Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коя е Нора Пизанти

3
Снимка: ДА "Архиви" Видин

В "Памет нашенска" си спомняме за видинската гражданка Нора Пизанти, на чието име са наречени първия родилен дом във Видин и парка, където по-късно се разполага Видинския панаир. За Нора Пизанти се знае малко, тъй като тя умира рано. В нейна памет баща ѝ, известният видински гражданин Челеби Пизанти, прави дарения на Общината. Така той се вписва в списъка на  дарителите и благодетелите на Видин. И днес видинчани с благодарност си спомнят за името на този богат видинчанин от еврейски произход.  Семейството има тъкачна фабрика, голяма къща в центъра на Видин и земи в околностите на града.

Подробности от живота на  Нора Пизанти и за даренията на баща ѝ Челеби Пизанти ни припомня директорът на Държавен архив Видин Светлана Кръстева.

"Нора Пизанти е родена през 1908 година във Видин. Започва средното си образование в София, но се налага по семейни причини да го завърши във Видин. През 1928 г. заминава за Виена, където записва и учи правни науки. Там се запознава със съпруга си и се завръща във Видин. През 1935 г. забременява, заболява от тежка токсикоза и умира. Челеби Пизанти дарява на читалище "Цвят" пиано и в продължение на няколко години подарява  по 100 тома книги за читалищната библиотека. През 1937 година заявява писмено в Общинския съвет желанието си да дари 200 дка земя и да построи със собствени средства парк. Ето какво пише в протокола: "Съветът се запозна с високоблагородната инициатива на г-н Пизанти за подпомагане и украсяване на града, за това, че дава добър пример за един изпълнен дълг, решава, първо, приема с признателност г-н Пизанти да уреди със свои лични средства един парк по план, посочен от градския градинар. Второ, паркът да носи името Нора. И трето, когато паркът бъде готов, г-н Пизанти да издигне паметник – бюст на покойната.“

На 10.07.1945 Общинският Съвет във Видин приема ново дарение от Челеби Пизанти, който отстъпва част от дома си за родилен дом. Това е етаж и половина от масивно здание на улиците "Болярска" и "Павловска". Условията на дарителя са следните: зданието да служи за родилен дом, където бедните родилки да се приемат  безплатно и домът да  носи за вечни времена името Общински родилен дом "Нора Челеби Пизанти".

Родилният дом е открит през септември 1946 година. На 10 юли 1945 г. Общинският съвет приема дарението и го прави публично достояние по най-тържествен начин пред видинското гражданство и чрез пресата. Първата родилка е Стойка Габровска, 34-годишна, която ражда момиче и го кръщава на дъщерята на дарителя - Нора.

Доверието на обикновените жени води до увеличаването на броя на бъдещите майки и ако през 1946 г. в дома раждат 53 родилки, през 1947 г. – 238, през 1948 г. – 303, през 1951 г. –309

Съученичка на Нора Пизанти Еленка Рапнакова я определя като прекрасна и човеколюбива, обичаща и помагаща на бедните деца, а учителката ѝ Галкина си спомня:

"Правеше впечатление на много любознателна и интелигентна ученичка. В гимназията особено ѝ се отдаваше руския език, тя има меко произношение, правилен израз, гладък превод. Писмените ѝ работи бяха съвършени."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50