Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В дивия пейзаж на село Струиндол

7
Снимка: Радио Видин
Преди много години над белоградчишките села Вещица и съседното Струиндол в планината е имало манастир и там хората ходели на големите църковни празници. В днешно време останалите да живеят там са малко, обитаемите къщи се броят на пръстите на ръцете, но хората казват, че така им е спокойно, въпреки липсата на съседи. Преди време ви разказахме за живота във Вещица, а днес разказваме за съседното село Струиндол.

При посещението ни там ни посрещнаха две радостни кучета, единствените живи същества наоколо, ако изключим птиците и насекомите. Изпроводиха ни от входната табела, изписана с блажна боя и закачена на два стълба, до първите селски къщи. Те се оказаха необитаеми. В малка, позанемарена и с опадала мазилка къща срещнахме единствения човек в селото, когото открихме по обяд. Възрастна, отрудена жена переше на чешмата на двора. Зарадвана от вниманието Снежана Николова ни прие в дома си, за да ни разкаже за нелекия селски живот.  

Снимка"Магазини няма и в съседното село надолу, автобусът идва понеделник, сряда и петък. Мъчим се и за лекарско обслужване, белоградчишката болница е пред закриване, нямат лекари. Когато се наложи на доктор ходим или в Лом, Монтана или във Видин. Работим градините да произведем нещо, и тук се мъчим, нямаме с какво да изорем, магаренце няма.."
, оплака се жената.

Бисерка Ангелова е кметски наместник на двете села Вещица и Струиндол. Разказва, че хората са бедни в този район. Около 40 са постоянните жители на Вещица, в Струиндол имат 5 обитаеми къщи и десетина души. През пролетта селата малко се оживяват, когато пенсионери от града пристигат, за да обработват градините си. Повечето къщи обаче, остават затворени през всички сезони, бурените полека превземат сгради и градини.

Снимка"Социалният патронаж от Белоградчик кара хляб и храна на нуждаещите се. Хората слизат на спирката да си чакат продуктите. В пет къщи десет души са общо в селото. Зимата е по-трудно с достъпа до там, снегорините само до спирката чистят и е мъка. Ако някой мине с трактор да утъпка коловози поне, тогава става проходимо", описа пейзажът Бисерка Ангелова.

"Връщаме се всяко лято, дом е тук"- това казват хората от Струиндол, които живеят в градовете, далеч оттук. Идват всеки сезон, за да прекопаят градинката и да се насладят на невероятната панорама и чист въздух в летните месеци. Животът тук тече бавно, и именно това е, което търсят градските хора- спокойствието. Спомнят си с носталгия за времето, когато селото било многолюдно:

"Бях дете, когато направиха стопанството. Нямаше комбайни тогава, водеха ни с тях, жънеха на ръка. Бяха песни, викане, много народ имаше. Мина време, хората измряха, избягаха, опустя селото..."

Животът е труден на село, казва нашата събеседничка Снежана Николова, с която си говорихме на двора на къщата й в Струиндол. Тежка е всекидневната борба за оцеляване и на децата й, които не са при нея. Живее единствено с единия от синовете си, като си помагат взаимно, за да вържат двата края. Месечната сметка за ток от 20 лева за някои може да изглежда смешно ниска, но за хората с ограничени доходи е много. На ток не готвят, хладилникът изгорял още миналата година, но за нов пари нямат. Затова карат и без него, както едно време - храната в мазето.

Разказът ни за Струиндол продължава за битието на трудовите хора там. Заети от сутрин до вечер с градините си, времето се разделя и за домакинстване. Най-лошото е, че вече за нищо не мечтаят, само децата да са добре, каза на финала Снежана Николова.

Още за живота в Струиндол може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45