Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да се гордеем с Деня на труда?!

Снимка: БГНЕС


В "Посоките на делника" гост в студиото на Радио Видин е Захари Захариев, историк и анализатор. Гледната точка е и на краеведа Славко Григоров, дълги години работил на стопанска и ръководна работа в Чипровци. Трудови хора от малки населени места в Северозапада също коментират, става ли 1 май все по-значим и актуален.

По думите на Захари Захариев: "Откакто свят светува, човек нещо прави, нещо произвежда, нещо излиза от ръцете му. И съответно откакто свят светува, човек ритуализира това, което прави. Но дали става все по-значим?! Празникът на труда започва като празник на работещите като борба за техните права. Ако считаме, че днес се налага да се борим за някакви права, то е напълно естествено, че празникът ще става все по-значим. Но говоря за права на трудещи се!

Борбата за 8-часов работен ден е в началото. Това начало е точно затова да си намерим някой ден, в който в крайна сметка да си отдъхне човека, който непрекъснато е на педала на работата.

По-късно нещата обаче стават други. Политизацията на този празник, както всяко нещо, което се политизира, води след себе си моментално противоречие. Противоречие между този, който се бори и този, който не му дава да се бори. И поради тази причина политизацията на празника води след себе си тези измерения, които днес го правят противоречив. От една страна хората казват: "Стига с тоя комунистически празник!", от друга страна казват: "Откъде накъде- това е празник на труда, това е празник на хората, които по цял свят го празнуват!".

Хората преди празнуваха, а днес протестират. Това е голямата разлика. В България май наистина изпадаме вече в глухата отбрана на хора, които в момента са отново поставени да търсят права и то изконни."


Славко Григоров се гордее с Деня на труда, защото: "Всичко това, което имаме, се дължи на труда. Сега съм на 86 години, гордея се с трудовия си живот. Тогава градихме и имахме резултати. Успяхме да изградим няколко Българии. Сега празникът не става по-значим, защото са малко трудовите хора. Празнувам 1 май с чувство на радост, но и на тъга."


Още по темата, както и коментарите на трудови хора от Северозапада чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56