Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Държавата е всеки от нас"

Снимка: Радио ВИДИН

Масовото недоволството от ниските доходи и високите цени доведе до протести в много градове през последните дни и седмици и блокиране на пътища на територията на цялата страна. Протести имаше и в Северозапада. Снощи отново протестираха в Лом и Монтана, като за 2 часа бе блокирано движението по главния път Е-79. Във Видин и Враца протестираха в неделя.

"Промяната започва от всеки от нас, но големият проблем е, че в България хората вече нямат доверие на политиците", коментира за Радио ВИДИН доц. д-р Момчил Дойчев, университетски преподавател по политология.

От управляващата партия ГЕРБ заявиха, че част от протестиращите са политически манипулирани и че недоволните се поддават на некоректни внушения.

От опозицията- БСП пък твърдят, че не участват като подбудители на антиправителствените действия, но подкрепят недоволството на хората.

За коментар по темата потърсихме Момчил Дойчев, доцент по теория на политиката:

"Намираме се в състояние, което някои автори наричат инептокрация- власт на неподходящи, негодни, неопитни, некадърни, наивни, безпомощни, неумни хора. Това се получава, защото демокрацията ни е в тежко болестно състояние, всъщност тя никога у нас не е била установена като система от институции, които гарантират реда, сигурността и свободата, а също и свободното икономическо предприемачество. Една демокрация, която определяме, като фасадна и която в състояние на криза много лесно може да се прероди в т. нар. инептокрация. Причината за това е настъплението на популизма, който предлага лесни решения, които всъщност не са решения и отрича всичко, но не предлага нищо рационално.

Призивите на протестите не са лечение на обществото, а лекуват симптомите. Лечението на болестта, която е много тежка, ще бъде трудно и продължително, за съжаление. Казват, че проблемите ще се решат, като няма партии. Има ли поне една успешна страна, с богат и осигурен народ, в която няма партии? Искат пряка демокрация- няма такъв случай. Тези, които сочат Швейцария за пример, просто не знаят каква е системата на управление там- тя е парламентарна република, с много сложна система на управление. Предлагат ни да сменим парламентарната с президентска република- също голяма глупост, защото да не би при парламентарните системи Великобритания или Германия са много зле? Проблемът не е във формата на управление, не е във формалните елементи, а в същностната работа на нещата. Болестта трябва да бъде атакувана в дълбочина, а не видимите с просто око проявления на тази болест.

Хората с основание имат право да бъдат недоволни, има защо да бъдат недоволни, но трябва много ясно да си дават сметка за какво протестират, как протестират, кого искат и какво избират. Сега протестират срещу 240 народни представители, но забравиха, че те са ги избрали преди две години. Хората би трябвало първо да протестират срещу собствената си инертност, против собственото си нежелание самите те да се променят- от тях да започне промяната. Промяната започва от личността, тя не може да започне някъде отгоре. Политиката е работа за общото благо- не може да избирате политици, които не мислят за общото благо. Проблемът е, че хората не могат да различат тези политици, защото вече нямат доверие  на никого. Ето това е големият проблем."

И ако Кралят Слънце Луи XIV казва: "Държавата- това съм аз", то днес по-актуално е твърдението: "Държавата е всеки от нас".


Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00

Ще наемат ли фирмите нови служители?

Повече от половината фирми у нас не смятат да наемат работници в близките 6 месеца. Това показва проучване на Българската конфедерация по заетостта, в което са участвали близо 1200 компании в страната. От тях 20% планират да намалят броя на служителите си през следващата половин година. Други 24% не са сигурни дали ще разширяват или ще..

публикувано на 23.10.24 в 10:45