"Епилепсията е една голяма група от заболявания, като общото между тях е хроничното им протичане и наличието на т. нар. гърчове. Въпреки че епилептичните гърчове биха могли да изглеждат по различен начин - понякога това е свързано със загуба на съзнанието, с неволеви произволни движения на крайниците, понякога е свързано само с някакви сетивни нарушения, тоест усещания за изтръпване, усещане за световъртеж, някакви слухови халюцинации, поява в зрителното поле на светещи точки и петна, така че това са доста голяма група от заболявания."
Много често хората не са подготвени и не знаят как да реагират, ако видят човек, който е получил епилептичен пристъп. В този случай е важно да се окаже нужната помощ, без да се навреди, обясни специалистът:
"На първо място да се осигури достатъчно пространство около човека, който е паднал някъде, да се подложи под главата му нещо меко - възглавница или някаква дреха, с цел той да не се нарани. Ако е възможно леко да се обърне на една страна, за да не се задави от излизащите секрети, много често по време на пристъп човек има пяна на устата. И да се проследи във времето колко продължава този пристъп. Когато трае повече от 5 минути или се появят няколко поредни пристъпа, без човек да възстановява съзнанието си, тогава задължително трябва да се извика Бърза помощ и човекът да бъде настанен в болница. Това, което не трябва да правим, а доста често се прави от хората, които не са запознати, не трябва в никакъв случай да се опитваме да отворим устата на пациента. Така битуващото схващане, че той ще си глътне езика, е абсолютно погрешно, това няма как да се случи. По време на пристъп тонусът на мускулатурата е много повишен и няма как да се бръкне в устата нито с предмет, нито с ръка. Това, което могат да направят, е по-скоро да навредят на човек с тази си намеса. Не трябва да го притискат с цел да го обездвижат, да спрат тези движения, защото също няма как де с случи. Безсмислено е да се прави дишане уста в уста или да се прави сърдечен масаж... Не трябва да се боим да пипнем този човек, защото той не е заразен. Просто трябва да се опитаме по този начин да му помогнем, като не му пречим."
Въпреки че епилепсията е често срещано заболяване, в обществото все още има неразбиране към хората с тази диагноза, коментира д-р Папавасилиу:
"Пациентите с епилепсия в голямата си част крият за заболяването си, защото срещат неразбиране в обществото. Много от тях се боят, че ако кажат, че имат такова заболяване, няма да бъдат наети на работа- за да не пречат на околните, да не ги стряскат. Другото е, че епилепсията пречи в работата на някои хора. Човек с епилепсия не може да бъде професионален шофьор, не може да се занимава с водни спортове. Поради всичко това много хора крият за заболяването си. Някои от тях дори се отказват от приема на медикаменти. Например юноши, когато трябва да отидат на лагер, пропускат да си вземат медикамента, за да не ги попитат останалите защо пият това лекарство, за да не ги помислят за заразни, за да не ги изолират. Така че това е социално значимо заболяване, обществото би трябвало да подходи с по-голямо разбиране."
Повече по тази и останалите теми в предаването може да чуете в звуковия файл.
Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца. Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..
Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..
Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..
Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него. Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..
Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..
Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията. Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..
Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата. "А съвременната..