Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Топъл ли е „топлият обяд“?

5
Снимка: Екип Радио Видин

Днешната ни актуална тема е свързана с една от социалните услуги, които предоставя Община Видин на нуждаещи се хора. Услугата е свързана с приготвяне и доставка на готова храна в общината по Оперативна програма за храни и/или основно материално подпомагане към Фонд за европейско подпомагане на най- нуждаещите се лица, която се нарича „Осигуряване на топъл обяд 2016-2019“. Почти две години в проекта за безплатен топъл обяд са били включени 148 души. До март миналата година храната се е приготвяла в базата на Община Видин, която се намира в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ във Видин. След като местната управа прави открита процедура, външна фирма печели извършването на тази услуга, като броят на хората вече е увеличен – от 148 на 700 души. Храната се разкарва в град Видин, в Дунавци и още 16 населени места в общината. В този проект се включват бездомни, скитащи, социално слаби хора с ниски доходи, самотно живеещи лица и семейства, на месечно подпомагане.


В Радио ВИДИН получихме сигнал от хора, които не са доволни от качеството на предлагания обяд. Посетихме един от пунктовете, където пристига храната и разговаряхме с потребители, които всеки работен ден получават готвена храна.


"Не ми харесва, студена е храната, в супата няма моркови, няма картофи… Ледено ядене взимаме, помия, това не прилича на нищо. Как да си притопляме, това е разход… Да дават като хората..  Кой не му харесва, да не взима…"


Заместник кметът по "Социални дейности и хуманитарна политика" Венци Пасков коментира услугата "Топъл обяд":


"Храната се приготвя от външен доставчик по рецептурник. И е под наблюдението на контролните и здравните органи. Според мен храната е хубава, ако е безсолна, всеки може да си я направи както му харесва. Това е абсолютно безплатно за този период от време. Общо стойността на един храноден е 2,43 лв. и се предоставя само в работните дни. Като цяло хората са доволни. Това е една много добра помощ за лицата, които са без доходи или с ниски доходи. Това е супа, второ и питка. Като два пъти месечно се доставя и десерт. Почти всеки ден има месо или в супата, или във второто. Според мен спазват се необходимите изисквания и храната е добра. Прясно приготвена и отговаряща на всички санитарни изисквания. При отказване от тази храна, има хора, които чакат и има резервни списъци."


Да, храната, която се предоставя на социално слабите хора е напълно безплатна, но това не означава, че качеството може да е занижено. Истината, както знаете, е някъде по средата. Все пак топлият обяд е добре да бъде наистина топъл и ако може да е приготвен по най-добрия начин и с качествени продукти.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10

Видинската студентка с престижна стипендия

Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен  получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения.  Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..

публикувано на 22.04.25 в 13:20

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15