и 13-ият "Маратон на четенето", който ще продължи до 23 април. По традиция националната инициатива се организира от Българска библиотечно- информационна асоциация в партньорство с асоциация "Българска книга" и тяхната инициатива "Походът на книгите".

Четат ли децата- кои книги и автори са им любими?

"Любимата ми книга е "Хари Потър", доста голяма беше. Миналото лято я прочетох... Не чета толкова детски книжки, колкото исторически.... Моята любима книга е "Тримата мускетари", защото има доста интересни приключения. В момента чета "Винету"... Аз не чета детски книги, не съм им голям почитател. Не обичам детските книги, тъй като са еднообразни. Разказва се винаги за приятелството, а аз си падам по фентъзито... Моята любима детска приказка е "Който не работи, не трябва да яде"... Много обичам да чета, особено през лятото. Обичам да чета и детски книги. Любимата ми приказка е "Тримата братя"... Нямам детска любима книга, аз по принцип обичам да чета приказки...", казаха видински деца пред Венцислав Величков.

Как детето да заобича книгите? Като библиотечните специалисти организират различни инициативи и то поднесени по подходящ начин пред децата:

"Опитваме се да хванем емоцията на децата, техните настроения, да разберем какво те обичат и по този начин да им поднесем книгата", каза директорът на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин Десислава Иванова.

СнимкаМаратонът на четенето стартира и във Видин от днес с децата от детска градина "Русалка".

"Ежегодно библиотеката организира кампания "Време за приказка", която е ориентирана към най- малките- детските градини и учениците от начален курс. Правим го с младежи доброволци и тук трябва да изкажа огромна благодарност към тези деца, които всяка година се присъединяват към нас и ни помагат. Нашата идея е да достигнем до всички тези деца, на място организираме по един малък маратон на четенето, а детските градини гостуват в библиотеката с подготвени приказни драматизации. Говорим си за книгите, говорим си за четенето", обясни Десислава Иванова.

За 13-а поредна година Регионална библиотека "Христо Ботев"- Враца се включва в Националната кампания "Маратон на четенето". Много наситена на събития програма са приготвили врачанските библиотекари, за деца от различни възрастови групи. Стартът е днес, от детския отдел, на който гостува детската авторка Мария Мартин - създател на приказната поредица "Градът на скейтбордовете".

"Тази година акцент в програмата ни е образователна игра "Научи за Ботев", която е разработена от библиотечните специалисти. Основната ѝ цел е да насочи вниманието на учениците към любопитни и малко известни факти, свързани с Христо Ботев," каза Милена Николова-експерт "Връзки с обществеността" в библиотеката.

Вниманието на най- малките читатели библиотекарите привличат с разнообразни инициативи през цялата година. Като "Лято в библиотеката", която последните две години преминава и в "Есен в библиотеката".

СнимкаВ Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана също са подготвили интересни и разнообразни инициативи, с които ще отбележат Деня на детската книга и Международния ден на книгата на 23 април. От днес до 5 април библиотекарите ще гостуват в детските градини, с инициативата "Разкажи ми приказка", в която в неформален приказен вариант учат децата как да се отнасят с книгите, какво представляват библиотеката, каква е разликата между библиотека и книжарница, както и цялата информация, която е необходима на децата, за да станат бъдещи читатели.

"В седмицата от 10 до 13 април работим с първокласниците с подобен вариант на "Разкажи ми приказка". Тази програма е насочена към първокласниците, за да покаже условията в нашата библиотека. Този първи досег с тази институция да бъде един много приятен, забавен, игрови процес. Самите деца да научат, че играта може да бъде свързана и с книгата, и възможностите на библиотеката за тяхното бъдещо развитие като читатели", заяви Мирела Младенова- завеждащ "Детски отдел" в регионалната библиотека. Библиотечният специалист посочи също, че работят много активно и добре с учителите и директорите на училищата и детските градини в града, което им помага да вършат своята работа с лекота.

Проявите, които организират библиотекарите са с цел да накарат децата да обичат книгата, да усетят неограничените възможности на тези четива, да развиват своите фантазия и въображение, да обогатяват своите знания.

Какви прояви предстоят през месец април в трите библиотеки по повод Деня на детската книга и "Маратона на четенето" може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05