Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кога ще видим светлината и в нашия тунел?

Снимка: Радио ВИДИН

80% от домакинствата в България нямат нужните средства за нормален живот, това сочат данни на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ. С тези пари се покриват ежедневните разходи за храна, поддържане на жилище, здравеопазване и образование, както и транспорт и почивка. Според статистиката 78.5% от домакинствата в страната живеят с общ доход на човек под необходимите средства за издръжка. 30.5 на сто са с общ доход на човек под издръжката за бедните домакинства (до 297 лева), или това прави близо 2 милиона и 200 хиляди души.

71% от българите получават заплати под жизнения минимум. Изследването сочи, че за нормален начин на живот на един човек са необходими 581,31 лева. Според данните на КНСБ 27% от работещите домакинства получават доходи, по-ниски от линията на бедността, която е 314 лева, а останалите 45% са между линията на бедността и минималната издръжка. 

В икономически речник четем срещу понятието "жизнено равнище" следното: бла­го­със­то­я­ни­е­то на да­ден на­род, кла­са или др. со­ци­а­л­на гру­па и сте­пен­та на раз­ви­тие и на за­до­во­ля­ва­не на ма­те­ри­а­л­ни­те и ду­хов­ни­те нуж­ди на да­ден на­род, кла­са и пр. 

Защо жизненото равнище в нашата държава е в такова състояние? Думата "окаяно" в случая би била комплимент. Нека върнем лентата малко назад, за да се опитаме да получим отговор на въпроса, как стигнахме дъното.

 Жизненото равнище в България е най-ниското в цяла Европа. Този факт е добре известен - по света и у нас, знаят го управляващи, народ, синдикати, партии и кой ли още не. От падането на тоталитарния режим и въвеждането на пазарната икономика бавно минава ден след ден, а различните управляващи през последните почти 30 години се опитват с променлив успех да увеличат доходите на българите, което би подобрило и тяхното качество на живот. Защитавани бяха различни идеологии, различни икономически убеждения. Неолибералната теза е, че всеки получава колкото е изработил. Партии пък са на мнение, че хората трябва да бъдат подпомогнати с публични средства. 

Кога ще видим светлината и в нашия тунел?

"Причината никога не е една. Поради много неща се получава така в днешни дни. Първо да се присетим, че се смени системата, а много хора са били в онази система, с онези други възгледи, тогава и възпитанието беше друго. Хората си мислят, че някой друг трябва да им осигури нещо. Обстановката е такава, че всеки трябва да вземе живота си в ръце. Ако се трудиш, ще си по-добре. Аз съм на 79 години, но работя още за удоволствие. Докарвам си 3 хиляди лева доходи. Да, за това, което съм дал, получавам малка пенсия", казва наш съгражданин, който се е пенсионирал, но продължава да работи, а друг добави, че "системата е виновна, няма управление на държавата и парите, нагоре няма да изплуваме". С умиление пенсионирана жена се сеща за отминали години: 

"Днес съм от тези, които са под равнището, а някога бях ръководител. Сега не мога да си купя лекарства, ако не гладувам. С 273 лева, толкова мога да си позволя. Всеки знае, че проблемът е правителството, ако ситуацията е такава."

Да се вдигнат заплатите призовават част от анкетираните видинчани, защото "хората негодуват, а за да живеем нормално във Видин, трябва да взимаме 1200 лева..."

"Над 1000 лева минимум, това е ситуацията, а не всеки да говори колко сме западнали, бедни и никакви", възмутен е друг.  

"Хората имат все по-големи надежди, всичко става по-скъпо. За да участваш в ситуацията, трябва да имаш възможности", посочи млад човек. Други не пропуснаха да подсетят, че Северозападът е "най-бедният регион".
Индикаторите за бедност и социално включване за 2018 година ще бъдат обнародвани от Националния статистически институт (НСИ) през април тази година.

"Тези индикатори проследяват напредъка на страните в борбата с бедността и социалната изолация. През 2017 година линията на бедност общо за страната е 351.08 лева средномесечно. Под тази линия за бедност са били 1 665 000 лица, т.е. 24 % от населението на страната. В сравнение с предходната година, линията на бедност нараства с почти 14%. Относителният дял на бедното население също нараства - с 0.8 %. Линията на бедност се увеличава с доста голям процент. Относителният дял също нараства. Данните за 2017 година показват, че ако в доходите на домакинствата се включват доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери, равнището на бедност се повишава до 29.2 %. Ако се изключат пенсиите и останалите социални трансфери, равнището на бедност нараства до 44.8 %", обобщава началникът на отдел "Статистически изследвания"- Видин Цветан Цветков.

Неравенството в разпределението на доходите се измерва с показател, представящ съотношение между доходите на 20-те процента най-богати домакинства и 80-те процента най-бедни.

"Средно за Европейския съюз този коефициент е 5.2, а в България - 7.7 - т.е. най-висок в целия Европейски съюз. Това говори достатъчно само по себе си", каза още Цветан Цветков.

"Аз не знам как ще живея, но добре си знам как съм живял. Роден съм аз с подрязани криле и напразно съм мечтал" - думи, стигнали до нас през 1991 година от крилатата песен на Подуене блус бенд. В днешно време по-често се случва да преживяваме, отколкото да живеем. Усилието на институции като КНСБ и НСИ да информират обществеността за тежката ситуация, в която се намира България, си остава често глас в пустиня - данните са пред нас, но конкретни действия за онова, което се нарича прогрес, не виждаме. 

"Извън Европа и света, докога ще живеем така", се пее още в песента на Подуене блус бенд...



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започва фестивалът на Чипровския килим

С богата културна и спортна програма в Чипровци ще отбележат Фестивала на Чипровския килим. Проявите стартират на 1 май и ще продължат до събота вечерта . Гостите на града отново ще имат възможността да се насладят на вълшебните багри на килимите, на майсторството на чипровските килимарки, на древните фигури втъкани в нишките от сръчните им..

публикувано на 01.05.25 в 15:30

В "Музикална зона" на 01 май 2025 слушаме група "Етнотикс"

В основата на проекта стои Калоян Павлов /барабани и перкусии/, отличен за заслуги в музикалното, хореографското и танцово изкуство с награда "Икар" през 2018 г. Седемчленен състав от народни музиканти от ансамбъл "Чинари", като само китарисът Александър Кирилов е класически и бас китарист. Четирите гъдуларки често звучат като четири китаристки,..

публикувано на 01.05.25 в 09:00
Снимката е илюстративна

"Яж стълби за закуска" в Международния ден без асансьори

Днес, 30 април, отбелязваме Международния ден без асансьори. Инициативата се организира всяка година в последната сряда на месец април и може да се осъществи навсякъде - в офиси, търговски центрове, обществени блокове, паркинги, университети и други обществени или частни сгради. А целта на този ден е да се обърне внимание към  нуждата от..

публикувано на 30.04.25 в 16:35

Какво се случва с мечтите ни? Отговорът – на сцената в Монтана

С "Време за мечти" - авторски музикален спектакъл на оперната певица и създател на фестивала "Изкуството е..." Нелиан Николова, започва културната програма за месец май в Монтана. На сцената заедно с нея ще бъде и Гергана Бориславова, която от години работи в оперни театри в Германия, а в последно време преподава музика и рисуване в София. Двете са..

публикувано на 30.04.25 в 15:08

Сеитба и развитие на слънчоглед- проблеми и решения

Всяка пролет земеделците се питат: кога да засея- по-рано или по-късно; дали ранните сеитби ще "хванат влагата" или при късните сеитби ще има по-бързо развитие и повече добив.  Според специалистите няма едноцначен отговор, няма правилна и грешна дата. За поникване на слънчогледа е нужна не само почвена влага, но и подходяща температура на почвата и..

публикувано на 30.04.25 в 14:47
Среща между ръководствата на ДКТ – Враца, Турските държавни театри и театрите в Истанбул, Анкара и Бурса по време на международния фестивал

Врачанският театър подготвя съвместен спектакъл с трупа от Турция

Врачанският театър ще си партнира с истанбулските държавни театър. "Мъртви души" по Гогол е спектакълът, по който ще работят творчески екипи от България и Турция. Това обясни директорът на Врачанския драматично-куклен театър Владлен Александров след участието на трупата във Фестивала на балканските театри в Бурса.  "Турнето беше много..

публикувано на 30.04.25 в 14:00

Нови постъпления представя в изложба историческият музей във Враца

Най-новите постъпления във фонда на Врачанския музей ще бъдат показани в изложба . Основно място сред тях заемат постъпленията в отделите "Археология" и "Етнография" и в Художествена галерия "Иван Фунев", която е част от Регионалния исторически музей във Враца. Интересна витрина, включваща находки от последните два археологически сезона в четири..

публикувано на 30.04.25 в 13:00