Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вярваме ли в магии и врачки

Снимка: Радио ВИДИН

Вярва ли българинът в магии и нетрадиционни лечения и защо ходи на врачки, гледачки, гадателки и екстрасенси? Това е въпросът, на който търсим отговор днес в "Посоките на делника". Насочихме се към тази тема, защото не намаляват случаите, когато на хората се предлага "разваляне на черна магия" срещу солидна сума пари.


Данните от проучване на изследователски център посочват, че малко над половината от българите смятат, че има хора, които могат да лекуват със свръхестествени способности. 75% от българите вярват в пророческите способности на Ванга. Прави впечатление, че и хората в най-младата възрастова група, до 29 години, в голямата си част вярват в способностите на Петричката врачка. 63% от българите вярват и в съществуването на хора със свръхестествени способности и съответно малко над 2/3 в хора, които имат способности да предвиждат бъдещето.


В Интернет има сайтове със стотици имена на  ясновидци, гадатели, екстрасенси и техните телефони за връзка. Много хора коментират своите посещения при тях. "Когато народът е в криза, процъфтяват кръчмите и врачките, а при липсата на болници – отиваш на знахар", гласи пост в мрежата. 


Анкета сред видинчани показва тяхното отношение към нетрадиционните лечения, за това ползват ли ги и защо.


"Вярвам отчасти на тези неща. Баба ми ме е водила като дете да ми леят куршум. Хората, които ходят на врачки, са крайно отчаяни и това им е един вид крайна дестинация. Като дете имах проблеми със съня, но наистина сънят ми се възстанови. Може би хората си знаят, вече с врачките и гадателките има и злоупотребяване – защото, ако има хора, които да имат някаква дарба, то няма как да бъдат толкова много, масово, колкото излизат по телевизия, предавания. По-скоро това са единици хора  с такава дарба. Смятам, че ходенето при психолог може би трябва да е задължително, защото не можем да се справяме с това ежедневие и това темпо, с проблемите, които имаме. Дори и при врачка като идем, тя ни дава няколко пътя, ти си, който избира… Врачките не са нищо добро. Никой,  освен Господ, не може да знае какво ти предстои, какво ти се е случило. Да  ме простите, но само глупавите хора ходят на врачки. Това всичко е следствие от лош живот. Хората решават, че Господ ги е забравил и тръгват при врачка, която е от същия хал. И решава, че това е идеален начин да изкарват пари от нещастието на хората… Не, не ходя, защото не вярвам."


Сашка Бизеранова, която е етнограф в Регионален исторически музей– Видин разказва за съхранените в народната памет обичаи, вярвания и ритуали, които са използвани най-вече за лекуване на болести, за премахване на страх и уплах.


"Врач означава "лечител“. Лечителите са умеели да помагат на хората при епидемии, болести и са били запознати с народната медицина. Факт е, че човек винаги е на границата "природа –наука" и има отворена врата към тези древни вярвания. Ползвали са разтривания, масажи. Най-често страдащи са деца и възрастни хора. Човек има нагласа да отиде, да се срещне с конкретно лице. Или му вярва, или не му вярва, но има хора, които са предразположени и много вярват. Но, когато се говори за много пари за разваляне на "черни магии", човек трябва да се замисли трябва ли да даде пари и дали срещу него стои почтено лице."


Потърсихме мнението и на Боряна Ангелова, психолог в Общинския  съвет по наркотичните вещества във Видин.


"От професионална гледна точка, в психологията този феномен има своето име, който се нарича "логос на контрола". И хората биват с вътрешен или външен логос на контрола. Тези с вътрешен - разчитат на себе си. Те знаят, че това как ще решат даден житейски проблем е въпрос на техният личен избор, на това, което те са научили. Докато хората с външен логос на контрола по-скоро разчитат на външни обстоятелства в своя живот, на съдбата, на късмета, на лотарията. За България има представителна извадка, в нея се отбелязва, че 80 % от българския народ е с външен логос на контрола. Което означава, че повечето хора са склонни да вярват, че външни обстоятелства ще оправят техния живот. Може би българинът е обезверен и е негативно настроен към професионалисти, които работят в различни сфери, като лекарите, психолозите. Много хора искат да си решат проблема чрез някакъв амулет или някоя врачка да ти премахне магията, отколкото  сам ти да работиш върху себе си. Защото, когато отидеш на психолог, той няма да ти даде готов отговор или решение. Той ще те насочи как да работиш. Тази психологическа работа е свързана с много усилия, защото, когато ходиш на психолог, той би могъл да ти даде насоки, домашно за вкъщи. Тоест промяната зависи от теб, ти трябва да си мотивиран за промяната."


И така, това е мнението на психолога–  хората са различни и затова по различен начин постъпват, в зависимост от логоса на контрола – или взимаш сам решение, или чакаш друг да решава вместо теб. Всеки има право на избор и промяната зависи лично от теб самия.


Може ли вярата да помогне и вярващите хора по-лесно ли се справят с проблемите и трудностите в живота си, попитахме свещеник Илия Симеонов:


"Църквата не ги допуска магиите и дава съвет на всички хора – да не прибягват към тъмните сили на мрака. Тези магии са на падналите духове, на Сатаната. Господ ни е дал вярата. Бог е всемогъщ и може да направи всичко чрез молитвите. Господ допуска трудности, но за наше добро. Не трябва да се отчайваме. Когато ние сме с Бога, не биха ни сломили тези събития неприятни. Към свещенослужителите трябва да се обръщаме и да посещавате богослужения. Чете се разрешителна молитва, с която им се опрощават греховете."


Всеки сам може да избере според собствените си усещания и разбирания. Все пак добре е да се замислите, когато ви искат  пари – дали този човек е почтен и дали наистина си заслужава. Защото хората, които истински помагат, не са комерсиални. А пък вярата в Бог съвсем не изисква да плащаш. Човек сам трябва да вземе отговорността за своя живот, да обърне поглед към себе си и да се научи да взима решения.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31