Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на Крушовица: Полицията се мярка в селото само заради отчета си

10
Илия Илиевски, кмет на село Крушовица

Един от основните проблеми във врачанското село Крушовица, обясни кметът Илия Илиевски:

"Говореше се едно време: "Във всяко село - полицай". Няма такова нещо. Ще ви покажа каква стая сме дали на полицията, а те само слагат някакъв график и не го спазват. Оплакват се, че нямат хора. Ами, че кой да ви намери? Участък имаме един в Мизия, началниците му постоянно бягат... Тук трябва да има постоянно полицейско присъствие, а тях изобщо ги няма. Идват само през февруари за малко, когато си отчитат дейността пред Общинския съвет. Иначе постоянно гледаш някакви полицейски коли, ама накъде отиват, какво ще правят- нищо.

Една жандармерия седи тук в Софрониево и проверява, ама какво точно? Ами тази жандармерия толкова ли не се усеща, че като спрат там, целият криминален контингент ги вижда и ги избягва. Има си други начини да постигнат резултати. А има какво да се прави- нередности си има достатъчно. Често тук карат след употреба на алкохол, малолетни шофират автомобили- с една дума трагедия, но никой нищо не предприема. Не виждам и полицията да работи с хората така, както беше преди- да си знаят кой какъв е, да си познават контингента...

Тук имаме доста възрастни жители и те не могат добре да се ориентират в обстановката. Какво на практика се случва? На някоя от бабите изчезне нещо и тя звъни на полицая. Сто пъти съм казвал- "Ела тук да напишем жалба до полицията". Проблемът е, че трябва да отиде и да я входира. Тя не отива, жалбата не е регистрирана и те нали знаеш- вземат, прочетат и я хвърлят в кошчето. Една баба я окрадоха и аз я питам, кои полицаи са дошли да разследват. А тя ми отвръща- "Един висок и един нисък..."
 
Добре поне, че няма сериозни престъпления. А няма, защото бандитите, които ги вършеха измряха. Лошото сега тук по селата е, че ако на някоя баба ѝ откраднат 5-6 кокошки, за полицията това е незначителна кражба, за нея обаче това е много.

1530 са жителите в селото, изобщо не е малко. Но има към 400 необитаеми къщи и никой не се интересува от тях. А къщите са много хубави.

А иначе тук основният проблем е безработицата. Имаме едни програми, по които работим, но честно казано много са неадекватни. Дали са ми двама души за охрана на кметството. Какво има да ме охраняват - седи там една жена и не знам какво прави. Изобщо, програмите не водят до никакво развитие. Например да амбицират някой да се преквалифицира и да намери работа. Сега гледам много хора от Крушовица ходят да работят в Мездра, на 70 км от тук. От Мездра пък хората заради ниското заплащане, отиват в Ботевград. Тия от Ботевград пък- в София. И най-интересното е, че стават в 3 часа сутринта, за да стигне до 7, защото са на работа. И така, всеки ден. А тук земята е много плодородна, имахме и оранжерия от 30 декара, национален първенец- съсипаха я.

Аз питам, като имаме проблем със здравното обслужване в селото, кое от нашите деца отиде да учи за лекар или фелдшер? Никой не ще... Моя братовчедка живее в Италия и ми казва- там образованието е задължително до седми клас. Ако нищо не става от ученика, отива да учи някакъв занаят. Ако пък е успешен- продължава нагоре... А тук какво? Учат в един техникум четири години за готвачи. Четири години учат и за шофьори. А защо му е толкова учене за шофьор", чуди се кметът.

Какви други проблеми трябва да решава кметът Илия Илиевски в Крушовица? Кога ще бъдат решени проблемите с пощата, аптеката, водоснабдяването и междуселищния транспорт? Как описват живота си в селото и жителите му, какво се случва със селската църква и ще започне ли най-после ремонтът ѝ?

Отговор на тези и други въпроси можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42