Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече пари от ЕС за изоставащите региони, но и по-строг контрол как се харчат

Снимка: Радио ВИДИН

Граждански диалог за бъдещето на кохезионната политика като визия за развитието на област Видин или по-просто казано как и за какво да се използват средствата от Европейския съюз през следващия програмен период за развитието на региона, се състоя в крайдунавския град. Организатор на форума е Областният информационен център. В него се включиха заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница  Николова, областният управител на Видин Албена Георгиева, кметове на общини и председатели на общински съвети, представители на държавни, образователни и културни институции, на бизнеса и неправителствения сектор, граждани.

Кметът на Видин Огнян Ценков определи дискусията като ключова, защото резултатите от кохезионната политика на Европейския съюз са видими и сближаването между регионите чрез инвестиции във всички сфери ще продължи и през следващия програмен период, но същевременно спецификата на местните потребности също трябва да се отчете.

Попитахме и видинчани къде, според тях, трябва да бъдат вложени евросредствата през следващия програмен период:

"Трябва да оправят Крайдунавския парк. Той не е пипан от 50 години. Вместо да разрушават площада, който беше само за частичен ремонт, трябваше да направят парка... Освен обещания, трябва да има и нещо по-реално, хората да усетят, че нещата вървят към по-добро... Парите трябва да бъдат насочени за благоустрояване на града и за откриване на нови работни места..."

През следващия програмен период- 2021-2027 година, за България са предвидени повече средства, освен това приоритетно ще е развитието на изоставащите региони, какъвто е видинският, и ще се следи за полезността на реализираните проекти.

Снимка"Важно е да се каже, че до месец юни 2019 година България трябва да подготви процеса за финансиране на регионите за следващия програмен период. Регламентите на новата многогодишна финансова рамка показват, че бюджетът е изключително амбициозен, гъвкав и дава големи възможности за т.нар. регионална дименсия, което е особено важно за изоставащите региони. Със специфичната цел, която е заложена, за устойчиво градско развитие на региони като нашия се дава възможност на държавите членки да обърнат сериозно внимание точно на регионите, които са в периферията, които са силно засегнати от индустриален преход и имат ниска гъстота на населението. На края на този дебат обобщихме, че местната инициатива е изключително важна и че основното решение за по-добрата ефективност на инвестициите от еврофондовете е те да достигнат възможно най-близо до самите местни общности. До 2025 година поне 60% от бюджета за България трябва да бъде договорен и изпълнен, така че да може да се направи оценка за въздействието на тези инвестиции. Все повече и повече ще се говори за въздействието на тези инвестиции, защото се вижда, че има неуспешни. Вече все повече и повече ще чуваме реални оценки за това какъв е икономическият ефект от тези средства, по какъв начин е намалена безработицата, по какъв начин е повишено социалното включване, как е подобрена свързаността, по какъв начин са участвали гражданите. Върховенството на закона също е пряко включено в темата за финансирането. Изключително трудно е да се обърнат негативните тенденции в изоставащите региони и е свързано основно и единствено с инвестиции", каза за Радио ВИДИН Мариела Савкова, управител на Областен информационен център- Видин.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00