Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

| Интервю
Снимка: Христо Илиев



На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се в двора на митрополитския храм "Св. Николай". 
Според преданията, храмът е построен от болярина Георги, чиято дъщеря е била насилствено омъжена за турски първенец и отведена в Цариград. В този храм е проповядвал и Софроний Врачански, виден български духовник и книжовник. През последните 9 години църквата е възстановена от общественика от Враца Христо Илиев, както и от врачани, като усилията за реставрация са били приветствани от местната общност и духовенството.

"Болярската църква за мен е свещена... Ако сега храмът се намира в центъра на град Враца, тогава е било краят на града. Не е можело да се строят големи каменни сгради и затова църквата е полуподземна. Тя се намира в момента до голямата църква „Свети Николай“, непосредствено зад паметника на Христо Ботев, който е на площада. Достъпна е за всички гости и жители на нашия град...През годините храмът е опожаряван, стенописите са унищожени. Спомням си преди девет години, когато започнах почистването и възстановяването на храма – той беше превърнат, за съжаление, в градска тоалетна, в сборище на наркомани, защото, може би, над 200 спринцовки бях изхвърлил оттам. Строителни отпадъци – седем камиона с боклуци изхвърлих от това място. И тогава си казах: "Не може да виждаме в центъра на нашия град такава светиня." Много съм щастлив, че девет години вече я чувствам като част от себе си. Този храм значи много за мен, защото, когато отида, усещам божественото, усещам тази енергия на християнството“, разказва Христо Илиев.




Днес болярската църква "Свети Никола" е не само паметник на християнската вяра, но и символ на устойчивостта на българския дух през вековете. Със своето скромно, но впечатляващо присъствие, тя ни напомня, че дори под земята може да гори светлина - стига някой да я съхрани. Възстановяването ѝ от Христо Илиев и подкрепата на врачанската общност са не просто актове на реставрация, а на съпричастие и признание към историята и вярата. Днес храмът отново отваря вратите си за посетители и поклонници, които искат да усетят тишината,  духовната сила, скрити в дълбините на Враца. На този светъл празник си струва да си припомним, че запазените храмове са мостове - между миналото и настоящето, между болката и надеждата, между земята и небето. Болярската църква „Свети Никола“ е именно такъв мост - свидетелство за силата на вярата, устояла на времето, бурите и забравата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10

Видинската студентка с престижна стипендия

Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен  получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения.  Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..

публикувано на 22.04.25 в 13:20

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Мария Спасова с ново музикално пътешествие -"Ела с мен"

Мария Спасова вече не е непознато име за вас. Тя е на 28 години, родом от китната Берковица, но израснала в Монтана. Мария носи в себе си чара на Северозапада и духа на големия град. Завършила Езиковата гимназия с немски профил, тя избира да продължи пътя си в София, където вече десетилетие живее, твори и се развива. Завършва журналистика в..

публикувано на 21.04.25 в 15:30