Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Песочница - селото с чакалня и автобус на повикване

10
Снимка: Радио ВИДИН


Днес ви водим в китното планинско селце Песочница. То се намира на 12 км от Берковица, близо до река Пескаица. Смята се, че именно тя дава името на селото. От всички страни Песочница е заобиколено от хълмове, на които растат иглолистни и широколистни гори. Казват, че лятото е тихо и прохладно, а зимата - мека, но допълват, че понякога има и изключения.

Кметски наместник на Песочница е Венета Тодорова. Тя е избрана да управлява малкото селце преди две години. Посреща ни в чакалнята - метална конструкция от времето преди 1989 година, която местните са възстановили със собствени сили и средства. Често хората се събират в чакалнята, но не защото чакат нещо, а просто да се видят и да си поговорят за живота.
 
"Пооправихме я и сега е използваема, който иска карти да седне да играе, кафе да пие. Цялото село може да се събере, никой не е спрян, не се заключва, отворено е да седне и да се почива. Събираме се, говорим си общи неща от живота - за починали, някой път и за политика се отвори тема, просто нормални хорски разговори..."

Автобус в Песочница идва само при повикване.
Песочница има чакалня, но автобус в селото идва само при повикване, разказа ще кметският наместник:

"Транспортът е под всякаква критика, понеже въпросът се свежда до пари. Оставили са ни телефон, когато има пътуващ, да се обадим. Ако от Берковица има човек да чака на автобуса, ще дойде. Но ако няма човек там, той няма да дойде. А ако тук има чакащ, трябва да му звъннем и да дойде да го вземе. Защото празните курсове наистина...излишни разходи не са желателни."

Архивни документи свидетелстват, че през 1880 година населението на Песочница е наброявало над 300 души, а през 1947 година - около 700. Днес в селото са останали малко над 20 души.

"За да е това село с 300 и кусур жители, а сега да са 15 по избирателен списък, може да прецените как се развива животът. Аз съм постоянно тук от 2000 година, но пак имаше повече хора, бяха над 50 души. Има някои, които се връщат само през летния сезон или в събота и неделя. Тук няма работа, няма как млади да стоят тук, само пенсионери могат да стоят. Просто хората трябва да работят някъде, защото виждате, че и годините за пенсия стават страшни. Само един безработен има, който е на месечни помощи, и аз все още не съм пенсионерка. Иначе всичко друго са пенсионери - кой с ТЕЛК, кой без ТЕЛК..."


Кметският наместник Венета Тодорова работи и в селското магазинче.
Преди 4 години Песочница бе обявено за първото IT село в България. Инициаторите поканиха програмисти от цялата страна да се заселят и да работят в селото. За да ги привлекат, те обявиха, че осигуряват достъп до високоскоростен интернет и места за настаняване. Днес обаче в селото ай ти специалисти няма, разказва кметският наместник Венета Тодорова:

"Всичко се оказа сапунен мехур, две-три сбирки и край. Сега долу всичко е потънало в прах. Няма ай ти специалисти. Пишеше по вестниците, че и автобус ще се отпусне за децата да ходят да учат, че са се заселили първите ай ти специалисти. Няма такова нещо."

В село Песочница е роден временният председател на Първото обикновено народно събрание - Анто Георгиев. Той заема поста, когато е на 101 години. Затова местните и до днес го наричат Дядо Анто Стогодишни и го сочат като най-известния човек, произлязъл от селото. Преди няколко години в двора на църквата е открита паметна плоча на Анто Стогодишни. Негова потомка е 91-годишната баба Райна Антова:

"Помня къщата на дядо Анто. Той е погребан тук, в църквата. За него знам, че е бил и даскал, и поп. Имаше училище до църквата. Имам вестник, когато откриха плоча в църквата, имаше тържество, имаше музика..."

Хората от Песочница се гордеят и с красотата на природата, разказва кметският наместник Венета Тодорова.


91-годишната баба Райна е потомка на най-известния жител на Песочница - Анто Стогодишни.
"Радост за окото, природата ни е прекрасна. Ние сега сме тук, в ниското, но хайде да излезем горе на баира да видите каква е красота... Вижда се цялата Стара планина, като се започне от Видин, до Врачанския Балкан и нататък всичко се вижда."

Само красивата природа обаче не може да задържи хората в Песочница, смятат някои от временно и постоянно живеещите в селото:

"Хубаво село, но малко хора. Това ми е бащиния тук, отидоха си възрастните и ние поддържаме къщата, за да си караме старините на чист въздух. Не е далече и от Берковица, и от София - 1 час път, ама... Хората тръгват, въртят се около София, всичко е там...

Аз съм от София, но идвам тук, стопанисваме си вилата. Жалко е, че няма млади хора, всичко избяга. Иначе е много хубаво, мястото е много спокойно, красиво. Малко къщи останаха и това обезлюдяване  е много страшно... Няма млади хора, не искат да работят, избягаха по чужбина...

Тук ни доведе спокойствието, най-вече спокойствието. Дойдохме от София преди 3 години. Занимаваме се козевъдство. Имаме 100-тина кози, но с тенденция да се разрасне. Стига човек да не го мързи, от този бизнес се печели."

Още може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55