Днес, на 5 февруари, се отбелязва Китайската Нова година, най-дългият и най-важният празник в китайския календар. Новогодишните празненства традиционно започват на първия ден от месеца и продължават до петнадесетия, когато луната е най-ярка. Това е поводът да ви срещнем с младото китайско семейство Пин Лю и Ян, с които разговаряхме за техния живот в България и за празнуването на Китайската Нова година.
Пин Лю пристига със семейството си във Видин преди осем години. В Китай живеят в град близо до Шанхай, където работят в ресторант. Във Видин започват коренно различна дейност. Откриват магазин за дрехи, обувки и стоки за бита. Първо започват с един магазин, след което отварят втори. Работят всеки ден, без почивка, и това им харесва, защото за тях работата е удоволствие- казват го съвсем искрено.
Избират да живеят във Видин заради спокойствието, тишината и липсата на стрес. Много им допада умереният климат в България и разнообразието от четири годишни времена, но най-много им харесват хората, които живеят тук. Пин Лю има основен принцип в живота си - най-важното е да се свърши работата и да се помага на хората- с усмивка.
А нали усмивката е без пари - казва младият мъж и така започва разговорът ми с него и със съпругата му Ян, която всички наричат с българското име Яна.
"Идвам от град, близо до Шанхай, не е толкова известен. В България съм от 2010 година, вече съм тук осем години. Тук ми харесва времето, то е по-хубаво, въздухът е чист. Там има много движение, много работа. Тук е спокойно и заради това ние избрахме Видин, тук е е още по-спокойно от София. И тук хората много ни помагат и ние постоянно помагаме на хората. Например, някои баби и дядовци имат проблеми с часовника си, даже часовникът да не е наш, ние го правим, доколкото можем. Най-важното е да си свърша работата. За някои дребни неща не взимаме пари.
В Китай работехме в ресторант, готвехме, но няма нов /б.р. чист/ въздух, цял ден готвим и това е много трудно. И затова ние решихме тук да направим магазина. Най-добре. Помагаме на хората да намерят неща, които ние не продаваме. Важното е да помагаме на хората. Ако стоя вкъщи, не е добре, не помагам на никой, не давам усмивка на никой, а усмивката е без пари, нали така? Важно е другият човек да се радва.
От нула започнахме да учим законите в България, не ги разбираме някои неща. Трябва бавно да се учим. Най-важното е, че има добри хора, които постоянно ни помагат. Затова сме стигнали дотук. За китайската Нова година в Китай постоянно готвим, правим много ястия, танцуваме, пускаме пиратки, много е весело. Така имаме две Нови години и така взимаме два пъти подарък."
Честита Китайска Нова година!
Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов , който дълго време е бил кмет на село..
Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..
Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" . В 23- ото издание на конкурса участниците са 59 от различни краища на България, каза Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището: "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..
Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения. Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..
13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев". Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..
В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..
На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..