Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как оцеляват социално слабите

Снимка: Радио ВИДИН

Как живеят хората с ниски доходи проверихме в град Димово. По данни на Националния статистически институт към края на декември 2017 година в община Димово живеят 5804 души, от тях в града- 1057. Към октомври тази година 827 са безработните в общината- показват данните на Бюрото по труда в Белоградчик, което обхваща и региона на Димово. Къде намират препитание хората в трудоспособна възраст и какви са възможностите за работа по мерки и програми за заетост? 

Общината ангажира с различна заетост социално слабите, които трябва да отработват 14 дни в месеца.  

"Идват хората, отработват си дните. Има и трайно безработни, има и наскоро регистрирани, и които са привикнали към тази услуга. Тя наистина е единствена възможност да си вземат някой лев, да може да преживяват. Около 10 души са за Димово, в Арчар са към 100 души, Орешец са малко също, има и по двама-трима", каза кметът на Община Димово Лозан Лозанов.

В социалния патронаж се готви храна за над 200 души:

Снимка"Има две кухни- една в Димово и една в Арчар. В селата караме храната на място до кметствата. Доволни са хората, че все пак получават някаква храна. Първо, второ и половин хляб. Тези, които ползват патронажа получават по един хляб, но те получават първо, второ и трето. От патронажа се ползват пенсионери, които също изнемогват. Там се плаща процентно от пенсията."

Нови работни места ще има в община Димово- за хора с увреждания и за хора, отговарящи за работата на безработните, които отработват 14 дни. И по двете програми наетите ще работят за срок от 2 години,

"В момента са подадени хората и чакаме одобрение- по една бройка в Арчар, Димово и Медовница", обясни кметът Лозан Лозанов колко човека с над 50% намалена работоспособност ще назначи Общината.

Повечето хора в региона са заети със земеделие:

"То при нас няма нито фабрики, нито цехове. Завод имаме, но там са много малко- 10 души."

СнимкаНа централната улица, която минава през Димово- "Георги Димитров", две жени отработват 14 дни като метат тротоарите. Как се изкарва месецът с 49 лева и 50 стотинки?

"Не се справяме въобще. Имам внуче, което сега е втори клас. И на нас парите не ни стигат. С тия 50 лева и на това дете 100 лева, това са 150 лева и детските- 40 лева, са 190 лева. Трима души със 190 лева не могат да живеят. Парите отиват за ток, за вода, за телефон", разказва с какви трудности трябва да се справя Желатинка Недкова.

Заедно с дъщеря си и внучето се изхранват с продукти от домашната градина. Съпругът ѝ е починал преди година и няма на кого друг да разчита. Не може и да се пенсионира, защото не е навършила необходимата възраст. Ако ги няма и тези 14 дни, които да отработва:

"Увисвам на въжето..."

София Георгиева е дъщеря на Желатинка Недкова. Наета е като домашен помощник за една година. В момента работи за 130 лева, по 2 часа на ден. Назначена е в началото на годината.

"Задълженията са ми да мина и да обслужа бабата, която гледам. Да ѝ занеса вода, хляб, ако нещо има нужда да ѝ помогна. Работех с още един човек, защото бях на 4 часа, но с нея имах проблеми. Заплатата е 255 лева на 4 часа. Преди някъде 2 месеца вече ми я намалиха на 130", обясни София Георгиева.

София Георгиева казва, че в Димово няма работа и младите хора напускат дома си:

"Такива като мен, 30-годишни, масово бягат. Тука за едни има работа, за едни няма, което не е прилично. Към по- големите градове се насочват младите хора, защото тука живот няма."

Младата жена се надява програмата да продължи и следваща година, защото за нея друга алтернатива за заетост няма.

СнимкаВ домашния социален патронаж се приготвя храната за пенсионерите и хората, одобрени да получават топъл обяд. Всеки ден служителите на патронажа готвят за 230 души- 150 получават топъл обяд и 80 са патронажници.

"По "Топъл обяд" даваме първо и второ, с половинка хляб. А за патронажниците и трето- десерт", каза директорът Надка Живкова.

Храната по европейската програма е на стойност 2.50 лева на ден.

"Половинка хляб е 35 стотинки и останалото също е добро. Стигат парите и за месо. Единственият безмесен ден е понеделникът."

На записалите се към патронажа храната се кара на място:

"Понеже имаме доста села из общината, разкарваме и натам. 150 души не са малко. Като и 100 са в Арчар, това са 250."

Снимка"Дом нема пари, не стигат. Пенсионер, сама съм и това е. 200 лева ми е пенсията. Доволна съм... Със 170 лева пенсия ток ли, вода ли, телефон ли? И лекарства, и край... Дадоха ми чорба и боб и ябълка. Доволен съм... Откакто е почнала тая програма, много съм доволен. Аз съм безработен. И съм доволен много от храната. Старая си всеки ден да си идвам да си я получавам, защото на нея се надявам...", заявиха потребители на социалната услуга.

До домашния социален патронаж в Димово се намира Дневният център за хора с увреждания. Редовно го посещават две пенсионерки- Валентина Георгиева и Ненка Коцева:

"Ние ходим само вторник и петък. Тогава повече хора се събираме. Там правят понякога разни работи- банички, палачинки. Има барче с тия цени, на които са докарани стоките. Билкови чайове ни вари шефката без пари и ни дава. Сигурно 50 души сме и когато правим празник, не може да се съберем, в две стаи се събираме."

Жените разказаха, че в Центъра им мерят кръвното и на диабетиците кръвната захар. Директорът съдействал да получат и 10 процента намаление на лекарствата от местната аптека.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00