Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди 28 години на днешния ден БКП се преименува на БСП

За промяната БКП/БСП

Снимка: БГНЕС
Успя ли Българската социалистическа партия да се реформира и да се превърне в европейска левица, след като се преименува от БКП на БСП на днешния ден преди 28 години. Това е темата в "Посоките на делника", а в "Гледна точка" коментарите са на Любен Добрев, историк и анализатор, Филип Попов, народен представител от БСП и Пламен Станкулов, бивш областен координатор на левицата във Видин.

Накратко историята за преименуването. Случва се на 3 април 1990 година. Решението е взето на 14-ия извънреден конгрес на комунистите, само няколко месеца след падането на режима на Тодор Живков. Ръководството на БКП се обявява за промяна на ценностната система на партията, обновление в духа на плурализма и демокрацията, и възприемане на демократичния социализъм като основна идеология. Конгресът приема „Манифест за демократичен социализъм“ и нов устав. На мястото на Централния комитет се появява нов ръководен орган - Висш партиен съвет, оглавен от Александър Лилов. Вътрешнопартиен референдум одобрява промяната и БКП се преименува на Българска социалистическа партия.

"Тези 28 години са изпълнени със страшно много динамика", заяви Любен Добрев и коментира чисто исторически не само социалистическата партия, а по принцип. 

"За да видим това, което е днес БСП, доколко отговаря на очакванията и на идеите, които са поставени преди 28 години." 

Любен Добрев каза още, че "БСП е партия със своето влияние, тя не е за пренебрегване, все още такава партия съществува. Да се надяваме, че ще отстояват лявата идея- нали затова са лява партия- да защитават интересите на по-бедните." 


По думите на Филип Попов, "БСП няма от какво да се срамува. БСП е единствената партия в България, която има своята история, своите традиции. Разбира се, трудно е, когато си наследник на БКП, защото както позитиви, има и негативи. И до ден днешен ние сме упреквани от нашите опоненти, въпреки че аз мисля, че сме една от най-демократичните партии. А що се отнася до това, какво не ѝ достига на БСП- може би прекалената демокрация в някои моменти, която се изражда в яростна, вътрешна опозиция без оглед на идеи, на възможности. И се опитва да критикува, да сваля от рейтинга на партията. На моменти не ни достига може би и самочувствие!"  



Според Пламен Станкулов "в самата партия се получиха някои неща, които в един или друг аспект нанесоха доста вреда на нейното развитие и авторитет в нашето общество. Първо, това са различните групички и вътрешни боричкания, които не почиват на някаква идеологическа основа или на някакви нови политически платформи. В повечето случаи са в защита на някои лични интереси или начин за реализиране в административната, в политическата власт. Същевременно, трябва да се каже, че много се очакваше от новоизбраната председателка Корнелия Нинова. Наистина, тя полага големи усилия за окончателното реформиране на нашата партия. За съжаление, част от нейното обкръжение или пречи, или не знае какво трябва да бъде свършено в тези години, в това време, когато имаме остро противоборство между различните политически партии. По отношение на видинската партийна организация, а и не само там- нямаме изградени партийно подготвени кадри."

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45