Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметна плоча на писателя Емил Коралов откриват в село Славотин

7
Снимка: Радио Видин
Днес разказваме за монтанското село Славотин, намиращо се на около 20 км от Монтана. Там е роден писателят Емил Коралов. Кметската управа е заета с организацията на голямо събитие- отбелязване на 90 години от основаването на читалище "Просвета" и поставянето на паметна плоча с името на българския писател, дебютирал с драматични романи през 30-те години. Предложение местната библиотека да носи неговото име има кметът на селото Личко Цолов.

В читалището кипи подготовка за празника, който ще се проведе в събота сутринта, обясни секретарят Венера Димитрова:

"В събота, на 13 октомври сутринта ще имаме годишнина на читалището, 90 години. Първо ще открием документална изложба на държавния архив в Монтана. После ще открием изложба за живота и творчеството на Емил Коралов, роден в Славотин. Пред входа на читалището на фасадата на сградата ще открием и паметна плоча на името на писателя. Ще има приветствено слово, награждаване с грамоти и програма на самодейци от Монтана и селата Славотин, Стубел, Липен, Студено буче, Д-р Йосифово и Гаганица"

Венера Димитрова, секретар на НЧ Просвета и Личко Цолов, кмет на СлавотинКмет на Славотин за трети пореден мандат е Личко Цолов. Негова е идеята местната библиотека да носи името на писателя Емил Коралов. Гордее се с родното си село, което има дълга петвековна история.

"През 2020 година ако сме живи и здрави ще отбележим 500 години Славотин на това място. Тук са се пресичали много пътища. По-голям кръстопът от този на територията на област Монтана едва ли ще намерите. От съществуването си най-многобройно е било населението през 1956 година- 2956 души"
, обясни кметът.

Въпреки това обаче не прави изключение от демографската характеристика на Северозапада. Населението му се е стопило в годините от 3000 на едва 300 жители днес.

Над 640 са къщите в село Славотин, но две трети от тях са необитаеми. Преди 1959 година е било и център на община. Над 40 км е селската пътна мрежа, огромно по мащабите си е и читалището, което кметът ласкаво нарича "нашето НДК".

"Имахме и училище, и детска градина. Училището затвори врати преди 20 години, детското заведение го няма от 10... Пустеят сградите и се рушат бавно", отчита кметът.  

СнимкаВ центъра на селото се издига величествен войнишки паметник. През 2015 година по повод 70 години от края на Втората световна война е открит възстановения паметник, на който са изписани имената на загиналите славотинчани по времето на Втората световна война и на войните за национално обединение.

Според местните предания името на селото идва от името на свинаря Славо. Селото се е намирало на друго място, където нямало вода и хората били принудени да я носят отдалеч. Свинарят Славо забелязал, че свинете, които пасе всеки ден се връщат кални. Решил да ги проследи и те го отвели до един извор. Селото се преместило до извора, а от думите "Слава ти" и името на свинаря Славо днес произлиза името Славотин.

Само след две седмици в Славотин отново ще има празник, защото тогава е селският събор, казва още кметът Личко Цолов. За работата си като "старейшина на селото", както сам се нарича си поставя добра оценка, но казва, че водещ фактор е оценката на хората. Те ще се произнесат отново на година, при новите избори за кмет. Ако отново получи доверието им, ще има сили за още един мандат в грижа за Славотин и хората там.

Още за селото може да чуете в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00