Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не е изпълнен нито един стратегически проект за развитието на област Видин през последните години

Снимка: Радио ВИДИН

Междинната оценка за реализирането на Областната стратегия за развитие в периода 2014-2020 година бе представена пред Областния съвет за регионално развитие във Видин. Стратегията е приета преди пет години и определя средносрочните цели и приоритети за развитие на област Видин. Какво обаче е изпълнено от определените тогава цели? Оценката е направена от екипа на Националния център за териториално развитие.

"Към днешна дата област Видин е останала без реализирани идеи за проекти посочени още със създаването на плановия документ. А това са: изграждане и развитие на индустриална зона; регенериране на крайградските промишлени зони; мултимодален транспортен център; регионален център за изследване, технологии и иновации; хидротехнически съоръжения; център за агро-химическо обслужване; скоростен път Видин-Ботевград; модернизирана ЖП-линия; газопреносна мрежа. Това са ключови проекти и са ключовите предпоставки за възходящо развитие на района. Слабите страни на областта, посочени при създаването на Стратегията, са се влошили през този период: транспортната инфраструктура, слаборазвитата икономика, липсата на икономически генератори в областта, лошата материално-техничаска база на туризма, чуждестранните преки инвестиции са с много нисък обем, демографията е със знак "минус", безработица, която е ужасяваща на места, ниски доходи, бедност... Оползотворени ли са възможностите, които са посочени преди пет години- 10 пъти "не", обясни арх. Стойчо Троев, главен експерт в Националния център за териториално развитие.

Снимка"Умерено позитивна оценка" поставиха експертите от Националния център за териториално развитие. Нито един от заложените преди 5 години стратегически проекти за развитието на област Видин, които трябваше да катализират подема на региона, не е изпълнен, а негативните тенденции се задълбочават. За този период населението на областта се е стопило с 10 620 човека или 10,9%, показва междинният доклад за изпълнението на областната стратегия за развитие.

Част от членовете на Областния съвет за развитие във Видин застъпиха мнението, че е необходима незабавна целенасочена държавна политика, за да се възроди изоставащата в своето развитие Северозападна България.

"Такава Целенасочена стратегия е изработена преди две години и не е отживелица, защото в момента аналогични програми се изпълняват в редица западни страни, като: САЩ, Испания, Унгария, Германия, Скандинавските страни, дори в Турция", обясни изпълнителният директор на Националния център за териториално развитие проф. д-р Веселина Троева.

"Съществува такъв документ, който изповядва вашето виждане- държавни инвестиции в индустриална инфраструктура, в подобрена комуникация, в образование, квалификация и привличане на готови специалисти чрез Програма за изграждане на 1000 жилища точно в този район. Това го има черно на бяло написано и мотивирано преди две години. Предложението ми е: вземете в ръце тази програма и лобирайте директно пред Министерски съвет за нейната реализация", добави арх. Стойчо Нотев.

Повече по темата, какво казаха кметове, общински съветници и областният управител- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45