Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади хора оцениха прехода и начертаха приоритети

Снимка: Нора Йоцова

На 10 ноември- дата, емблематична за новата история на страната ни, младежки организации от различни региони потърсиха отговор на въпроса "Ако днес е краят на прехода, какви са приоритетите на България за следващите 20 години ?". 13 организации се включиха във форума, в който участваха и Росен Плевнелиев, президент на Република България в периода 2012-2017 год., Мая Манолова, омбудсман и Николай Василев, бивш вицепремиер и министър. Младите хора изготвиха декларация с начертани приоритети за бъдещото развитие на страната ни, които да изпратят до държавните институции. След 29 години, обаче, като че ли все още спорим дали краят на прехода е настъпил. Повечето от нас смятат, че той бе несправедлив. Участниците в дискусията се обединиха около тезата, че в бъдещето трябва да се погледне с ясна представа за миналото.
На проведения форум присъстваха и Радослав Георгиев и Емил Иванов от Сдружение "Активно общество" Видин.
"Смятам, че вече е време ние да започнем да отстояваме позиции, цели и идеали за страната си, напред във времето. Само хора, които имат ясна визия напред в бъдещето могат да променят тази страна към нещо по-добро. Нашите приоритети, които представихме на форума, бяха борбата с бедността, ролята на България в бъдещето на Европейския съюз и включването на хората с увреждания като активни граждани на обществото ни" - заяви Радослав Георгиев
Емил Иванов коментира протестните действия, които се провеждат в много градове на страната: 
"За мен е изключително грозно да се политизира такъв граждански акт. Това, че някои личности се опитват да се възползват от подобни протести, не означава че масата народ не са излезли по свои собствени убеждения, за това, че искат най- накрая нещо да се случи. Много е грозно, когато някой се опитва да изкара цялата ситуация политическа. Радвам се, че българите най- сетне разбраха, че един неуспешен протест не означава, че каузата е непременно загубена." 
В разговора по темата включихме д-р Петко Петков, социолог и представител на Фондация "Северозападен институт за младежки политики" Монтана: "Представата на младите хора, че тяхната реализация е в чужбина, е основният им проблем. Основната идея е младите да се върнат от чужбина и да помагат на собствената си родина. На този етап това все още не се случва, но има индикации за преосмисляне на цялата тази вълна, която залива Европа и Америка ... Това рано или късно ще се случи и младите хора вече са начертали няколко основни моменти, свързани със социалната политика и пенсионната реформа ... Младите имат огромен опит, особено в неправителствения сектор и те са напълно готови да управляват и градят опита си чрез работа. Смея да твърдя, че в Северозападна България младежките организации са много по-активни, отколкото в другите региони на страната. Мисля, че Северозападът и в бъдеще ще бъде един добър пример за работа с младите хора" - коментира д-р Петко Петков.

Дойде ли часът на младите хора - това попитахме видинчани: "Къде ще срещнете в нашия град млади хора? Държавата трябва да помисли за това как да ги върне. За съжаление ние, пенсионерите, смятаме, че такава е равносметката от прехода ... Трудно ще се върнат отново младите хора- дано да има повече такива и да се надяваме, че животът ще се подобри ... Младите хора са бъдещето на тази държава и ако ние младите не се вземем в ръце, то няма кой да го направи. Не бих се занимавала с политика, но по- скоро бих направила нещо друго за този град ... България за съжаление от доста години страда от своята късопаметност. Нашите управници през последните 30 години използваха незнанието на българина, за да направят капитал на чужд гръб. Те нямат морала и качествата наистина да бъдат държавници. Когато се използват страховете и слабостите, естествено се ражда това, което можем да видим в момента" - коментираха видинчани. 
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00