Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реагираме ли адекватно при деца в риск

Снимка: Радио ВИДИН
Хората биха сигнализирали и биха помогнали на дете в нужда, когато живее в нездрава семейна среда или най- общо казано се намира под въздействието на някакви нежелателни фактори, показа анкета сред видинчани.


"Бих сигнализирала на 112 или на полицията. Ако не са гледани добре децата, ако имат проблеми, когато родителите не живеят добре... Ако видя някой по- голям, който е подгонил или грубо се отнася с него. Аз мисля, че никой няма да подмине като види, че нещо лошо се случва с дете. Най- малко бих сигнализирала в полицията... Трябва да му се помогне, когато е дете или да се обърне човек към съответни служби, които могат да помогнат...", заявиха видинчани.

В село Медовница, община Димово, преобладаваща част от населението е ромско и без препитание. Семействата имат две и повече деца. Въпреки трудностите хората не се оплакват, а децата посещават детската градина в съседното село Орешец и училищата в близките населени места.

Снимка"Моите са много, 12 деца. С моята съпруга, мъчим се, работим. Малко е трудно. Аз по принцип съм строител... Две деца сме, аз уча в Ружинци. Справяме се някак си... Уча в Монтана, седим през седмицата там, сега съм болна... Аз и брат ми- двама сме. Нашите се справят, имат хубава работа, работят в гората... Три деца имаме. Гледаме ги, работиме. Тука на 14 дена, мъжът ми работи на Горското. Мъжът ми взима 1000 лева на месец...", казаха жители на селото пред Венцислав Величков.

Кои деца са в риск и в кои случаи може да сигнализираме?

"Дете в риск е дете, чиито родители са починали, неизвестни са, лишени от родителски права или чиито родителски права са ограничени, или детето е останало без тяхната грижа; детето е  жертва на злоупотреба, насилие, експлоатация  или всякакво друго нехуманно или унизително отношение, или наказание в или извън семейството му, трафик на деца също, домашното насилие, което е всеки акт на физическо, психическо, нравствено, интелектуално", обясни директорът на Регионална дирекция "Социално подпомагане" във Видин Венцислав Боянов.

В Закона за закрила на детето е записано още, че дете в риск е и това дете, което страда от увреждания, както и от труднолечими заболявания, констатирани от специалист; за което съществува риск от отпадане от училище или което е отпаднало от училище.

СнимкаПри сигнал за дете, жертва на насилие или риск от насилие се създава мултидисциплинарен механизъм за взаимодействие. Целта е сътрудничество между отделните структури- отдел "Закрила на детето", социален работник, полиция, представител на съда. В комплекса за социални услуги във Видин има и "синя стая", в която се разпитват деца, пострадали от насилие.

Всеки сигнал е различен, завежда се в системата, насочва се към социален работник, който поема случая и го проучва. След това се преценява дали да бъде свикан мултидисциплинарният екип.

Когато учителите забележат, че родителите не полагат достатъчно грижи за детето, могат да подадат сигнал в социалната служба. В такива случаи по предложение на директора на училището помощта може да бъде в натура, а не в пари, точно с цел за закупуване на дрехи, обувки и от каквото има нужда самото дете.

Най- общо казано, когато се говори за деца в риск, се подразбира, че такива деца се намират под въздействието на някакви нежелателни фактори, които могат да проработят или да не проработят. В този смисъл рискът означава очаквано неблагополучие. Извън определеното понятие в Закона за закрила на детето за дете в риск, има и други групи деца, които биха могли да попаднат в категорията деца в риск, въпреки, че не са дефинирани в закона.

Мария Митева, педагогически съветник"Това са деца, които се намират в някаква опасност, към които се проявява агресия, които биват неглижирани, които се въвличат в извършване на противообществени прояви, които не живеят в нормална и спокойна семейна среда. Тези деца са лесно манипулируеми, те са по- податливи на чуждо мнение и влияние. Обикновено за такива деца ми сигнализират класните ръководители", заяви педагогическият съветник в ОУ "Любен Каравелов" във Видин Мария Митева.

Законът за закрила на детето ни задължава да сигнализираме за дете в риск. Това заяви д-р Весела Банова от Националната мрежа за децата, клиничен психолог и бивш заместник-председател на Агенцията за закрила на детето. Най- бързият и ефективен начин е да се обадим на 112.

В случай, че сте загрижени и притеснени за благополучието на някое дете и знаете или подозирате, че то е в риск, можете да се свържете и с  Националната телефонна линия за деца- номерът е 116 111, по всяко време на денонощието, без почивен ден.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56