Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мобилна група погва бракониерите

Снимка: ИАРА

Народното събрание прие промени в Закона за рибарството и аквакултурите, които осигуряват по-голяма сигурност за инспекторите на ИАРА (Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури) при извършаване на проверки.

При установяване на нарушения по Закона, проверяващите от ИАРА ще може да задържат правонарушители, докато дойдат полицейски служители, да използват записващи и заснемащи технически средства, както и автомобили със специален режим на движение.

За бракониерски риболов вече няма да се налага само глоба, а ще има наказание "лишаване от свобода" от 6 месеца до 1 година.

Сред инициаторите на промените е Валери Спасов, инспектор в отдел "Рибарство и контрол" към Агенцията в Монтана:

Снимка"В Монтана и областта бракониерството е доста сериозен проблем, тъй като на наша територия се намира язовир "Огоста", който е с приблизителна обиколка около 100 км. Доста голям водоем, в който стопанският риболов е забранен, но всъщност е начин за препитание на доста хора от Монтана и близките села, които се издържат с кражба и търговия на риба. Инициативата за промени в законодателството дойде от любители риболовци и служители на ИАРА. Преди година бях член на неправителствена организация, която поде инициативата да се приемат необходимите мерки и промени, за да се преборим с бракониерството в нашите водоеми. Впоследствие станах част от екипа на ИАРА и със законовите средства и правомощия, които ми бяха дадени, успяхме до голяма степен да се преборим с бракониерството в нашия район. В работата си видях какви са пропуските в Закона. Заедно с моите колеги, с юристите от ИАРА, изпълнителния директор на Агенцията Галин Николов, моите приятели от Централна рибоопазваща организация и с подкрепата на Иван Миховски и Ирена Димова от ГЕРБ, и други народни представители обсъдихме нуждата от законодателни промени и 6 месеца по-късно вече имаме подобрен Закон. Имаме вече наистина строги санкции и бракониерството вече е криминално деяние. Заложено е и тежко наказание при съучастие със служител на ИАРА, тъй като на доста места в страната има случаи мои колеги подпомагат по някакъв начин лицата, които се занимават с нерегламентиран стопански риболов. Зная, че законът сам по себе си по никакъв начин няма да спре лицата, които се занимават с нерегламентиран стопански риболов, този Закон в този си вид е много добро средство, но той трябва да бъде приложен от хора- от служителите на МВР и от нас- служителите на ИАРА. Проведохме няколко разговора вътре в Агенцията и стигнахме до идеята да бъде създадена оперативна група, която да работи на територията на цяла България, за да установим и задържим нарушителите, да приложим новия Закон и с това до голяма степен да ограничим бракониерството във водоемите."

Валери Спасов обясни още, че налаганите до момента санкции не са спирали бракониерите. В Монтана има прословут нарушител, залавян с мрежи в язовир "Огоста" повече от 10 пъти въпреки налаганите му глоби, които впоследствие така и не са плащани. Инспекторите очакват, че заплахата от ефективна присъда ще накара всеки, който реши да лови незаконно риба, сериозно да се замисли преди да го направи.

Директорът на ИАРА Галин Николов също очаква промените да доведат до положителен резултат в борбата с бракониерството.

От БСП обаче критикуваха промените.

Снимка"Основното ни опасение е, че на практика МВР се лишава от свои основни дейности, защото на служителите на ИАРА се вменяват полицейски правомощия, което говори за липсата на държавност и на органите, които следва да следят за опазването на реда и обществената сигурност. Също така в Закона е записано, че подлежат на санкция тези, които транспортират рибарска мрежа, но не е уточнен видът на рибарската мрежа, защото има и мрежи, които са с размер метър на 50 сантиметра, те също ще бъдат санкционирани и то- тежко. На следващо място е записано, че който използва взривни или отровни вещества с цел да лови риба се наказва с лишаване от свобода до 1 година, а в сега действащия Наказателен кодекс самото притежание без надлежно разрешение на такива вещества се наказва с лишаване на свобода от 1 до 5 години, т.е. на практика снижават прага на наказанието, защото когато някой престъпник бъде заловен с взривни вещества, той веднага може да каже, че е искал да лови риба, защото наказанието ще бъде до 1 година, което е абсолютна недомислица в този закон. Освен това в него е записано, че любителите риболовци следва да попълнят декларация, че са запознати със законите на страната по отношение на рибарството, което е абсолютен нонсенс, защото непознаването на закона не е оправдание, освен това любител риболовец може да бъде и дете- каква декларация ще попълни това дете, каква отговорност ще носи? Това само ще разшири администрацията, ще се увеличат финансите по отношение на разпространението и администрирането на тези декларации. Държавата вместо да вложи средства за опазването на рибното стопанство, за зарибяване, тя ще вложи пари за декларации, които са безсмислени", обясни народният представител от Видин Филип Попов.

Промените в Закона въвеждат забрана за риболов с мрежени уреди във вътрешните водоеми на страната, забрана за тяхната продажба, пренасяне и превозване без валидно разрешително за стопански риболов, както и забрана за продажба, пренасяне и превозване на уреди за електроулов без валидно разрешително за улов с научноизследователски цели. Глобата ще бъде в размер от 2 до 3 хиляди лева.

СнимкаСпоред новите промени лице, което лови риба чрез взривни вещества, ще се наказва с мярка "лишаване от свобода" до 1 година и глоба от 10 до 15 хиляди лева или с пробация. За улов на забранен вид риба с електрически ток без разрешително или в забранени места наказанието ще бъде "лишаване от свобода" до 6 месеца и глоба от 5 до 10 хиляди лева или с пробация. За всички изброени престъпления, наказанието ще бъде от 1 до 3 години "лишаване от свобода" и глоба от 15 до 20 хиляди лева, когато са извършени от две или повече лица, в съучастие със служител на ИАРА или незаконният улов е в голям размер. Уловената риба и средствата, с които е извършено престъплението ще се отнемат в полза на държавата.

Промяната предвижда още, вместо еднократен тест за правоспособност, както се предлагаше първоначално, желаещите да се сдобият с билет за любителски риболов да попълват декларация, че познават изискванията на нормативната уредба, приложима за любителския риболов.

С нормативните промени, свързани с незаконния улов на риба, се коригират и текстове от Наказателния кодекс, които трябва да влязат в сила от 31 юли.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Правителството отряза ресторантьорите за ДДС ставката - какво следва?

Ресторантьори излязоха на протест миналата седмица, заради връщането на 20% ДДС ставка. Те заплашиха с блокади на пътища в цялата страна, заканиха се да доведат и хлебопроизводители на жълтите павета. От Нова година данъкът за ресторантьорския бранш се увеличи от 9 на 20%, след като по-ниската ставка се прилагаше от пандемията, заради..

публикувано на 26.03.25 в 10:45

Ускоряват строителството на пътя Видин-Ботевград?

Ускорено строителство на новия път Видин-Ботевград обеща регионалният министър Иван Иванов , след като изграждането на най-важния инфраструктурен проект за Северозападна България значително се забави през последните години и крайният срок за завършването му все още не е ясен. Очакванията са редовното правителство да активизира дейностите и да се..

публикувано на 25.03.25 в 14:39

България отбелязва значителен напредък в намаляването на жертвите по пътищата

Около 19 800 души са загинали при пътнотранспортни произшествия в Европейския съюз миналата година, което представлява лек спад от 3% в сравнение с 2023 година. Това е еквивалент на 600 по-малко загубени човешки животи. Въпреки че смъртните случаи по пътищата са намалели, общият темп на подобрение остава твърде бавен и повечето държави членки..

публикувано на 24.03.25 в 15:12

Има ли път за младежите от приемни семейства след училище

Последният звънец в училище е началото на пътя към сбъдването на мечтите за Деница, Огнян и Марио . Отраснали са в приемни семейства и имат тяхната подкрепа, за да направят своя избор. Деница завършва Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин. Заедно с Огнян тя е сред младежите, включени в президентската инициатива..

публикувано на 20.03.25 в 12:21

Успя ли бойкотът на хранителните вериги?

Държавата ще се намеси в пазарната икономика и ще определя минималните и максимални надценки между фермери, изкупвачи и търговски вериги, като тепърва ще се фиксират надценки от 10 до 20% за 22 хранителни продукта. Това стана ясно от заявка за Законопроект на аграрното ведомство. Наред с това правителството ще се опита да въведе задължителни..

публикувано на 19.03.25 в 10:45