Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледните бонуси в частния сектор- мит или реалност

Снимка: Радио Видин

Отминават последните дни на 2018 година и сякаш отново настъпи и времето за равносметки и... още нещо. По Коледа обикновено стават чудеса и всеки се надява, че чудото ще споходи него и семейството му. Безспорно всеки човек в България се нуждае от повече средства около празниците и малко такива отгоре няма да са му никак излишни. Ще бъде ли благосклонен бизнесът в Северозападна България да поощри своите служители или отново няма да има излишни средства да го направи? 

Когато говорим за коледни бонуси е редно да уточним, че работещите хора се радват на всички видове материални придобивки, които биха зарадвали тях и техните семейства по празниците. Не е необходимо на всяка цена това са непременно финансови средства. Бонусът може да е и под формата на почивен ден, талон за търговска отстъпка или дори безплатно коледно тържество с колегите. Как бизнесът в Северозапада гледа на допълнителните възнаграждения, в края на годината? Разговаряхме с Мартин Петров, директор на фирма за електроника във Видин, в която до края на седмицата ще бъде изплатена още една пълна 13 заплата.

"Когато всички дават най-доброто от себе си, и целите са постигнати, разбира се, че това трябва да бъде поощрявано, а успехът и радостта- споделени. В тази връзка и с предстоящите коледни празници, фирмата вече е отделила ресурси и насрочила 15 декември за изплащането на тринадесета заплата на нашите служители... Ако визирате поредното вдигане на минималната заплата, то това няма да ни повлияе, тъй като много малка част от служителите ни са на такава, и то обикновено в началото на изпитателния срок. А за съкращения и дума не може да става. Напротив. Компанията е в период на растеж и планираме разкриване на поне още 20 до 30 нови работни места през 2019 година... Заплащането е една част от добавената стойност в продукта или услугата. За да се повиши то, е необходимо да се оптимизира нещо друго в този микс. В повечето случаи това е повишаване ефективността и производителността на труда"- коментира Мартин Петров.

Има ли и други начини да бъдат стимулирани работещите за коледно- новогодишните празници, освен традиционните парични бонуси и какви са правата ни, когато работим по време на почивните дни? 

Една интересна идея за коледен бонус предлага на своите служители Павел Тодоров, собственик на хранителна верига магазини и заведения за бързо хранене в крайдунавския град. 

"Много ми се иска да кажа, че годината е успешна, но ще кажа, че тя е задоволителна. Изцяло бизнесът ми зависи от доходите на хората и тяхната покупателна дейност. Знаем, че доходите не са големи и това се отразява на бизнеса. В нашата фирма работят около 33 души... Всяка година в края правим един голям коледен банкет, който е изцяло за сметка на фирмата. В нашия бизнес няма как да пуснем работниците в почивки по празниците" - каза Павел Тодоров.

Водещ показател за размера на коледните бонуси, обикновено, е нивото на заеманата от служителя длъжност. 

Разчитат ли видинчани на коледни бонуси и вярват ли, че заплатите през новата 2019 година ще се повишат? 

"Коледният бонус е много важен, защото дава стимул и кара работещите да изпълняват качествено задълженията си... Предполагам, че по- голяма част от работодателите ще раздадат коледен бонус"- коментираха видинчани.

Допълнителните пари за празниците са задължителна част от работния процес и в една монтанска фирма за производство на хляб и хлебни изделия. Това заяви Костадин Георгиев, хлебопроизводител от Монтана. 

"Ние досега никога не сме пропускали Коледа, Великден без бонуси. Откакто аз съм в бизнеса, празниците не ги подминаваме. Това не е новост, но все пак сплотява колектива. За съжаление, напоследък квалифицирана работна ръка почти не постъпва на работа, тъй като държавата загърби професионалните училища още след промените" - поясни Костадин Георгиев.

И още един добър пример от Българския Северозапад. Този път от Враца и известна фирма, предлагаща производство и монтаж на алуминиева дограма, окачени фасади, стъклени врати и витрини, зимни градини, щори, покривни конструкции с поликарбонат. Фирмата е създадена през 2000 година и се управлява от Димитър Иванов. В предприятието в момента работят 61 специалисти и работници. Клиентите са взискателни и макар фирмата да е врачанска, нейната продукция е добре позната в цялата страна, като днес тя приключва 2018 години с 30% ръст на производството. Това каза собственикът ѝ Димитър Иванов. Във фирмата също ще бъдат раздадени коледни бонуси и още в началото на следващата година се надяват, че работните заплати отново ще бъдат увеличени. За съжаление, лошото финансово положение на фирмите в Българския Северозапад е причината, поради която мнозинството от работодателите няма да платят бонуси на служителите си в края на 2018 година. Но ние се надяваме, че техният брой ще става все по-малък през новата 2019 година.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25