Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Баново до Студено буче

5
Снимка: Радио Видин
Днес гостуваме на хората от монтанското село Студено буче. Там продължава мащабната рехабилитация на част от третокласния път, основна връзка на селата Студено буче, Доктор Йосифово, Смирненски, Славотин и Дъбова махала с Монтана, Лом и Видин. Ремонтът създава неудобства за пътуващите от селото, но е намалял трафикът от тежкотоварни автомобили, които предпочитат трасето, обясни кметът на Студено буче Петър Александров:

"1700 метра е дължината на пътя от табелата Студено буче до края. Къщите са непосредствено до тротоара на пътя. Като е разбит пътят, има дъждове и водата минава по асфалта, като минат колите пръскат къщите. Напукаха се от тежкотоварния трафик, вечно опръскани прозорци и прах. От Пътната агенция обясниха, че ще положат трети износващ слой. Надявам се да стане добре с маркировката, отводните канали, с изчистването на дърветата, които бяха станали като тунел на пътя. С новия модерен път се надявам да станем малко повече европейци."  

Заради ремонта намалели автобусите от обществения транспорт. Дори таксиметровите шофьори отказват курсовете до селото, за да не си чупят колите, каза още кметът.

Петър Александров, кмет на с. Студено бучеНовото в Студено буче е цехът за преработка на месо, който скоро ще отвори врати. Това ще даде възможност на няколко души да намерят работа.

Близостта на Студено буче до града, което е само на няколко километра от областния център Монтана определя търсенето на имоти в селото. Добре върви продажбата на къщи, похвали се кметът. Някои от новодошлите тук с достатъчно средства направили къщите си с добър вкус и променили облика на селото.

От 2008 година е започнала отново дейността на читалището в Студено буче с певческа група и танцов състав. Самодейците вече прославят селото на различни конкурси и фестивали в България и носят награди и грамоти. Наскоро самодейците се завърнали от Гърция с отличия, похвали ги кметът.

Георги Маринов, жител на с. Студено бучеПредставяме ви местния пощальон, личен асистент и детегледачка, църковен помощник и самодеец Георги Маринов. Човек с вяра постига всичко, казва 46-годишният работлив човек.

"Започвам в 6.00 сутринта и завършвам работа в 18.30 вечерта. Постоянно съм в движение, при този, при онзи, куриер съм, много писма разнасям, работя с всякакви хора. Труд, упоритост и доброта стои зад всеки успех", е неговата философия.

Буковете и студената вода са в основата на името на монтанското село. Историята му започва да се пише още преди векове, а интересното име произлиза от студената вода в кладенците, които са се запазили до днес и вековните букови дървета.

"13 век, идвайки в една местност- "Банов кладенец", основават селото, наричало се Баново. Появила се чума, която започнала да мори хората и тръгнали да търсят ново място. Тук, където сега е селото, намират кладенец с много студена вода и буки, дървета. Оттам идва и името, от студената вода и буковите дървета"
, обясни кметът.

Още за селото може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00