Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади хора оцениха прехода и начертаха приоритети

Снимка: Нора Йоцова

На 10 ноември- дата, емблематична за новата история на страната ни, младежки организации от различни региони потърсиха отговор на въпроса "Ако днес е краят на прехода, какви са приоритетите на България за следващите 20 години ?". 13 организации се включиха във форума, в който участваха и Росен Плевнелиев, президент на Република България в периода 2012-2017 год., Мая Манолова, омбудсман и Николай Василев, бивш вицепремиер и министър. Младите хора изготвиха декларация с начертани приоритети за бъдещото развитие на страната ни, които да изпратят до държавните институции. След 29 години, обаче, като че ли все още спорим дали краят на прехода е настъпил. Повечето от нас смятат, че той бе несправедлив. Участниците в дискусията се обединиха около тезата, че в бъдещето трябва да се погледне с ясна представа за миналото.
На проведения форум присъстваха и Радослав Георгиев и Емил Иванов от Сдружение "Активно общество" Видин.
"Смятам, че вече е време ние да започнем да отстояваме позиции, цели и идеали за страната си, напред във времето. Само хора, които имат ясна визия напред в бъдещето могат да променят тази страна към нещо по-добро. Нашите приоритети, които представихме на форума, бяха борбата с бедността, ролята на България в бъдещето на Европейския съюз и включването на хората с увреждания като активни граждани на обществото ни" - заяви Радослав Георгиев
Емил Иванов коментира протестните действия, които се провеждат в много градове на страната: 
"За мен е изключително грозно да се политизира такъв граждански акт. Това, че някои личности се опитват да се възползват от подобни протести, не означава че масата народ не са излезли по свои собствени убеждения, за това, че искат най- накрая нещо да се случи. Много е грозно, когато някой се опитва да изкара цялата ситуация политическа. Радвам се, че българите най- сетне разбраха, че един неуспешен протест не означава, че каузата е непременно загубена." 
В разговора по темата включихме д-р Петко Петков, социолог и представител на Фондация "Северозападен институт за младежки политики" Монтана: "Представата на младите хора, че тяхната реализация е в чужбина, е основният им проблем. Основната идея е младите да се върнат от чужбина и да помагат на собствената си родина. На този етап това все още не се случва, но има индикации за преосмисляне на цялата тази вълна, която залива Европа и Америка ... Това рано или късно ще се случи и младите хора вече са начертали няколко основни моменти, свързани със социалната политика и пенсионната реформа ... Младите имат огромен опит, особено в неправителствения сектор и те са напълно готови да управляват и градят опита си чрез работа. Смея да твърдя, че в Северозападна България младежките организации са много по-активни, отколкото в другите региони на страната. Мисля, че Северозападът и в бъдеще ще бъде един добър пример за работа с младите хора" - коментира д-р Петко Петков.

Дойде ли часът на младите хора - това попитахме видинчани: "Къде ще срещнете в нашия град млади хора? Държавата трябва да помисли за това как да ги върне. За съжаление ние, пенсионерите, смятаме, че такава е равносметката от прехода ... Трудно ще се върнат отново младите хора- дано да има повече такива и да се надяваме, че животът ще се подобри ... Младите хора са бъдещето на тази държава и ако ние младите не се вземем в ръце, то няма кой да го направи. Не бих се занимавала с политика, но по- скоро бих направила нещо друго за този град ... България за съжаление от доста години страда от своята късопаметност. Нашите управници през последните 30 години използваха незнанието на българина, за да направят капитал на чужд гръб. Те нямат морала и качествата наистина да бъдат държавници. Когато се използват страховете и слабостите, естествено се ражда това, което можем да видим в момента" - коментираха видинчани. 
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09