Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как във видинското село Арчар празнуват Банго Васил

Снимка: Радио ВИДИН

От 2600 жители на село Арчар в община Димово 900 са ромите. Местните хора живеят в разбирателство, а най-големият проблем за малцинството е липсата на работа.
"Уважаваме се, нямаме проблеми с ромите. В последно време много от хората се изселиха. Нямат работа никъде и няма с какво да се прехранват", каза кметът на село Арчар Венелин Атанасов.
От тези 900 жители в трудоспособна възраст са 80%:
"Имаме 500 регистрирани към Бюрото по труда, на подписи. Имаме около 280, които са на социални помощи. Някъде около 800 души, не е малка цифрата, хора, които са без работа и живеят само от социални помощи. А не трябва да е така. Но ние не сме хората, които може да решим този проблем. Затова са хората от Народното събрание, да взимат мерки. Имаме около 320 ученици и те са предимно от ромската махала. Посещават редовно учебните занятия."
За обичаите на ромската Нова година, която се отбелязва на 14 януари, и за делниците и празниците на ромите говорим с Данаил Атанасов- представител на ромския квартал в най-голямото село на община Димово:

Снимка
"Сега младите повечето се насочват в Арчар, си купуват къщи, просто да сме смесено население. Не искаме да сме отделно. Децата ни, ние по- младите искаме да са заедно с българските деца." 
Младите хора заминават на работа в чужбина, заяви Данаил Атанасов. Затова и сега, на ромската Нова година, няма да се съберат различните поколения на трапезата, а само тези, които са останали тук.
"Преди се празнуваше този ден, обаче всички са си били в България. Дядо ми и баба ми купуваха по 3-4 гъски един месец преди това и ги хранеха с царевица, за да ги угоят. И задължително, като ги колят, от лойта правят баници. И всеки гледа гъските да са по- дебели. Гъските се пълнят и се печат цели. На 13-и вечерта се събираме семейството и се слага гъска, сармички, други работи, питка. Събирахме се само семейството, по 13-14 души. Така беше преди. А сега трима- четирима, другото изчезнало по чужбина. Няма народ."

Снимка
На улица "Дунав" срещам Слави Борисов. Той е от хората, които са избрали да останат в родния край. 
"Асфалтирана е улицата, обаче асфалтът е още от Живково. Снегът е скрил дупките. Няма във всяка къща хора, защото повечето са по чужбина. Тези къщи сме ги строили преди 91-ва година още. Улични лампи има, светят. Всичко си ни е законно, имат си партиди хората, плащат си данъци", заяви Слави Борисов.
През лятото хората от квартала берат билки, други се занимават със строителство. За Банго Васил, казва, че  сега не се празнува както преди:
"Няма вече, то няма хора. Кой да прави? Беше едно време много оживено. Сега не може да видиш човек тука."

Баба Камена от Арчар е на 87 години. Посрещна ни на леглото си, от което не става заради проблеми с краката, но ни разказа какво си спомня тя за отбелязването на ромската Нова година от времето, в което тя е била дете. 
"Гъска, пуйка, баничка с късмет, баклава, питки. Булката ги прави. Събират се домашните, ако искаш да викаш гости", разказа баба Камена пред Гергана Панова.

СнимкаВ баницата се слага паричка и на който се падне, му се пада късметът. Децата сурвакат на 14 януари, каза дъщерята на баба Камена Лиляна:

"Събираме се вечерта на 13 срещу 14. Всекой си прави с фамилията. Всекой си прави всичко- сарми, баклави, баница, гъски, кокошки- кой каквото има. Ние ще сложим пиле, не ядеме гъски. Децата най- се радват, че сурвакат."

На спирката, която се намира на главния път през ромската махала на село Арчар млади жени чакат децата от детската градина. Бусче кара децата сутрин до детската градина и и след обяд ги връща в квартала. Жените разказаха, че стоят вкъщи без работа:

Снимка"Аз съм на 27, безработна съм, по майчинство. Имам две дечица, едното е на 5, едната е на година и половина. Само детски зимаме, иначе не зимаме социални помощи. За дърва ни отпуснаха. Мъжът ми сега ще заминава на 19-и, за Испания, полска работа ще работи... Тука, в България като няма работа, какво да се прави тука... Берат се билки. Тука си идват да ги взимат. Стотинки дават. Като няма откъде човек отива. Аз съм на 22...  Като няма къде да се ходи ще ходим по Испания да изкарваме. Ще оставяме децата на свекървите..."

Жените се приготвят за празничната трапеза и спазват традицията на масата да има гъска или друга птица, каза Бисерка Асенова:
 
"Ако нема гъска, петелче. ние си имаме домашни. Всеки си гледа. Слагаме баницата, слагаме тортичка. Кво се прави за Нова година, се прави за Василовден. На 14 е Банго Васил- само се пие и се яде."

Жените обясниха, че децата ходят редовно на детска градина и училище, завършват и средното си образование. 

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32